Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Made in Viena aneb 10 věcí, které pocházejí z Vídně
Flickr, Luca Sartoni
Volný čas / Cestování

Made in Viena aneb 10 věcí, které pocházejí z Vídně

datum: 10. 4. 2022 14:13 autor: -vls-
O některých věcech je všeobecně známo, že pocházejí z Vídně. Proslulý je dort sachr i vídeňská kávová kultura, štrúdl nebo vídeňský řízek. Objevte 10 nejzajímavějších věcí, o kterých jste pravděpodobně netušili, že byly vynalezeny ve Vídni. 
  1. Elektroauto Kdo by to byl řekl: První elektromobil na světě byl vynalezen ve Vídni, a to před více než 100 lety. V roce 1899 dokončili výrobce kočárů Ludwig Lohner a Ferdinand Porsche první elektrický vůz pro továrnu Lohner se sídlem ve Vídni. Následující rok byla tato novinka představena na světové výstavě v Paříži. V roce 1900 následoval už první hybrid. Důvody, které tehdy přiměly tvůrce k vynálezu elektrovozu, jsou podobné jako dnes, tedy ochrana životního prostředí. Lohner totiž zastával názor, že „velké množství benzinových motorů“ nemilosrdně kazí ovzduší. Chvíli to vypadalo, že se elektromotor prosadí, ale příliš vysoké náklady na vývoj a několik let trvající soudní spory o patenty znamenaly bohužel konec pro takzvané vozy od Lohner-Porsche z Vídně.
  2. Vnitřní sjezdovka První lyžařská hala na světě, tzv. Sněžný palác byl otevřen v roce 1927 v příjezdové hale opuštěného nádraží Nordwestbahnhof ve Vídni. Umělý sníh byl vyroben z prací sody, pilin a vody. Sněžný palác se dvěma sjezdovkami, sáňkařskou dráhou a skokanským můstkem pro závodní skokany byl v roce 1927 velkou atrakcí. Po počátečním velkém náporu musel Sněžný palác po necelém roce zavřít, a to mj. kvůli zprávám z médií, které hlásily, že návštěvníci trpí dýchacími potížemi a svěděním pokožky způsobené sodou. V mezinárodním měřítku však od 30. let 20. století až do současnosti pokračoval trend výstavby krytých zimních sportovních zařízení.
  3. Voděodolná řasenka Ve Vídni byla také vynalezena první voděodolná řasenka na světě, a to nezbytnosti. Helene Winterstein Kambersky byla ve dvacátých letech minulého století slavnou zpěvačkou ve Vídni. Ve žhavých světlech reflektorů jí řasenka ovšem často začala téct. Spolu se svým bratrem, chemikem, zahájila experimenty v jejich kuchyni a na začátku 30. let vynalezla první voděodolnou řasenku na světě. Helene Winterstein Kambersky, upoutaná na invalidní vozík kvůli předchozí otravě olovem, založila v roce 1936 po úspěšném vynálezu řasenky vlastní kosmetickou společnost. Pojmenovala ji podle jejího uměleckého jména Nussy. Originální řasenka v tubě je k dostání dodnes, firma Helene Winterstein Cosmetics je stále rodinná.
  4. Správné mytí rukou Mytí rukou a jejich správná hygiena jsou velmi aktuální témata. Teorie, jak si ruce správně mýt, vznikla ve Vídni, a to díky Ignácovi Semmelweisovi, který svým objevem způsobil revoluci v medicíně. Semmelweis přišel z Maďarska do Všeobecné nemocnice ve Vídni jako mladý lékař v polovině 19. století. V porodnici, kterou řídili lékaři, si Semmelweis brzy všiml, že zde umírá neúměrný počet matek na poporodní horečku. Na jiném porodním oddělení, kde pracovaly porodní asistentky, onemocnělo žen mnohem méně. Zjistil tak, že za smrt mohli lékaři, kteří si nemyli ruce a přenesli na ně bakterie z pitevny. Semmelweis je dodnes považován za „zachránce matek“. Jeho objevy se však setkaly s velkým odporem lékařské profese. Dostal se do nepřízně lékařů, kteří ho označili za blázna, což Semmelweise osobně zlomilo. Zemřel za ne zcela jasných okolností v dolnorakouském zemském blázinci ve Vídni-Döblingu. Dnes Semmelweisovi za mnohé vděčíme a dostalo se mu oprávněně plné rehabilitace.
