Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Odložená platba – skvělé výhody pro neklidnou dobu, které je třeba užívat s mírou
Freepik, freepik
Domácnost

Odložená platba – skvělé výhody pro neklidnou dobu, které je třeba užívat s mírou

datum: 15. 9. 2022 10:00 autor: -an-
Odložená platba je poměrně běžný nástroj, který většina z vás bude znát z online nakupování. Vznikl z jednoduchého důvodu – aby zákazníkům umožnil platit za zboží z e-shopů až ve chvíli, kdy si ho vyzkouší a rozhodnou si ho ponechat.

Kdy bude odložená platba skvělý pomocník?

V Česku ji každý rok pravidelně využívají stovky tisíc domácností a jen Mallpay, jedna z největších služeb, odloží měsíčně platby za desítky milionů korun. Jak k odložené platbě přistupovat, aby vám dobře sloužila a zároveň se z ní nemohl stát nástroj, kvůli kterému se dostanete do problémů?

Obliba odložené platby roste s každým rokem a letos ji pravděpodobně využije rekordní množství domácností. Důvodů její obliby je celá řada, my přinášíme ty, které oceníte především v době zdražujícího se zboží a strachu z klesající spolehlivosti e-shopů. Proč byste měli právě teď odloženou platbu zkusit i vy?


Neplaťte zbytečně!

E-shop nebude držet vaše peníze

Jeden z hlavních důvodů, kvůli kterému odloženka vlastně vznikla, ale dnes zásadně nabývá na významu.

Když kupujete zboží s odloženou platbou, nemůže se stát, že by e-shop držel vaše peníze a zboží například nedodal, jeho dodání prodlužoval nebo otálel s vrácením peněz, pokud objednávku zrušíte.

U zboží za pár stovek to možná neoceníte, ale co když kupujete třeba pračku, lednici nebo televizi, u které ani sám prodejce netuší, jak rychle ji dokáže dodavatel dodat?


Den finanční gramotnosti: Na zdraví se nevyplatí šetřit!

Akce můžete využít okamžitě

Obliba marketingových akcí v hubených měsících prudce roste. A zákazníky na ně budou lákat i e-shopy. Tak proč je nevyužít na maximum?

Díky odložené platbě budete mít šanci nakupovat nejvýhodněji i v krátkodobých akcích, které by jinak skončili dřív, než byste měli výplatu, mateřskou nebo rodičovskou na účtu.

A věřte, že se takto dají pro jednu domácnost chytrým nakupováním bez problému ušetřit tisíce korun měsíčně – zejména pokud máte děti nebo domácí mazlíčky.


7 tipů, jak zabezpečit dům před odjezdem na dovolenou

Pomůže i s jednorázovými zálohami na energie nebo nájemní kaucí

Zálohy na energie mohou být pro rodinný rozpočet v dnešních dnech nečekanou zátěží. Podobně může vysát konto třeba stěhování do nájmu a nutnost zaplatit kauci a často i první nájem. I toto může vyřešit odložená platba - v případě Mallpay mohou klienti bezplatně na libovolný účet převést až 50 tisíc na až 50 dnů. Podobně můžete zaplatit třeba neočekávané výdaje za havarijní opravu nebo servis auta, pokud kvůli nim nechcete sahat do spoření.


5 rad, jak na nežádoucí hmyzí návštěvníky

Zdarma prodlouží záruku více než stanovuje zákon

Konkrétně Mallpay však nabízí ještě další benefity: Při každém nákupu zcela automaticky prodlouží záruku na tři roky a ještě dá zdarma pojištění proti krádeži nebo rozbití na první rok. To jsou služby, které lidem ušetří několik tisíc korun ročně. V době, kdy se každá koruna počítá a je veřejně přijímaným tajemstvím, že řada výrobků má životnost nastavnou právě na horizont dvouleté zákonné záruky, je záruční rok navíc zdarma ideálním benefitem.


Pot: Komáry přitahuje, lidi odpuzuje

Kdy říct odložené platbě ne

Odložená platba má však také stinné stránky a při jejím nesprávném využívání vám zbytečně může zkomplikovat život. V tomto ohledu se z její největší výhody - tedy maximální dostupnosti a jednoduchosti při využívání - může stát i její největší slabina. I proto poskytovatelé odložené platby pečlivě vybírají, komu ji umožní využívat.

