
11 největších chyb v zabezpečení nemovitostí
„Do zabezpečení bychom měli vložit přibližně 3-5 % hodnoty majetku, který chceme ochránit. Reálně se ale investice do zabezpečení často nedosahují ani 1 %,“ říká Petr Neuvirt, obchodní ředitel Tokoz.cz. „Netýká se to přitom jen domů a bytů. S tím, jak se v minulém roce a půl lidé ve velkém stěhovali na chaty a chalupy, se i z nich staly lákavé, a především špatně zabezpečené cíle.“
Levné zámky, dosluhující petlice, otevřená okna a nezabezpečené sklepy. Chyby, kterých se v zabezpečení domácnosti dopouštíme, se často opakují. Poučte se z těch nejčastějších a naučte se, jak svůj majetek zabezpečit správně.
- Podceňujeme údržbu zámků Ani sebelepší zámek nevydrží věčně. Velkou roli ovšem hraje správný výběr. Pokud totiž umístíme na déšť či do mrazu zámek, který k tomu není určený, nemůžeme se divit, když se po pár týdnech zasekne nebo zrezne. I zámky určené do extrémních podmínek je třeba pravidelně kontrolovat a promazávat mazivem k tomu určeným. Vhodná a pravidelná údržba výrazně prodlouží jejich životnost a hlavně zajistí, že nás zámek ani v těch největších mrazech nezradí.
- Šetříme na nesprávných místech Láká vás cenově dostupný zámek z tržnice nebo zahraničního e-shopu? Na první pohled výhodná nabídka se vám ve výsledku nemusí vyplatit. Zámek s nejasným původem a bez certifikace totiž může napáchat víc škody než užitku. A je dost pravděpodobné, že ho během několika měsíců budete muset vyměnit. Kvalitní zámková vložka, certifikovaná dle platných norem, naši peněženku nezruinuje – seženeme ji už v ceně do jednoho tisíce korun. Na rozdíl od zámků s nejasným původem máme jistotu, že nepřestane po měsíci fungovat a že nezkrátí plnění v případě pojistné událostit.
- Vybíráme špatný typ zámku Není zámek jako zámek. Jiný si zaslouží vchodové dveře, jiný vrata či zahradní domek. Neexistuje jedno univerzální řešení, a může se stát, že se v nabídce ztratíte. V takovém případě se raději obraťte na odborníky, kteří vám poradí. Pomoci může i nezávislý projekt Bezpečná země, který vznikl za spolupráce Cechu mechanických zámkových systémů, Policie ČR a Ministerstva vnitra. V přehledném katalogu zjistíte, jaké jsou možnosti domácího zabezpečení a z jakých výrobků vybírat. Pomoci může i mobilní aplikace Zabezpečte se.
- Nezabezpečíme všechny dveře Klasickou chybou, které se při zabezpečování majetku dopouštíme, je ignorování dalších přístupových cest. Pokud vybavíme vchodové dveře certifikovanou zámkovou vložkou, ale boční a zadní vchod chrání „obyčejný zámek z tržnice zámek, vyhazujeme peníze za zabezpečení oknem. Zloději nechodí jen předními dveřmi. Vybírají si nejsnazší cestu do objektu a dobře vědí, že lidé často podceňují vedlejší vchody. Pravidlo pěti minut přitom hovoří jasně – když se zloděj do této doby nedostane dovnitř, pokus pravděpodobně vzdá. Proto se musíme snažit mu cestu do objektu znemožnit a na všechny dveře instalovat vložku alespoň v 3. třídě odolnosti.
- Neřešíme dveře a kování Kvalitní zabezpečení nekončí jen dobrým zámkem. K němu totiž patří i dveře a kování, které teprve dohromady vytvoří správnou ochranu vašeho majetku. Ideálním řešením jsou bezpečnostní dveře doplněné dobře sedícím kováním a zámkovou vložkou. Pozor, i kování by mělo být bezpečnostní, na což je třeba myslet již při nákupu. Mnohé pojistné smlouvy navíc vyžadují sladění bezpečnostních tříd u dveří, kování i zámkové vložky.
- Podceňujeme životnost petlic a závor Petlice a závor, které chrání vrata, brány nebo třeba garáže a zahradní domky, patří mezi nejpodceňovanější součásti zabezpečení. Často přesluhují už několik let, jsou uvolněné, nedoléhají a mají tendenci se zasekávat. Taková petlice pak ztrácí svou bezpečnostní funkci, a navíc vám ztěžuje otvírání a zavírání. Alespoň dvakrát ročně bychom proto měli všechny petlice a závory zkontrolovat. Pokus nedrží, je třeba je přeinstalovat, případně vyměnit za nové. Vybíráme takové, které zvládnou rozmary počasí a ideálně mají i bezpečnostní certifikaci. S petlicí z kvalitního materiálu, odolným tělem a krytými čepy si zloděj jednoduše neporadí.
- Zapomínáme na okna Myslíte si, že vaším malým sklepním okénkem se zloděj neprotáhne? Raději nepodceňujte jeho schopnosti a důkladně okna zabezpečte. Možností je hned několik – použít můžeme bezpečnostní kličky, které ztíží otevření. Na sklepní okénka se hodí bezpečnostní folie, která zabrání snadnému rozbití okna, a navíc skryje věci uvnitř před zvědavými pohledy „tipařů“. Okna vždy důsledně zavíráme a nenecháváme poblíž nich povalovat věci, které by zloděj mohl použít k rozbití – typicky například zahradní nářadí.
- Nezabezpečujeme věci uvnitř Kromě zabezpečení vchodových a vnitřních dveří drtivá většina z nás zapomíná na tzv. terciární zabezpečení. Jde o zabezpečení věcí, které se nacházejí v domě, bytě, sklepě či garáži. Pokud už se zloděj dostane dovnitř, můžeme mu tak ztížit samotný kup. Využít lze bezpečnostní bedny nebo systémy jako x safety box, které se navrtají do zdi, stropu nebo podlahy. Pomocí lanka nebo řetězu pak zabezpečíme větší cennosti, jakými jsou třeba kola, kočárky, větší nářadí nebo sportovní a sezonní vybavení.
- Chlubíme se majetkem Nová sekačka, jízdní kolo, motorka nebo obří televize? Přírůstek do domácnosti vás určitě potěšil, ale zamyslete se nad tím, zda je nutné o něm informovat i široké okolí. V době sociálních sítí a masivního sdílení se totiž lehce může stát, že o své domácnosti prozradíte mnohem víc, než byste možná chtěli. A právě anonymitu internetu ve velkém využívají zloději, kteří si tu vytipovávají další úlovky. Než budete příště sdílet balení na dovolenou, fotku domu nebo koupi nového auta, dobře si to rozmyslete – přílišná otevřenost by se vám mohla hodně prodražit.
- Nejsme vynalézaví Zabezpečení domu neznamená jen dobrý zámek a kvalitní kování. Nás majetek může ochránit i řada drobností, které někdy zbytečně nevyužíváme. Široké možnosti nabízí chytrá elektronika, kamerové systémy napojené na mobil, automatické spínače a časovače, které umí simulovat naši přítomnost.
- Zapomínáme na sousedskou výpomoc Velký podíl na ochraně majetku mají i dobré vztahy – všímavý soused může včas upozornit na podezřelé osoby na našem pozemku, pohlídá dům v době dovolené a vybere poštovní schránku, aby nepřetékala, když nejsme doma. Základem ale vždy zůstává kvalitní mechanické zabezpečení, bez kterého se naše domácnost neobejde.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky

