Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
9 zajímavostí o (smaženém) sýru
Flickr
Domácnost

9 zajímavostí o (smaženém) sýru

datum: 5. 12. 2021 11:00 autor: -ket-
Sýr je jednou z vůbec nejstarších delikates, které byly objeveny. Rádi se chlubíme, že jsme do sýrové historie přispěli typickým českým „smažákem“. Ale víte, že smažený sýr byl oblíbenou lahůdkou už ve středověké Káhiře?

Víte, kde se vůbec vzal sýr, jak se ke vyrábí a který národ ho zkonzumuje úplně nejvíc?

  1. Z Asie doputoval do Evropy První zmínky o sýru pocházejí z doby 6 tisíc let před naším letopočtem, tehdy se vyráběl z kravského a kozího mléka. Historické prameny také uvádějí, že sýr do Evropy přivezli poutníci z Asie ještě před vznikem Římské říše.
  2. Za vším hledej náhodu Stejně jako penicilin, kardiostimulátor, inkoustová tiskárna, ale i chipsy nebo kukuřičné lupínky, také sýr byl objeven úplnou náhodou. Na začátku byla nádoba s mlékem, kterou kdosi překryl látkou ze zvířecího žaludku. Enzym, který se v tomto orgánu nachází (a kterému se dnes říká syřidlo), způsobil oddělení tekuté syrovátky a pevného sýrového zrna. Když se poté sýrové zrno nechá nějaký čas odležet, vznikne z toho právě sýr.
  3. Mlékem se nesmí šetřit K tomu, aby vznikl jeden kilogram sýra, je zapotřebí rovných deset litrů mléka. A i když je základ výroby (tedy mléko a syřidlo) pořád víceméně stejný, vybírat si můžeme z neuvěřitelných víc než dvou tisícovek druhů. Bez zajímavosti není ani fakt, že dovážet některé z nich do USA je ilegální. Řeč je například o normadských Reblochonech, Roquefortech nebo Brie.
  4. První byli Egypťané Jen krátce nato, co byl sýr objeven, se začalo experimentovat s jeho tepelnými úpravami. Vůbec poprvé se smažený sýr coby „fast food“ objevil ve středověku v egyptské Káhiře. Prameny ale uvádějí, že si na něm pochutnávali i obyvatelé Francie, Kypru, Řecka a později také Ameriky.
  5. Smažák je oblíbený i jinde Že se Češi a Slováci dokáží do krve pohádat, čí je smažený sýr národní poklad, je obecně známou skutečností. Možná ale také mají velké štěstí, že u této debaty nejsou přítomni i obyvatelé dalších zemí. Smažený sýr si totiž přivlastňují například i Italové (bastoncini di mozzarella), Španělé (delicias de queso), Švýcaři (malakoff) či Řekové (saganaki). Poslední jmenovaní jsou pak celosvětově největšími sýrovými jedlíky. Každý Řek ho ročně zkonzumuje 27,3 kilogramu.
  6. Prvorepublikové sýrové hody Přestože u nás je smažený sýr spojován až s komunistickou érou, na jídelním lístku byl už v roce 1936. A i když si dneska smažák s vysokou gastronomií spojí málokdo, našel si cestu do menu luxusního Grandhotelu Šroubek. Ten se nacházel na Václavském náměstí a pochutnat si sem pravidelně chodili třeba Vlasta Burian, Nicholas Winton nebo tatíček Masaryk.
  7. Levná náhrada řízku Pravý rozmach smaženého sýra k nám ale opravdu přišel až v dobách komunismu, zpočátku se však pokrm setkával s nepochopením. Nejen proto, že ho vehementně prosazovali komunisté, ho lidé nejdřív chápali jako levnou náhražku řízku. Nelibost byla dokonce tak veliká, že se do kampaně proti smaženému sýru zapojili i seriáloví Chalupáři.
  8. Smažák na výsluní Nějakou dobu to trvalo, nakonec si ho Češi i Slováci doslova zamilovali. A zatímco třeba svíčkovou najdeme hlavně na menu klasických českých hospod, se smažákem se potkáte téměř všude od restaurací přes stánky až třeba po asijská bistra. Obalovaný sýr také dlouhou dobu platil za jediné jídlo, které jste si mohli dát, pokud jste nechtěli maso.
  9. Jak v Grandhotelu Šroubek S čím máte smažený sýr nejradši? Je to kečup, nebo tatarka? Hranolky, nebo brambory? Anebo dokonce houska? Názory na to, jak a s čím by se měl smažák podávat, se různí. Jisté ale je, že když si ho budete dělat doma, obalte ho radši rovnou dvakrát, aby vám na pánvi nevytekl. A pokud ho osmažíte na přepuštěném másle, garantujeme vám, že si na talíř naservírujete stejný zážitek, za jakým za první republiky chodily celebrity do Grandhotelu Šroubek.
Náš tip

Český smažák si kupodivu můžete dát i v americkém fastfoodu. U McDonald’s totiž právě začíná sýrová sezóna a smažený sýr tu hraje hlavní roli v mnoha burgerech!


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Jak správně skladovat ovoce a zeleninu?

Jak správně skladovat ovoce a zeleninu?

Autor: -ket-, Datum: 30. 11. 2022 16:30

Více než 9 kilogramů. Tolik ovoce a zeleniny každý z nás ročně „zahodí“ do koše. Důvodů může být…

5 tipů, jak neplýtvat jídlem

5 tipů, jak neplýtvat jídlem

Autor: -gul-, Datum: 29. 11. 2022 10:30

Už naše babičky říkaly, že jídlo se nikdy nesmí vyhodit, a snažily se zužitkovat všechno, co měly…

Jak vybírat vánoční stromeček?

Jak vybírat vánoční stromeček?

Autor: -ava-, Datum: 27. 11. 2022 11:00

K atmosféře vánočních svátků patří vůně čerstvého jehličí. Nejintenzivněji voní jehličím právě…

Co je potřeba vědět, když chceme pronajímat byt?

Co je potřeba vědět, když chceme pronajímat byt?

Autor: -red-, Datum: 24. 11. 2022 15:00

Na dotazy čtenářů odpovídá Jan Škrabánek z portálu Bezrealitky.

Jak poznat podvodný e-shop?

Jak poznat podvodný e-shop?

Autor: redakce ve spolupráci s Martinem Vodičkou, ředitelem Soukromé střední školy výpočetní techniky (SSŠVT), Datum: 24. 11. 2022 10:00

Nakupování na internetu vyznává pět milionů Čechů. Za služby a zboží platí nejčastěji kartou on…

Vyměňte staré za nové a uspořte!

Vyměňte staré za nové a uspořte!

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 22. 11. 2022 0:05

Přestože lidé už v uplynulých měsících začali svou spotřebu krotit, konec roku jim otevírá další…

Originální a motivační dárek pro sportovce

Originální a motivační dárek pro sportovce

Autor: -mav-, Datum: 17. 11. 2022 15:00

Naplánujte si rok 2023 s pomocí olympijského vítěze Lukáše Krpálka!

Děti a mazlíčci vs. pokojovky aneb Jak vybrat rostliny pro bezpečný domov

Děti a mazlíčci vs. pokojovky aneb Jak vybrat rostliny pro bezpečný domov

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 15. 11. 2022 0:05

Kdo má židli, ten bydlí. A kdo má pokojovou rostlinu, bydlí ještě lépe. Zeleň místnost ozdobí a…

Tip šéfredaktorky

SOUTĚŽ: Vyhrajte DÁREK PRO KUTILA

29. 11. 2022 16:00 autor -red-