Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
10 osvědčených tipů, co čím (ne)čistit
freepik.com
Domácnost

10 osvědčených tipů, co čím (ne)čistit

datum: 13. 3. 2021 11:00 autor: -mav-
Uvolní kávová sedlina ucpaný sifon? Vyčistí kečup nánosy na dně kastrolu? Odstraní olej zbytky lepidla? Podívejte se, které informace jsou pravdivé!
  1. Kečup čistí zašlé dno hrnců. PRAVDA Nerezové hrnce jsou obvykle pokryty měděnou vrstvou, která při vaření vytváří kylišník měďnatý. Ten způsobuje nehezkou hnědou vrstvu na dně kastrolů a hrnců. Kečup obsahuje kyselinu octovou, která s mědí zatočí. Stačí nanést silnou vrstvu kečupu na dno nádoby a nechat asi 30 minut působit. Pak jen setřete kečup, opláchněte vodou a nános je pryč!
  2. Kávová sedlina uvolní odtok. LEŽ Kávová sedlina bohužel není brusný papír, i když tak vypadá. Nesetře z odpadových trubek a ze sifonu zbytky jídla a mastnoty. Naopak se tam přichytí a ucpe sifon. Raději nasypte do dřezu 4 čajové lžičky sody a zalijte šálkem octa. Jakmile to v odtoku začne bublat, propláchněte horkou (ale ne vroucí) vodou. 
  3. Citronová šťáva vyčistí mikrovlnku. PRAVDA Víte, že mikrovlnná trouba je jedním z míst v kuchyni, na které se při úklidu často zapomíná? Přitom ji můžete vyčistit úplně jednoduše. Vložte dovnitř sklenici s vodou a šťávou z citronu. Nastavte 5 minut na nejvyšší stupeň. Citronová voda se odpaří se nasaje nečistoty. Pak jen stačí otřít vnitřek vlhkým hadříkem a mikrovlnka je jako nová!
  4. Černý čaj pomáhá při čistění oken. NE Říká se, že třísloviny obsažené v černém čaji pomáhají odstraňovat mastnotu a nečistoty z oken. Není to ale pravda. Raději smíchejte sklenku alkoholu (líh, vodka) s litrem vody a otřete tím okenní tabule. Alhohol napomáhá rychlejšímu odpařování vody, takže usazeniny vodního kamene a šmouhy nemají šanci. Kromě toho na skle ulpí tenký film, který brání zamlžování oken. 
  5. Gumové rukavice jsou hygienické. NE Gumové rukavice nosíme proto, abychom se chránili před bakteriemi a choroboplodnými zárodky. Jenže zapomínáme na to, že při delším používání se uvnitř rukavic vytvoří ideální prostředí pro bakterie a plísně. Proto rukavice občas vyčistěte. Obraťte je naruby, ponořte na 10 až 15 minut do horké (ne do vroucí ani vařicí) vody smíchané s 2 lžičkami octa a trochou saponátu a nechte uschnout.
  6. Cola s bonbóny Mentos pomůže při ucpané toaletě. NE Tato směs opravdu vytvoří tlak, ale až moc velký! Může tedy poškodit potrubí. Mnohem účinnější je nalít horkou (ne vroucí!) vodu do záchodové mísy z výšky 1 metru.
  7. Minerálka odstraní skvrny z koberce. ANO Rychlost, to je základní pravidlo při odstraňování jakýchkoli skvrn. Minerální voda obdahuje kysličník uhličitý, který rozpouští barvu a třísloviny. Na skvrnu nalijte minerálku, pak krouživými oohyby lehce přikládejte savý hadřík. Otírejte jen jedním směrem a nikdy silou netřete.
  8. Ocet je univerzální čistič. NE Ocet odstraní nánosy vápníku z varné konvice nebo funguje jako přirozená dezinfekce například v ledničce. Je však zcela nevhodný na povrchy z přírodních materiálů (například kámen na kuchyňské desce), protože kyselina v něm obsažená tyto materiály ničí. Pro odpadní trubky se ocet přímo nebezpečný!
  9. Zubní pasta pomáhá vyčistit stříbrné šperky a příbory. ANO Šedý povlak na prstýnku po babičce nejde vyleštit? A čekáte návštěvu a stříbrné příbory zůstávají přes vaši veškerou námahu zašlé? Přitom účinný prostředek má doma každý – zubní pastu! Naneste ji na stříbrné předměty a ty pak ponořte do teplé vody. Oxidované částice na povrchu stříbra se pomalu rozpuštějí a příbory i prstýnek za chvíli vypadjí jako nové!
  10. Olej a sůl odstraní zbytky lepidla. ANO Umazaly vám děti v zápalu hry dveře lepidlem? Chemické přípravky by povrch dveří jen poškodily. Smíchejte v misce olivový olej s troškou soli a hadříkem naneste na postižené místo. Mastné kyseliny dělají divy. Lepidlo se doslova rozpustí a pak už stačí zbytky otřít vodou s malým nožstvím saponu.

 


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Josef Maršálek představil svou vlastní edici designových mís a podělil se o recept na výboný chléb

Josef Maršálek představil svou vlastní edici designových mís a podělil se o recept na výboný chléb

Autor: Jana Nováková, Datum: 4. 7. 2024 0:05

Autor proslulých dezertů a laskomin, který své zkušenosti získával mimo jiné i v luxusním…

10 vychytávek, jak přežít vedra v interiéru

10 vychytávek, jak přežít vedra v interiéru

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 27. 6. 2024 0:05

Teploty stoupají a slunce pálí jako divé. Nenechte si ale vedrem kazit léto. Naštěstí existuje…

Jak vybrat tu správnou rybu na gril a dokonale ji připravit?

Jak vybrat tu správnou rybu na gril a dokonale ji připravit?

Autor: -an-, Datum: 3. 6. 2024 7:07

Ryby se na českých grilech neobjevují příliš často, a to je škoda. Oproti tučnému masu, jako je…

V mezinárodní soutěži uspěl valašský frgál

V mezinárodní soutěži uspěl valašský frgál

Autor: -ava-, Datum: 8. 5. 2024 17:23

Tradiční valašský koláč frgál zabodoval na mezinárodní scéně: prosadil se na jednu z nejvyšších…

10 tipů, jak ho hravě zvládnout jarní úklid

10 tipů, jak ho hravě zvládnout jarní úklid

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 2. 4. 2024 12:03

Jarní úklid není jen fyzickým procesem očištění domova od prachu a nepořádku, ale často také…

Voda nad zlato?

Voda nad zlato?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 20. 3. 2024 0:05

Tvoří více než polovinu lidského těla a je voda důležitým zdrojem života, který ovšem není…

Malý (nejen) velikonoční vaječný rádce

Malý (nejen) velikonoční vaječný rádce

Autor: Hana Lorencová, Datum: 4. 3. 2024 0:05

Bio, farmářská, z podestýlkového chovu…anebo třeba od souseda. Zkrátka není vejce jako vejce, a s…

Knedlík není český, ale pochází z Asie

Knedlík není český, ale pochází z Asie

Autor: Kateřina Šimková, Datum: 29. 2. 2024 0:05

Knedlíky poprvé spatřily světlo světa před více než 2000 lety v Číně. Historie tohoto pokrmu není…

Tip šéfredaktorky

Nová SOUTĚŽ o krmivo pro kočky

12. 7. 2024 14:57 autor -red-