
5 změn pokožky po přechodu
- Suchá kůže Již v období premenopauzy, která může nastat i kolem 35. roku života, začínají vaječníky produkovat méně estrogenu, aby jej nakonec po poslední menstruaci přestaly tvořit zcela. Estrogen přitom stimuluje tvorbu kolagenu, který je v kůži zcela klíčovou látkou. Během prvních pěti let přechodu může žena kvůli snížené produkci estrogenu přijít až o necelou třetinu obsahu kolagenu ve své pokožce. K vysychání kůže přispívá i zhoršování schopnosti horní vrstvy kůže zadržovat vodu a také pomalejší obnova kožních buněk. Vedle suchosti se může dostavit i zvýšená svědivost kůže způsobená nižší sekrecí kožního mazu.
- Zvýšená citlivost pokožky Kolísající hormonální hladiny a redukce kolagenu i kožních lipidů rovněž způsobují, že se i dříve odolná kůže v období klimakteria najednou stane citlivou. Pokožka se ztenčí, její ochranná bariéra je slabší a dokonce se zvýší pH kůže, a ta tudíž mnohem citlivěji reaguje na nejrůznější podněty. Nově ji může dráždit i dříve bez problémů přijímaný krém nebo třeba jen hrubší oděv. Při i drobném poklesu teploty může naskočit husí kůže, a naopak na sluníčku pleť během chvilky zarudne. Častěji se mohou objevovat vyrážky a obvykle dochází také ke zhoršení různých kožních onemocnění.
- Vrásky a povadlá kůže Období menopauzy je právě tím časem, kdy většina žen zaznamená zvýšenou tvorbu vrásek. Kvůli výraznému poklesu kolagenu v kůži i ztenčení svrchní vrstvy pleti dochází ke zviditelnění jemných rýh i vrásek, menší pružnost kůže pak vede k povadlosti především v oblasti krku, tváří a čelisti. K vyšší tvorbě a viditelnosti vrásek přispívá i rychlejší odumírání kožních buněk. Pokles hladiny estrogenu také způsobuje změny v ukládání tuku, který se přesouvá do nižších partií, jako je břicho, boky a stehna. Naopak z obličeje, krku, rukou a paží tuková vrstva, která sloužila i jako jakýsi podpůrný polštář pro napnutí kůže, mizí. Kůže v těchto oblastech tak povadá a množí se vrásky.
- Akné Přestože je akné spojováno především s obdobím dospívání, některé ženy jím mohou být nemile překvapeny i v přechodu. A tak jako v pubertě jsou na vině rozbouřené hormony. Kvůli poklesu ženských hormonů dochází k nadbytku hormonů mužských. Hormonální nerovnováha pak vede k hromadění mazu v pórech a zanícení kůže, což se projevuje právě tolik známými pupínky. Podle odhadů odborníků může takzvané hormonální akné v období od 40 do 49 let zažívat až čtvrtina žen. Dobrou zprávou je, že po menopauze v drtivé většině tato nepříjemnost zase zmizí.
- Změny v pigmentaci Pokožka ženy v přechodu je nejen suchá, citlivá, méně pružná, ale také bledá, protože se v ní tvoří méně pigmentu melaninu. Melanocyty, buňky zodpovědné za vytváření tohoto hormonu, jsou totiž opět řízeny estrogenem. Snížená produkce melaninu má za následek nejen bledší pokožku, ale také horší ochranu kůže před UV zářením. Jeho vlivem pak může u žen v přechodu ve větší míře docházet k hyperpigmentaci – tvorbě tmavých skvrn.
Tip redakce
Zcela zabránit změnám pokožky souvisejícím s menopauzou nelze. Vhodnou péčí o pokožku, ale také zdravým životním stylem je možné jejich průběh zpomalit. Na trhu je dnes dostupná celá řada produktů určených speciálně pro stárnoucí pleť. Vhodné jsou především ty obsahující kvalitní kyselinu hyaluronovou, která podporuje hydrataci, dále pak přípravky s peptidy, jež pomáhají bojovat proti vráskám. Při pohybu venku by pak ženy v menopauze měly používat ochranné krémy proti UV záření. Důležité je dbát na pitný režim a dodávat svému tělu vitaminy a další látky podporující zdraví pokožky.
„Je vhodné omezit cukr, bílou mouku i průmyslově zpracované potraviny, které přispívají k tvorbě zánětů. Naproti tomu je dobré zvýšit přísun antioxidantů, vitaminu E a C, omega-3 mastných kyselin a probiotik. V období, kdy se projevují hormonální změny, lze také sáhnout po doplňcích stravy s fytoestrogeny, což jsou látky velmi podobné estrogenům a pomáhají tak omezit dopady poklesu ženských hormonů,“ doporučuje lékař Pavel Turčan. Mezi takové přípravky se řadí například Sarapis Soja, který nabízí fytoestrogeny z extraktů ze sojových bobů a červeného jetele, jež kombinuje s blahodárně působící mateří kašičkou i dalšími prospěšnými vitamíny a minerály.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky

Vlasy jako na Sahaře
Autor: Vendula Presserová, Datum: 3. 4. 2025 0:05Trápí vás suché a lámavé vlasy? Máme pro vás soubor opatření, jak proměnit slámu v samet! Tady je…

Krémem to nekončí!
Autor: Vendula Presserová, Datum: 28. 3. 2025 0:05Tonikum, esence, esenciální olej. Víme však přesně, k čemu který přípravek slouží a jak s nimi…

Strašák jménem stárnutí
Autor: Ondřej Spilka, denatura, Datum: 20. 3. 2025 10:08Ačkoliv je stárnutí přirozenou součástí lidského života, pro mnoho žen bývá obávaným strašákem.…

Vůně tisíce a jedné noci
Autor: Vendula Presserová, Datum: 18. 3. 2025 0:05Orientální vůně patří k nejstarším parfémovým kategoriím. Směsi vonných pryskyřic, myrhy, kadidla a…

Buďte v (kosmetickém) obraze
Autor: Vendula Presserová, Datum: 6. 3. 2025 0:05Jaké novinky na nás čekají na pultech parfumerií? Zveme vás na procházku kosmetickými trendy a…

Česká kosmetika bez kompromisů
Autor: -mav-, Datum: 4. 3. 2025 11:47Česká kosmetická značka Florentine přináší revoluci v oblasti péče o pleť a tělo. Spojuje jedinečné…

10 mýtů o domácí IPL epilaci
Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Peterem Kickem, dermatologem, Datum: 3. 3. 2025 10:10Přestože se IPL epilace využívá v českých domácnostech už více než 10 let a osvědčila se tisícům…

Jak se zbavit lupů?
Autor: -mav-, Datum: 28. 2. 2025 16:40Zbavte se lupů jednou pro vždy! Důležitá je kvalitní péče, dostatečná hydratace a zdravý životní…