Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Jak vybrat krbová kamna a palivo
Hornbach
Domácnost

Jak vybrat krbová kamna a palivo

datum: 3. 11. 2021 15:00 autor: -ava-
Krb či krbová kamna dodají domovu nejen potřebné teplo, ale i kouzelnou uklidňující atmosféru.

Před jejich výběrem si dobře ujasněte, co od nich očekáváte. Při správné volbě vám totiž dovede vytápění ušetřit nemalý finanční obnos. Spalováním vhodného paliva můžete zároveň být ohleduplní k přírodě.

Jak vybírat?

Při rozhodování, zda koupit novou krbovou vložku nebo kamna, je důležité promyslet si, co očekáváte od designu, funkce, a jaký rozpočet máte k dispozici. Instalace krbové vložky je finančně ale i časově náročnější proces, protože je nutné ji obestavět podle několika zásad. Rovněž případné poruchy budou vyžadovat její demontáž.

„Pro stavbu krbu platí bezpečnostní normy a kontrola kominíkem. Počítejte s nehořlavou podlahou, izolačními prvky a dostatkem prostoru pro výstup horkého vzduchu,“ hovoří Marcela Bínová, specialistka na kamna a topení v projektových marketech Hornbach.

Krbová kamna představují výhodnější volbu ať už z časového nebo finančního hlediska. Jde o volně stojící objekt, který nevyžaduje žádné speciální stavební úpravy. I zde je však potřeba dbát na dodržení několika bezpečnostních zásad.

Vzdálenost od hořlavých materiálů by měla být 80 centimetrů. Kamna umístěte 20 cm od zdi a u podlahy je nutné, aby vždy od vnitřního okraje otvoru ohniště deska přečnívala. Zepředu o minimálně 50 cm a ze strany nejméně o 30 centimetrů.

Výkon je důležitý

I přesto, že vzhled kamen je velice důležitý, zaměřte se především na jejich výkon. Potřebný výkon se určí na základě energetické náročnosti stavby a velkosti vytápěné místnosti.

Pro dosažení optimálních výsledků je klíčový správný výpočet. Příliš velká kamna mohou malé prostory přehřívat a napáchat nemalé škody na nábytku či podlahách. Pokud se pokusíte výkon velkých kamen snížit, zvýšíte emise tuhých částic a znečisťování kouřovodu.

Jak správně dimenzovat výkon? Výkon kamen se uvádí v kW. Všeobecně platí, že co kW, to cca 20 m3 vytopeného prostoru. Před výběrem kamen si taktéž ověřte, zda komín, který máte v domě, bude odpovídat požadovanému výkonu.

Kamna s výměníkem nebo bez?

Rozhodnutí, jestli pořídit kamna s výměníkem nebo bez, bude záviset od jejich způsobu používaní. Pokud chcete vytápět jen jednu místnost, vystačíte si s kamny bez výměníku. Krbová kamna s výměníkem potěší ty, kteří chtějí vytopit několik místností najednou, nebo využít kamna na ohřev vody.

Kromě rovnoměrnějšího vytápění je velkou výhodou kamen s výměníkem také funkce terciárního spalování. Nejde ve skutečnosti o spalování, ale o terciární přívod vzduchu, který zajistí delší dobu hoření, zvýší účinnost kamen, a zároveň zužitkuje zbytkové emise, jež by za normálních okolností odešly komínem. Takové vytápění je šetrné nejen k peněžence ale i k životnímu prostředí.

Bezpečnost na prvním místě

Provoz kamen se neobejde bez funkčního komínu. Ten je potřeba pravidelně kontrolovat a udržovat. Kromě bezpečného komína je také důležitá správná instalace kamen. Ty musí stát na nehořlavém materiálu.

Vhodná je především dlažba, ale ani plovoucí podlaha nemusí být problém. Postačí, když kamna položíte na izolační desku z plechu či skla. Ta musí přesahovat po stranách i vzadu minimálně o 10 cm a vpředu o 30 cm. Kolem kamen by samozřejmě neměly stát žádné hořlavé předměty.

Ohleduplné chování k přírodě

Dnes se na trhu setkáme převážně s kamny a krby určenými na spalování dřeva nebo dřevěných briket. Spalování uhlí a uhelných briket je méně časté, protože dochází k silné tvorbě kouře a dehtu, a to následně vyžaduje častější čistění komínu.

Paliva z obnovitelných zdrojů jsou k dispozici v různých podobách a velikostech. Nejoblíbenější jsou dřevěné pelety a brikety. Pelety se vyrábějí z odpadu, který vzniká při zpracování dřeva. 

Jde vlastně o slisovaný kousek pilin, který neobsahuje žádné chemikálie. Je to ekonomické i ekologické palivo a využití najde zejména u majitelů krbů a krbových kamen ve městech, kde není možnost skladování většího množství dřeva.

Brikety jsou rovněž vyrobené z dřevěného odpadu, rozdíl je ale v jejich velikosti. Lisují se do válcových nebo obdélníkových tvarů. Na rozdíl od pelet při spalování zvyšují svůj objem, proto kamna nelze plnit až po okraj.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Je tu jarní úklid

Je tu jarní úklid

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 1. 4. 2023 8:00

Ať už je před vámi běžný úklid nebo se chystáte pustit do toho velkého jarního, česká značka…

Velikonoční nadílka jinak

Velikonoční nadílka jinak

Autor: -an-, Datum: 28. 3. 2023 10:00

Zanedlouho nás čekají velikonoční svátky a s nimi spojené koledování. Typickou součástí nadílky…

5 rad, jak zabezpečit motorku

5 rad, jak zabezpečit motorku

Autor: -ava-, Datum: 21. 3. 2023 16:00

Motorkářská sezona začíná a jako každý rok i letos čeká na některé majitele nepříjemné překvapení v…

5 jednoduchých způsobů, jak zamezit zbytečnému odpadu

5 jednoduchých způsobů, jak zamezit zbytečnému odpadu

Autor: -mav-, Datum: 21. 3. 2023 14:00

Světový den vody, který připadá na 22. března, v letošním roce klade důraz na změnu, která by měla…

3 důvody, proč skoncovat s balenými nápoji

3 důvody, proč skoncovat s balenými nápoji

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 19. 3. 2023 0:05

Dáváte pravidelně do nákupního košíku lahve se sycenou vodou či nápoji? Pak je nejvyšší čas…

Bambus: Malý zázrak přírody

Bambus: Malý zázrak přírody

Autor: Hana Lorencová, Datum: 14. 3. 2023 10:00

Bambus produkuje až o 35% více kyslíku než stromy a jeho kořeny hustě prorůstají v půdě a zabraňují…

5 tipů, jak podporovat „udržitelnost“

5 tipů, jak podporovat „udržitelnost“

Autor: -nic-, Datum: 13. 3. 2023 10:00

V posledních letech se čím dál tím více lidí zajímá o ekologické a přírodní produkty. Tyto výrobky…

Co se skrývá pod skořápkou?

Co se skrývá pod skořápkou?

Autor: -an-, Datum: 2. 3. 2023 10:00

Podestýlka, halový chov, bio či farmářské. Vyznat se v druzích vajec není jednoduché. Kromě původu…

Tip šéfredaktorky

SOUTĚŽ o přírodní doplnky stravy JOALIS – ACTIV-COL s laktobacily

30. 3. 2023 9:30 autor -mav-