Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
5 rad, jak správně a bezpečně zacházet s plynovými lahvemi
freepik.com
Domácnost

5 rad, jak správně a bezpečně zacházet s plynovými lahvemi

datum: 2. 6. 2021 10:00 autor: redakce ve spolupráci s Ivanem Indráček, výkonným předsedou České asociace LPG
Tlakové lahve s takzvaným zkapalněným ropným plynem (LPG) neboli propan-butanem jsou oblíbené u chalupářů, majitelů karavanů a v neposlední řadě při grilování. Při správné údržbě a manipulaci jsou naprosto bezpečné. Čeho se ale při jejich používání vyvarovat?
  1. Promáčklou nebo orezlou lahev nebrat Vyhněte se lahvím s poškozeným límcem či orezlým nebo promáčklým. Každá plnírna LPG láhví má ze zákona povinnost zkontrolovat ty prázdné, než je naplní plynem. Pokud je to nutné, musí provést potřebnou údržbu, například odstranit korozi a lahev opatřit novým nátěrem. I tak se ale může třeba při přepravě poškodit. Navíc podle odborníků také některé nezodpovědné firmy údržbu zanedbávají, nebo dokonce v rozporu se zákonem plní lahve jiných dodavatelů. Snaží se tak ušetřit na úkor zákazníka. Nezapomeňte si rovněž zkontrolovat platnost tlakové zkoušky – datum je vyraženo na límci nádoby i vyznačeno nástřikem přímo na jejím těle – a neporušenost plomby či ochranné fólie na ventilu lahve.
  2. Pes, dítě ani LPG lahev do rozpáleného auta nepatří Dbejte na správné uskladnění i manipulaci. Problém rozpáleného auta během letních veder se netýká jen našich domácích mazlíčků nebo dětí. Teplota uvnitř auta, která může v horkých dnech přesáhnout i 60 °C, nesvědčí ani tlakové lahvi. Rozhodně byste ji neměli zapomenout ani na přímém slunci nebo ji umístit v blízkosti topných těles. Lahve skladujte ve větraných prostorách, ale určitě ne v místech určených pro spaní. Odborníci rovněž nedoporučují odkládat je ve sklepě nebo v prostorách pod úrovní terénu. „Propan-butan je těžší než vzduch, a pokud by došlo k úniku plynu z lahve, hromadil by se v nejnižším místě. To by mohlo například vlivem statické elektřiny způsobit vážnou nehodu,“ říká Ivan Indráček, výkonný předseda České asociace LPG.
  3. Ruční plnění na čerpací stanici je nebezpečné a hrozí za to pokuta Plnit propan-butanové lahve může pouze speciální plnírna. Na benzinkách, kde je k dostání LPG do automobilů – tedy  autoplyn – ze zákona není možné prázdné lahve naplnit. I když tento zákaz není žádnou novinkou, teprve od loňska se na necelé tisícovce stanic s prodejem autoplynu můžete setkat s informační tabulí, která varuje také před pokutou až 50 tisíc korun. Hlavní riziko se ale týká vašeho bezpečí. V plnírnách se plyn plní na váhu, a tak i když v lahvi zůstal nespotřebovaný plyn, bude naplněna vždy jen na danou hmotnost plynu. Do automobilů se ale LPG tankuje v litrech. Na čerpací stanici nelze zkontrolovat, kolik starého plynu v nádobě ještě zůstalo, a z výdejního stojanu ani neurčíte přesnou hmotnost plynu, kterým byla láhev naplněna. Poměr litru a kilogramu LPG totiž není za různých teplot stálý a rozhodně není jedna ku jedné. Velmi snadno tak může dojít k přeplnění lahve, která se z bezpečnostních důvodů neplní až „po hrdlo“, ale pouze na 80 procent své kapacity. Volný prostor je totiž určen ke kompenzaci teplotní roztažnosti plynu.
  4. Podomácku plnit malé plynové kartuše pro turisty je hazard Existují i nádoby na zkapalněný plyn, které jsou jen na jedno použití. Přesto naleznete na internetu plno návodů, jak z klasické, nejčastěji dvoukilové LPG lahve tuto jednorázovou plynovou kartuši používanou obvykle turisty pod vidinou úspory naplnit. Jde opět o velmi nebezpečný experiment. Zejména z důvodu konstrukce ventilu nelze při opakovaném plnění zaručit, že plyn z lahve nebude ucházet. A opět samozřejmě platí, že hrozí její přeplnění a následné prasknutí, ke kterému vzhledem ke konstrukci pro jednorázové použití může dojít velice snadno. Riskantní je však též odlišná roztažnost různých směsí plynů při stejném nárůstu teploty. Aby byl v kartuši co nejnižší tlak, výrobci je většinou plní speciální směsí s velkým podílem butanu. Klasické propan-butanové láhve však mohou obsahovat méně butanu a až 60 procent propanu, který má při stejné teplotě vyšší tlak. Dodavatelé LPG plní lahve také čistým 100% propanem, jehož roztažnost je o dost větší.
  5. Ke kontrole těsnosti postačí mýdlová voda Připojit a používat lahev s LPG zvládne každý. Konkrétní pokyny případně uvádějí osvědčení dodavatelé na produktovém štítku připevněném k nádobě. Další doporučení může mít i výrobce spotřebiče. Vždy platí, že lahev se používá i skladuje ve svislé poloze nastojato. Před připojením ke spotřebiči odšroubujte bezpečnostní plastovou krytku a také zkontrolujte, zda je v pořádku těsnění. Počítejte s tím, že převlečná matice, kterou našroubujete na ventil místo plastové krytky, má opačný závit. Odborníci doporučují pravidelnou výměnu plynových hadic jednou za 5 let a regulátoru tlaku plynu, který se připojuje na kohout tlakové lahve, jednou za 10 let. Pro průběžnou kontrolu těsnosti všech spojů slouží detektor nebo pěnotvorný roztok. Vystačíte si ale i s obyčejnou mýdlovou vodou.

Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

5 rad, jak ořezávat dřeviny

5 rad, jak ořezávat dřeviny

Autor: -ava-, Datum: 16. 9. 2021 15:00

Správná úprava a údržba stromů i dřevin je tvrdým oříškem pro mnohé zahrádkáře. Má vliv na to, jak…

Zdraví, psychika i finance v pořádku: Jak dát životu smysl?

Zdraví, psychika i finance v pořádku: Jak dát životu smysl?

, Datum: 13. 9. 2021 15:00

Pokud váš život neodpovídá tomu, jak jste si jej vysnila, nezoufejte. Nepříznivá životní situace má…

Lilek neboli baklažán je vlastně ovoce

Lilek neboli baklažán je vlastně ovoce

Autor: -ket-, Datum: 13. 9. 2021 10:00

Mluvíme o něm jako o zelenině, jako zelenina se používá, ale botanicky je ovoce – stejně jako rajče…

Desatero správného párování vína a sýrů

Desatero správného párování vína a sýrů

Autor: -ava-, Datum: 8. 9. 2021 15:00

Jen málokdo si dokáže představit podzim bez vinobraní. Ochutnejte letos lokální bio vína v…

5 rad, co dělat s okrasnými květiny a keři na podzim

5 rad, co dělat s okrasnými květiny a keři na podzim

Autor: -vls-, Datum: 6. 9. 2021 15:00

Připravte je na zimu, na jaře se vám udělají znovu radost!

Není těstovina jako těstovina

Není těstovina jako těstovina

Autor: -ak-, Datum: 1. 9. 2021 10:00

Vyznáte se v různých tvarech těstovin a víte, k čemu se hodí?

Znáte italské sýry?

Znáte italské sýry?

Autor: -ava-, Datum: 31. 8. 2021 15:00

Patříte mezi milovníky sýrů? Nejste sami – v Česku ročně každý z nás sní průměrně 19 kg sýrů…

Cibule: Nesmí chybět v kuchyni ani v domácí „lékárně“

Cibule: Nesmí chybět v kuchyni ani v domácí „lékárně“

Autor: -mav-, Datum: 29. 8. 2021 11:00

Staří Egypťané ji považovali za symbol vitality a používali ji i při náboženských obřadech.

Tip šéfredaktorky

Nemocné ledviny nebolí. Otestujte se 16. a 17. září!

1. 9. 2021 15:00 autor -an-