  5. Psychoanalýza Dalšího lékaře, který způsobil revoluci ve světě, není třeba představovat. V roce 1899 vyšlo epochální dílo Sigmunda Freuda „Výklad snů“, s nímž založil další vídeňský objev, psychoanalýzu. Ulice Berggasse 19 byla 47 let Freudovým domovem, místem jeho praxe a místem, kde žila jeho rodina. Dnes se na tomto „místě původu psychoanalýzy“ nachází Muzeum Sigmunda Freuda. Jeho léčebné úspěchy a vědecká pojednání proslavily lékaře, psychoanalytika a teoretika daleko za hranicemi Rakouska. Formoval nový, revoluční obraz člověka. Zatímco Freudova mezinárodní reputace neustále rostla, nacisté jeho knihy spálili. V roce 1938, ve věku 82 let, byl nucen opustit Vídeň a s rodinou uprchl do Londýna. Téměř o rok později spáchal s pomocí svého rodinného lékaře sebevraždu předávkováním morfiem kvůli nevyléčitelné rakovině.
  6. Klavír s osmi oktávami Vídeň je také jedinečná, pokud jde o výrobu hudebních nástrojů. Velké slávy se dočkal především výrobce klavírů Bösendorfer. 200 let starý podnik je nejen nejstarším výrobcem v prémiovém segmentu, ale pro svůj jedinečný zvuk je oslavován po celém světě. Výrobce klavírů Bösendorfer vyrábí ročně 300 ručně vyráběných nástrojů. V roce 1900 vzbudil senzaci vynález křídla, které mělo poprvé plný rozsah osmi oktáv. Imperial Ludwiga Bösendorfera je stále vlajkovou lodí výroby klavírů a hudebního dědictví výrobce. Nejlepší hrají a hráli na klavírech značky Bösendorfer. Ať už šlo o Duka Ellingtona, Oscara Petersona, Beatles, Bernsteina, Liszta, Guldu nebo Michaela Jacksona.
  7. Operní kukátko A u hudby zůstaneme i v případě dalšího vynálezu, tedy operního kukátka. Friedrich Voigtländer vynalezl první operní sklo se dvěma čočkami ve Vídni. V roce 1823 pak získal na jeho výrobu císařské privilegium. Do té doby mohli lidé sledovat dění v divadle a opeře pouze jednoduchým dalekohledem. Malé praktické dalekohledy jsou oblíbené dodnes.
  8. Moderní křeslo Thonetova kavárenská židle je nejznámější designový nábytek z Vídně a je jedním z nejvyráběnějších sedacích nábytků na světě. Klasické křeslo č. 14, které navrhl Michael Thonet v roce 1860, se stalo symbolem úspěchu. A tak začala i moderní výroba nábytku. Nový výrobní proces založený na dělbě práce poprvé umožnil průmyslovou sériovou výrobu. Křeslo, které je dnes uváděno pod číslem 214, bylo možné rozložit na šest jednotlivých dílů a poslat tak do celého světa. Michael Thonet způsobil revoluci ve výrobě nábytku svým vynálezem ohýbání masivního dřeva pomocí páry. Narodil se v Porýní a v roce 1849 založil ve Vídni vlastní dílnu. Michael Thonet ale brzy přemístil výrobu na Moravu, kde byl dostatek dřeva a levnější pracovní síla. Dílna „Gebrüder Thonet“ se stala průmyslovým podnikem mezinárodního významu.
  9. Skákací hrad Děti na celém světě milují skákací hrady. A i ty zahájily svůj triumfální průvod z Vídně do světa. Elisabeth Kolarik provozuje nejen několik restaurací ve vídeňském Prátru, ale také vynalezla v roce 1977 skákací hrad a nazvala jej: Luftburg, tedy vzdušný hrad. Elisabeth Kolarik chtěla, aby její dcera měla malou matraci ve tvaru skákacího hradu. To, že z toho vznikl obrovský vzdušný hrad, bylo způsobeno nepochopením rozměrů. Hlavním předmětem podnikání se tak stal prodej a pronájem skákacích hradů. Zanedlouho se v Prátru otevřely další restaurace vhodné pro děti, kde je kromě jiných dětských atrakcí samozřejmě k vidění i skákací hrad. Především ho pak najdete ve stejnojmenné české restauraci Kolarik, která letos slaví 30. výročí od vzniku.
  10. Viennoiserie Možná vám to nic neříká, ale ve Francii, Velká Británii nebo USA je pojmem „viennoiserie“ označováno vynikající vídeňské pečivo. A to má své důvody. V 19. století měla Vídeň v oblasti pekařského umění zvláštní pověst. Do Vídně se sjížděli pekaři z celého světa, aby se zde učili bravurnímu pekařství. A někteří vídeňští pekaři své znalosti zavezli i do zahraničí. Jako např. August Zang, který v roce 1838 odjel do Paříže a představil tam rohlíčky a vídeňské pečivo. „Maison Zang“ se brzy stal ztělesněním vysokého vídeňského pekařského umění a Zang vydělal jmění. Původní drobivý rohlíček byl později v Paříži zušlechtěn na typický croissant, na kterém si dodnes pochutnává celý svět.

Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

7 tipů na zimní dovolenou

7 tipů na zimní dovolenou

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 11. 11. 2024 0:05

S příchodem chladných a kratších dnů je ideální čas naplánovat únik do teplejších krajin.

Utečte před sychravou zimou na jih Španělska

Utečte před sychravou zimou na jih Španělska

Autor: Jan Rychtařík, Datum: 25. 10. 2024 0:05

Pokud už vás omrzely šedivé dny v Česku, jih Španělska může být skvělou únikovou destinací.…

7 tipů, proč jet na podzim do Chorvatska

7 tipů, proč jet na podzim do Chorvatska

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 29. 9. 2024 0:05

Chorvatsko postupně přestává být doménou letních dovolených pro období od června do září. Stále…

V Mnichově začal OktoberFest

V Mnichově začal OktoberFest

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 22. 9. 2024 0:05

Mnichovský Oktoberfest, známý také jako „Wiesn“, každoročně přiláká milióny návštěvníků z celého…

Nový kvíz: Jak dobře znáte Paříž?

Nový kvíz: Jak dobře znáte Paříž?

Autor: -jav-, Datum: 1. 9. 2024 17:22

Letos v létě to v hlavním městě Francie opravdu žije. Po sto letech do metropole zase zavítali…

Kempy už nejsou pro trempy aneb Neuvěřitelná proměna českých kempů

Kempy už nejsou pro trempy aneb Neuvěřitelná proměna českých kempů

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 21. 8. 2024 0:05

Z původně jednoduchých míst pro trempy se stala moderní rekreační střediska, která odpovídají…

Kam za vínem v každé vinařské podoblasti Česka

Kam za vínem v každé vinařské podoblasti Česka

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 20. 8. 2024 0:06

V naší republice se nachází hned šest vinařských podoblastí, dvě v Čechách a čtyři pak na Moravě.…

Znojemsko: Zažijte architektonické a vinařské poklady na jednom místě

Znojemsko: Zažijte architektonické a vinařské poklady na jednom místě

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 19. 8. 2024 0:05

Výroba vína už dávno není jen obrázkem krojovaných pamětníků bodře se objímajících kolem cimbálu.…