  • Pokud je cena zboží nad vaše možnosti Může to znít jako samozřejmost, ale je dobré si tuto zásadu připomenout. Pokud víte, že na zboží z vlastních peněz nemáte, pak ho prostě nekupujte. Odložená platba vám možná dovolí koupit o deset tisíc dražší televizi, ale k čemu vám to bude, když pak budete muset šetřit na dalších věcech? Střídmý přístup k nákupům je proto naprostý základ.
  • Oddalování plateb u pravidelných výdajů Zaplatit s odloženou platbou část nájmu, útratu za telefon nebo leasing auta, pokud to je jednorázově potřeba, může pomoci. Ale není to cesta, jak takovou věc dělat pravidelně, pokud se vám nedostává peněz. Přesně tak totiž může vypadat začátek dluhové spirály. Výrazně efektivnější cesta je řešit dluh tam, kde vznikl – nastavit si splátkový kalendář a náklady optimalizovat.
  • Pro vykrývání jiných dluhů Vytloukání finančního klínu klínem je jeden ze scénářů, na který jsou poskytovatelé odložené platby dobře připraveni a pravděpodobně vám ji kvůli tomu nedovolí využít. Kdybyste však tuto možnost dostali, nikdy to nedělejte. Je to ta nejhorší varianta.

5 tipů, jak šetřit peníze díky cirkularitě

Co dělat, kdyby nastaly problémy?

Přecenit své finanční možnosti může pochopitelně každý. A v době zdražování to platí dvojnásob. V takový moment je však třeba co nejrychleji přiznat sobě i ostatním situaci a postavit se k ní čelem. To nejhorší, co člověk může udělat, je svou neschopnost splatit závazky ignorovat a nebo se snažit vytloukat klín klínem.


Zdroj informací: mall.cz


Další články z rubriky

Umíte správně upéct kuře?

Umíte správně upéct kuře?

Autor: -red-, Datum: 22. 9. 2022 10:00

Křupavá kůžička, šťavnaté maso a skvělá chuť. Pečené kuře je na jídelníčku českých domácností…

Přichází doba kaki

Přichází doba kaki

Autor: -ket-, Datum: 21. 9. 2022 10:00

Malé, oranžové, ovšem velmi silné a plné vitaminů. Tak by se dalo jednoduše popsat ovoce kaki,…

5 tipů, jak snížit spotřebu počítače

5 tipů, jak snížit spotřebu počítače

Autor: -mav-, Datum: 17. 9. 2022 11:00

Celodenní práce na počítači se projevuje ve spotřebě elektrické energie. Spousta by se jí ale dala…

Celosvětový den úklidu: Vyčistěte svůj dům i planetu!

Celosvětový den úklidu: Vyčistěte svůj dům i planetu!

Autor: -ket-, Datum: 14. 9. 2022 15:00

Během světového dne úklidu, který letos připadá na 17. září, se dobrovolníci pouštějí do…

5 rad, jak správně skladovat potraviny

5 rad, jak správně skladovat potraviny

Autor: -ava-, Datum: 4. 9. 2022 11:30

Vyhazujete až příliš často zkažené nebo prošlé potraviny? Může za tím stát jak špatné plánování…

7 rad, aby vaše pokojovky kvetly

7 rad, aby vaše pokojovky kvetly

Autor: redakce ve spolupráci s Lenkou Hrubou, Zahrada na niti, Datum: 26. 8. 2022 10:00

Máte rádi pokojovky, ale zatím vám ukazují jen zelené listy? Pokud chcete dosáhnout kvetení, prvním…

5 tipů, jak využít lógr

5 tipů, jak využít lógr

Autor: -ak-, Datum: 24. 8. 2022 15:00

Ať už si dopřáváte klasického „turka“ nebo espreso z automatického kávovaru, zbytkům v podobě lógru…

Co (ne)víte o rýži?

Co (ne)víte o rýži?

Autor: -nic-, Datum: 24. 8. 2022 10:00

Máme ji na talíři i několikrát do týdne. Rýže se stala součástí našich jídelníčků a perfektně ladí…

Tip šéfredaktorky

Nová SOUTĚŽ o 5 balíčků kosmetiky DERMEDIC

27. 9. 2022 15:00 autor -mav-