„Srdce je orgán, který se po poškození obtížně regeneruje. Pokud vzniklo poškození v důsledku infekčního onemocnění, je to velmi často pro pacienta nepříjemná komplikace na celý život. Proto by u vybraných, především vysoce rizikových pacientů po prodělaném covidu, mělo dojít i na vyšetření srdce,“ říká prof. MUDr. Richard Češka, garant Srdce v hlavě. „Komplikace po samotném onemocnění covid-19 a takzvaný postcovidový syndrom jsou medicínské problémy, které bude třeba pečlivě sledovat, vědecky zkoumat a intenzivně léčit. Již fakt, že během pandemie pacienti s onemocněním srdce a cév neměli možnost své onemocnění léčit, je závažný. Zanedbaná péče v mnohých případech stav těchto pacientů zhoršila,“ upozorňuje prof. Češka.
Jiná, evropská, studie přinesla hypotézu, že pacienti s covid‑19, kteří se až jeden rok po zotavení z nemoci, lehce unaví a zadýchávají během fyzické aktivity, mohli utrpět poškození srdce.
Studie zahrnovala pacienty bez předchozího srdečního onemocnění v průměrném věku 50 let, kteří byli hospitalizováni s covid‑19. Po speciálním vyšetření EKG byly výsledky šokující: po roce mělo 35 % pacientů dušnost při námaze. Pro kvalitnější vyhodnocení kardiovaskulárních následků tohoto onemocnění je však potřeba dalších studií.
Je prostě třeba na souvislosti mezi onemocněním covid-19 a onemocněními srdce myslet. Platí to pro lékaře i pacienty. O prevenci a léčbě kardiovaskulárních onemocnění se dozvíte více mj. na stránkách projektu srdcevhlave.cz.
Zdroje informací: srdcevhlave.cz a who.int.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Při bodnutí vosou může dojít k lokální nebo systémové reakci. Šumivé kalcium snižuje otok, při…
Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Dita Smíšková, Ph.D., z Kliniky infekčních nemocí Fakultní…
Léto je v plném proudu a klimatizace se stává téměř nepostradatelným pomocníkem doma, v práci i v…
Každý pátý pár v Česku řeší problémy s početím. Přestože se pozornost většinou soustředí na ženy,…
Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Lucie Sovová, IVF advisor kliniky Repromedia.
Letní sezóna dává očím pořádně zabrat – slunce, vítr, pyl, koupání v jezerech nebo bazénech.…
Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Juraj Ružek, primář novorozeneckého oddělení Nemocnice Slaný.
Na letní dovolenou plánuje vyrazit přes 70 procent Čechů, zhruba polovina z nich zamíří do…