
Máte rádi šunku?
V našich zemích se šunka vyráběla buď z vykostěné nebo nevykostěné vepřové kýty, která byla nasolena, zalita lákem, ovařena a zauzena – případně napřed zauzena a poté ovařena. S rozvojem techniky a nových strojů přišla na řadu strojová lisovaná šunka, kterou vystřídaly šunky polokonzervované nebo konzervované v plechových obalech. Po druhé světové válce byla tradiční šunka na kosti konzervovaná pouze aspikovou polevou, postupně nahrazována konzervami a s rozvojem technologií pak i šunkami v průhledných fóliích.
Šunka zaujímá dominantní postavení mezi masnými výrobky. Její použití je velmi široké a nezávislé na typu kuchyně. Užívá se k přípravě studených i teplých jídel po celém světě. Díky svému složení a způsobu výroby je šunka poměrně trvanlivá a dá se konzumovat velmi dlouho. Vyrábí se z celé končetiny (např. vepřová zadní kýta) nebo z celých svalů. Pro výrobu šunky se vybírají části, které obsahují málo vody, vyšší množství tuku a jemné vlákno.
Na rozdíl od uzenin by kvalitní šunka měla obsahovat více než 90 % masa a také by měla mít odpovídající barvu a konzistenci. Dle platné Vyhlášky o požadavcích na maso a masné výrobky se šunky rozdělují do tří jakostních tříd.
- Šunka nejvyšší jakosti musí být vždy celá vyrobena z celého svalu, obsahuje minimálně 16 % svalové bílkoviny a naopak nesmí obsahovat žádné přídavné látky, jako je vláknina, barviva, škrob, rostlinné či jiné živočišné bílkoviny.
- Výběrová šunka musí být rovněž celosvalová, obsahuje alespoň 13 % svalových bílkovin a opět nesmí obsahovat žádné přídavné látky.
- Šunka standardní musí obsahovat alespoň 10 % svalové bílkoviny, omezení pro přídavné látky však neexistuje. Kromě uvedených tříd jakosti se šunky dále dělí i podle typu zpracování například na šunku od kosti, dušenou nebo konzervovanou. Na trhu se také objevují šunkové náhražky, které obvykle nesou označení cihla nebo nářez, ty ale nesplňují zákonem stanovené normy na výrobu šunky.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky

5 tipů, jak si zajistit soukromí na zahradě nebo terase
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 17. 6. 2025 10:45Zahrada by měla být oázou klidu a dopřát vám zážitky, jako je usrkávání horké kávy s pohledem do…

7 šetrných a účinných tipů, které opravdu fungují na skvrny na dětském prádle
Autor: -ava-, Datum: 14. 6. 2025 9:00Dětské oblečení je často plné vzpomínek – a také skvrn. První příkrmy, šťávy, tráva nebo pastelky…

Více než dvě třetiny Čechů pravidelně používají k úklidu podlah mop
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 6. 6. 2025 18:18Umíte uklízet, nebo jen rozetřete špínu po podlaze? Podle globální studie společnosti Dyson právě…

Zdraví z oceánů
Autor: Vendula Presserová, Datum: 19. 5. 2025 15:30Květen nás vede k létu, ale jarní únava ještě neodezněla. Jak získat energii? Vyrovnat se s…

Dokonalý steak
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 19. 5. 2025 7:00Grilovací sezóna vypukla naplno a ze zahrádek se opět line neodolatelná vůně čerstvě připraveného…

Zdravé grilování: Užijte si grilovací sezónu plnou chutí a bez výčitek
Autor: redakce ve spolupráci s projektem Půl talíře, Datum: 22. 4. 2025 8:00Teplejší počasí a grilování jdou ruku v ruce. Tato kratochvíle patří mezi nejoblíbenější letní…

Krevety: Co o nich (ne)víme?
Autor: Vendula Presserová, Datum: 9. 4. 2025 11:50V naší kuchyni se zabydlely teprve nedávno. Víte si s nimi rady, anebo patříte mezi strávníky,…

Slepičí, nebo rovnou pštrosí? Podívejte se vejci pod skořápku
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 2. 4. 2025 0:05Vejce nejsou žádnou obyčejnou potravinou. V mnoha kulturách představují nový život, plodnost a…