Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
10 osvědčených tipů, co čím (ne)čistit
freepik.com
Domácnost

10 osvědčených tipů, co čím (ne)čistit

datum: 13. 3. 2021 11:00 autor: -mav-
Uvolní kávová sedlina ucpaný sifon? Vyčistí kečup nánosy na dně kastrolu? Odstraní olej zbytky lepidla? Podívejte se, které informace jsou pravdivé!
  1. Kečup čistí zašlé dno hrnců. PRAVDA Nerezové hrnce jsou obvykle pokryty měděnou vrstvou, která při vaření vytváří kylišník měďnatý. Ten způsobuje nehezkou hnědou vrstvu na dně kastrolů a hrnců. Kečup obsahuje kyselinu octovou, která s mědí zatočí. Stačí nanést silnou vrstvu kečupu na dno nádoby a nechat asi 30 minut působit. Pak jen setřete kečup, opláchněte vodou a nános je pryč!
  2. Kávová sedlina uvolní odtok. LEŽ Kávová sedlina bohužel není brusný papír, i když tak vypadá. Nesetře z odpadových trubek a ze sifonu zbytky jídla a mastnoty. Naopak se tam přichytí a ucpe sifon. Raději nasypte do dřezu 4 čajové lžičky sody a zalijte šálkem octa. Jakmile to v odtoku začne bublat, propláchněte horkou (ale ne vroucí) vodou. 
  3. Citronová šťáva vyčistí mikrovlnku. PRAVDA Víte, že mikrovlnná trouba je jedním z míst v kuchyni, na které se při úklidu často zapomíná? Přitom ji můžete vyčistit úplně jednoduše. Vložte dovnitř sklenici s vodou a šťávou z citronu. Nastavte 5 minut na nejvyšší stupeň. Citronová voda se odpaří se nasaje nečistoty. Pak jen stačí otřít vnitřek vlhkým hadříkem a mikrovlnka je jako nová!
  4. Černý čaj pomáhá při čistění oken. NE Říká se, že třísloviny obsažené v černém čaji pomáhají odstraňovat mastnotu a nečistoty z oken. Není to ale pravda. Raději smíchejte sklenku alkoholu (líh, vodka) s litrem vody a otřete tím okenní tabule. Alhohol napomáhá rychlejšímu odpařování vody, takže usazeniny vodního kamene a šmouhy nemají šanci. Kromě toho na skle ulpí tenký film, který brání zamlžování oken. 
  5. Gumové rukavice jsou hygienické. NE Gumové rukavice nosíme proto, abychom se chránili před bakteriemi a choroboplodnými zárodky. Jenže zapomínáme na to, že při delším používání se uvnitř rukavic vytvoří ideální prostředí pro bakterie a plísně. Proto rukavice občas vyčistěte. Obraťte je naruby, ponořte na 10 až 15 minut do horké (ne do vroucí ani vařicí) vody smíchané s 2 lžičkami octa a trochou saponátu a nechte uschnout.
  6. Cola s bonbóny Mentos pomůže při ucpané toaletě. NE Tato směs opravdu vytvoří tlak, ale až moc velký! Může tedy poškodit potrubí. Mnohem účinnější je nalít horkou (ne vroucí!) vodu do záchodové mísy z výšky 1 metru.
  7. Minerálka odstraní skvrny z koberce. ANO Rychlost, to je základní pravidlo při odstraňování jakýchkoli skvrn. Minerální voda obdahuje kysličník uhličitý, který rozpouští barvu a třísloviny. Na skvrnu nalijte minerálku, pak krouživými oohyby lehce přikládejte savý hadřík. Otírejte jen jedním směrem a nikdy silou netřete.
  8. Ocet je univerzální čistič. NE Ocet odstraní nánosy vápníku z varné konvice nebo funguje jako přirozená dezinfekce například v ledničce. Je však zcela nevhodný na povrchy z přírodních materiálů (například kámen na kuchyňské desce), protože kyselina v něm obsažená tyto materiály ničí. Pro odpadní trubky se ocet přímo nebezpečný!
  9. Zubní pasta pomáhá vyčistit stříbrné šperky a příbory. ANO Šedý povlak na prstýnku po babičce nejde vyleštit? A čekáte návštěvu a stříbrné příbory zůstávají přes vaši veškerou námahu zašlé? Přitom účinný prostředek má doma každý – zubní pastu! Naneste ji na stříbrné předměty a ty pak ponořte do teplé vody. Oxidované částice na povrchu stříbra se pomalu rozpuštějí a příbory i prstýnek za chvíli vypadjí jako nové!
  10. Olej a sůl odstraní zbytky lepidla. ANO Umazaly vám děti v zápalu hry dveře lepidlem? Chemické přípravky by povrch dveří jen poškodily. Smíchejte v misce olivový olej s troškou soli a hadříkem naneste na postižené místo. Mastné kyseliny dělají divy. Lepidlo se doslova rozpustí a pak už stačí zbytky otřít vodou s malým nožstvím saponu.

 


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Přichází čas bylinek

Přichází čas bylinek

Autor: -ava-, Datum: 12. 5. 2021 10:00

Krásně voní a nezaměnitelně ochutí jarní a letní pokrmy. Víte, jak využít nejznámější čerstvé…

Víte, jak správně pěstovat monstery?

Víte, jak správně pěstovat monstery?

Autor: redakce ve spolupráci s Lenkou Hrubou, Zahrada na niti, Datum: 5. 5. 2021 15:00

Obří i méně vzrostlé monstery se z outsiderů socialistických chodeb staly hitem všech milovníků…

Grilování trochu jinak

Grilování trochu jinak

Autor: redakce ve spolupráci s Rostlinně, Datum: 3. 5. 2021 10:00

Grilovačka bez masa? Že si to nedokážete představit? Přitom existuje spousta receptů na výborná…

Jarní úklid za 5 dní

Jarní úklid za 5 dní

Autor: -gul-, Datum: 30. 4. 2021 15:00

V domě je řada míst a zákoutí, na která při běžném úklidu někdy zapomínáme – ale při velkém…

Úklid bez chemie

Úklid bez chemie

Autor: -an-, Datum: 19. 4. 2021 10:00

K usnadnění úklidu máme spoustu pomocníků v podobě nejrůznějších přípravků, bez kterých se naše…

3 druhy zeleniny, které musí být v každém jarním salátu

3 druhy zeleniny, které musí být v každém jarním salátu

Autor: -an-, Datum: 14. 4. 2021 10:00

Pusťte jaro do kuchyně! I když se to zatím moc nezdá, jaro je tady. Kromě sluníčka a probouzející…

8 tipů, jak šetřit vodu doma i na zahradě

8 tipů, jak šetřit vodu doma i na zahradě

Autor: -ava-, Datum: 12. 4. 2021 10:00

Denně spotřebuje jeden člověk přibližně 150 litrů vody. Umíte s ní efektivně hospodařit? A víte, že…

5 zajímavostí o medu

5 zajímavostí o medu

Autor: -as-, Datum: 9. 4. 2021 15:00

Už 80 milionů let obývají naši planetu včely, které dokážou vytvořit blahodárnou lepkavou tekutinu.…

Tip šéfredaktorky

Nový zábavný kvíz na téma: České filmové maminky

9. 5. 2021 11:00 autor -jav-