Jan Dismas Zelenka hrající na violon (zcela vlevo). (zdroj: Wikimedia Commons, Public Domain)
Pro mnoho posluchačů však zůstávají Zelenka i jeho tvorba stále neznámé. „Běžné publikum je zvyklé na neustále se opakující tituly jako Händelův Mesiáš, Vivaldiho Čtvero ročních dob a Bachovy Janovy pašije. Ostatních 99% barokní hudby, včetně té Zelenkovy, zůstává stále neobjeveno. Kdekoli jsme ale Zelenku v zahraničí hráli, ať to bylo v Německu, Belgii, Francii, Španělsku, Švédsku a tak dále, vždy se opakuje podobný scénář. Konsternované publikum, udivení pořadatelé a dotazy typu: jak je možné, že jsme to neznali? A proč se to nehraje častěji?“, říká zakladatel a vedoucí souboru Ensembe Inégal Adam Viktora.
Téměř veškerá dochovaná Zelenkova hudba je přitom dostupná. Pečlivě uložená, z velké části nascanovaná a přístupná online čeká v Drážďanské zemské knihovně, až ji někdo vyhledá a znovu oživí. A právě to Adam Viktora se souborem Ensemble Inégal už více než 20 let neúnavně dělá.
Pamětní deska J. D. Zelenky v rodných Louňovicích pod Blaníkem. (zdroj: Wikimedia Commons, Jan Blanicky at Czech Wikipedia, CC BY-SA 3.0)
…český skladatel Jan Dismas Zelenka (1679-1745) se řadí k nejvýznamnějším komponistům období vrcholného baroka? Je považován za jednoho nejoriginálnějších a nejpozoruhodnějších hudebních géniů a jeho hudba udivuje i dnes. Zelenkův přínos spočívá především ve specifické, nápadité, vždy překvapující harmonii, dokonalosti umění kontrapunktu a originalitě instrumentace. Jeho hudba je charakteristická objevnou rytmickou a harmonickou představivostí, která je vždy plná života a energie.
…o Zelenkově osobním životě víme velmi málo? „Pozoruhodný byl vztah Zelenky a princezny Marie Josefy, budoucí saské kurfiřtky a polské královny, sestřenice Marie Terezie. Hudbymilovná šlechtična si Zelenky nesmírně cenila a on jí věnoval mnohé své skladby. Vycházeje z dobových svědectví i z povahy jeho hudby to byl podle mne společenský a vzdělaný člověk s ušlechtilým charakterem a originálním smyslem pro humor,“ líčí Adam Viktora.
…Zelenkovo dílo bylo po jeho smrti uloženo do drážďanského dvorního archivu jako majetek panovníka a po dlouhou dobu nebylo možné je opisovat či vydávat? Jeho hudba byla na více než sto let zapomenuta.
…o znovuobjevení Jana Dismase Zelenky v Čechách se v 19. století zasloužil František Palacký a také Bedřich Smetana?
Zdroje informací: zelenkafestival.cz, inegal.cz
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Ve čtvrtek 13. února začne v centru POP Airport oblíbená zábavní a nákupní akce POP Night Shopping.…
Tvorbu deseti významných českých ilustrátorů – od ikonických klasiků až po současné talenty,…
Nejznámější česká zpěvačka crossover žánru a sopranistka Lenka Graf prožívá velmi náročné období,…
V Praze na výstavišti PVA Expo Letňany proběhne 6. až 7. září největší setkání sběratelů ve střední…
Všichni, kdo plánují letošní letní dovolenou v Dubaji, i ti, kdo zde stráví své mezipřistání na své…
Vídeň by měl každý Čech vidět a trošku taky znát. Byla mekkou českých muzikantů. Spojení je dodnes…
Ačkoli se zpočátku prosince zima přihlásila mrazivě, nyní to venku vypadá spíše na jarní teploty.…
Kouzelný adventní čas se po roce opět blíží a spolu s ním brzy otevřou i oblíbené vánoční trhy.…