
Máte rádi šunku?
V našich zemích se šunka vyráběla buď z vykostěné nebo nevykostěné vepřové kýty, která byla nasolena, zalita lákem, ovařena a zauzena – případně napřed zauzena a poté ovařena. S rozvojem techniky a nových strojů přišla na řadu strojová lisovaná šunka, kterou vystřídaly šunky polokonzervované nebo konzervované v plechových obalech. Po druhé světové válce byla tradiční šunka na kosti konzervovaná pouze aspikovou polevou, postupně nahrazována konzervami a s rozvojem technologií pak i šunkami v průhledných fóliích.
Šunka zaujímá dominantní postavení mezi masnými výrobky. Její použití je velmi široké a nezávislé na typu kuchyně. Užívá se k přípravě studených i teplých jídel po celém světě. Díky svému složení a způsobu výroby je šunka poměrně trvanlivá a dá se konzumovat velmi dlouho. Vyrábí se z celé končetiny (např. vepřová zadní kýta) nebo z celých svalů. Pro výrobu šunky se vybírají části, které obsahují málo vody, vyšší množství tuku a jemné vlákno.
Na rozdíl od uzenin by kvalitní šunka měla obsahovat více než 90 % masa a také by měla mít odpovídající barvu a konzistenci. Dle platné Vyhlášky o požadavcích na maso a masné výrobky se šunky rozdělují do tří jakostních tříd.
- Šunka nejvyšší jakosti musí být vždy celá vyrobena z celého svalu, obsahuje minimálně 16 % svalové bílkoviny a naopak nesmí obsahovat žádné přídavné látky, jako je vláknina, barviva, škrob, rostlinné či jiné živočišné bílkoviny.
- Výběrová šunka musí být rovněž celosvalová, obsahuje alespoň 13 % svalových bílkovin a opět nesmí obsahovat žádné přídavné látky.
- Šunka standardní musí obsahovat alespoň 10 % svalové bílkoviny, omezení pro přídavné látky však neexistuje. Kromě uvedených tříd jakosti se šunky dále dělí i podle typu zpracování například na šunku od kosti, dušenou nebo konzervovanou. Na trhu se také objevují šunkové náhražky, které obvykle nesou označení cihla nebo nářez, ty ale nesplňují zákonem stanovené normy na výrobu šunky.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky

Slepičí, nebo rovnou pštrosí? Podívejte se vejci pod skořápku
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 2. 4. 2025 0:05Vejce nejsou žádnou obyčejnou potravinou. V mnoha kulturách představují nový život, plodnost a…

Milujete kávu, ale káva nemá ráda vás? 4 důkazy, že to s jejím pitím přeháníte
Autor: -pv-, Datum: 25. 3. 2025 16:15Káva může být dobrý sluha i špatný pán. Dokáže vás nabudit a zlepšit vám náladu, stejně jako vás…

5 tipů na jarní bylinky a zeleninu, které knedlíkům dodají šmrnc
Autor: redakce ve spolupráci s Petrem Kosinerem, šéfkuchařem Knedlíky Láznička., Datum: 14. 3. 2025 7:07S přicházejícím jarem se příroda zazelená. To je dobrá zpráva také pro všechny, kdo mají rádi…

Jaké jsou příspěvky zdravotních pojišťoven v mateřství?
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 11. 3. 2025 0:05Říká se, že těhotenství a mateřství by měly být nejkrásnějšími obdobími v životě. Ale ruku na srdce…

Nový prací gel chrání světlé prádlo před zašednutím
Autor: -red-, Datum: 5. 3. 2025 14:16Světlé interiérové doplňky jsou stejně jako světlé oblečení symbolem elegance a čistoty. Časté…

Jak ušetřit na předplatném streamovacích platforem?
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 22. 2. 2025 0:05Stále více lidí se nespokojí jenom s televizním vysíláním v reálném čase, zvykli si na digitální TV…

Peníze na zateplení či nová střešní okna pro všechny
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 20. 2. 2025 9:02Na nová střešní okna nyní dosáhnete snadněji díky změnám v programu Nová zelená úsporám. Dva…

Mezinárodní den baterií aneb Zacházíme s nimi správně?
Autor: -ket-, Datum: 17. 2. 2025 13:2018. února je mezinárodní den baterií. Tento den byl vybrán v návaznosti na narození Alessandro…