Jak díky benefitům ušetřit rodinný rozpočet?
Autor: -ava-, Datum: 26. 10. 2023 0:05Na otázky čtenářů odpovídá Tereza Knířová, tisková mluvčí Sodexo Benefity/Pluxee

Zkuste zmrazit džíny a pořiďte si kočku aneb 5 tipů, jak uspořit vodu v domácnosti
Autor: -ket-, Datum: 20. 10. 2023 12:00Na začátku letošního roku se zdražilo vodné a stočné. Výhled na následující rok sice vypadá lépe,…

5 tipů, jak neplýtvat a myslet ekologicky
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 9. 10. 2023 0:05K lepšímu a zdravějšímu životnímu prostředí může přispět každý z nás. Stačí začít malými kroky při…

Tři nejčastější mýty o mléčných výrobcích aneb Pravdy, kterými se radši neřiďte
Autor: Jana Nováková, Datum: 2. 10. 2023 0:05Mléko bývá ve společnosti často démonizováno. Nezřídka kdy se dočtete, že jeho konzumace je nejen…

Knedlík není věda, říká šéfkuchař Petr Kosiner
Autor: Kateřina Šimková, Datum: 1. 10. 2023 0:05Dříve tento pokrm musela umět uvařit prý každá dcera. Tato příloha, která patří do tradiční kuchyně…

Energetický štítek: Jak se v něm vyznat, abyste ušetřili
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 28. 9. 2023 0:05Stále je pro řadu lidí těžké se v energetických štítcích vyznat. Jak vybrat ledničku, pračku nebo…

Víte, že Velkou čínskou zeď drží pohromadě rýže?
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 25. 9. 2023 0:05Historie pěstování rýže sahá tisíce let zpátky. První známky kultivace této plodiny jsou…

Co pomůže „vycucnout“ vlhkost z kuchyně i koupelny?
Autor: -mav-, Datum: 24. 9. 2023 16:00Dlouhodobě vysoká vlhkost v bytě zdraví nepomáhá. Ve vlhkém prostředí se rychleji množí bakterie a…
Komentáře