
Zdeněk Absolon: „Řeznictví je dřina, ale krásná.“
Rodina Absolonova vlastní malé řeznictví v pražském Braníku. Vedle kvalitního masa a uzenin nabízí rovněž hotové pokrmy zavařené ve sklenici pod značkou Pořádně ve sklenici.
V sortimentu najdete české klasiky od rajské omáčky po selský hovězí guláš. Ten se pyšní oceněním Regionální potravina pro rok 2020. Rodinná firma čítá osm členů a jejich produkty sázejí na kvalitní zpracování, osvědčené receptury, a především čerstvé a pečlivě vybrané suroviny. Díky tomu mají produkty vynikající chuť, za kterou se zákazníci rádi vracejí.
…a tak se ze mne stal šťastný řezník!
Rodina má obchod s masem v krvi. „Můj dědeček obchodoval s koňmi v 50. letech minulého století. Po válce byl veden jako účastník druhého odboje, proto mu jako jednomu z mála bylo dovoleno podnikat. U fochu zůstal i můj táta, který začal v 90. letech vedle koní obchodovat i s prasaty a skotem,“ vysvětluje rodinou tradici řezník Zdeněk Absolon.
„Já jsem původně studoval filozofii a sociologii, záhy jsem ale zjistil, že bez koukání do knížek školu nevystuduji. Takže teď je ze mne šťastný řezník, a ne nešťastný sociolog,“ směje se Zdeněk Absolon.
Místo studia vysoké školy se tedy přidal k bratrovi, který byl již ostřílený řezník a vlastnil bourárnu masa. „Práce to byla krásná, ale namáhavá. Když jsem pak zjistil, že se v Braníku uvolnilo řeznictví, kam kdysi táta dodával maso, chytil jsem příležitost za pačesy a společně s bráchou jsme se pustili do našeho největšího firemního dobrodružství,“ popisuje Zdeněk Absolon.
Řeznictví vyniká osobním přístupem a kvalitními produkty, které odebírají z českých chovů. Na rodině je vidět, že práce je opravdu jejich koníčkem a přistupují k ní poctivě a s láskou. Všechno maso si sami vybírají, bourají i staří. Ve firmě pracuje celá rodina, vedle Zdeňka Absolona, také jeho bratr, táta, máma, strýc, manželka a švagrová. „A nemůžu zapomenout na svého osmiletého syna Toníka, který chce být také řezník,“ usmívá se Zdeněk Absolon.
Na začátku byla dršťková
Zákazníci se do řeznictví nehrnou jen pro voňavé šunky či maso na gril. Bratři Absolonové začali vyrábět také vlastní hotová jídla, která zavařují do sklenic, aby dlouho vydržela.
„Já miluji dršťkovou polévku. Manželka mi ji ale dlouho odmítala uvařit, protože její příprava zabere až osm hodin. A v tom se mi v hlavě zrodila ta kacířská myšlenka! Takových lidí, jako jsem já, musí být víc. Co kdybychom začali dršťkovou vyrábět a zavařovat do sklenic?“ vysvětluje Zdeněk Absolon.
Od myšlenky nebylo daleko k činu, a tak začali společně s manželkou a mámou zavařovat nejrůznější hotová jídla a založili značku Pořádně ve sklenici. Pestrý repertoár nyní čítá téměř dvacítku výrobků. Pochutnat si můžete na hotových jídlech, jako je guláš, zmíněná dršťková polévka nebo rajská s masovými koulemi, ale také na lahodných masových vývarech, paštikách, sádle, výpečcích či pomazánkách.
Podle starých rodinných receptur
„Hotovky mají u nás velký úspěch. Je to skvělá alternativa teplé večeře, která vám ušetří čas, když nechcete jíst mraženou pizzu nebo něco z rychlého občerstvení,“ říká Zdeněk Absolon. „Pro nás jsou klíčové kvalitní suroviny, na kterých si dáváme záležet. Zároveň stavíme na receptech našeho dědečka, který za minulého režimu pracoval v kavárně Slavia a jehož receptury se v naší rodině dědí,“ upřesňuje Zdenek Absolon.
Koncept značky Pořádně ve sklenici si zakládá především na individuálním přístupu. Každý kus je originál a je mu věnována důsledná péče. A to jak v tom, co je uvnitř, tak i v tom, co je zvenku. Etikety a vázání sklenic má na starost babička Boženka, která má vystudovaný krasopis.
Oceněný selský guláš
I díky tomuto přístupu získal výrobek Selský hovězí guláš ocenění Středočeská Regionální potravina.
„Z výhry mám velkou radost a bylo to pro nás milé překvapení. Myslím, že jsme ocenění dostali díky souhře nepatrných detailů, které vytvářejí unikátní chuť našeho guláše,“ říká Zdeněk Absolon.
Nyní se chce soustředit hlavně na udržení standardu kvality, který si vytyčili. Velkolepé plány na expanzi řeznictví opustil. „My nejsme žádná velkovýroba, chci mít své výrobky plně pod kontrolou. Není pro mě nic hezčího než ten pocit zadostučinění, když se k nám znovu vrátí spokojený zákazník,“ usmívá se Zdeněk Absolon.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky

Renata Rýglová: Detoxy jsou často přeceňovaným trendem, který není pro zdravé stárnutí klíčový
Autor: Kateřina Šimková, Datum: 1. 4. 2025 0:05Longevity. Asi už jste to slovo zahlédli na sociálních sítích nebo v médiích. Jde o vědní…

„IVF už není zázrak, ale běžná cesta k rodičovství,“ říká gynekolog MUDr Jan Šulc
Autor: Jana Nováková, Datum: 25. 3. 2025 0:05Když se před desítkami let narodilo první dítě ze zkumavky, považovala to veřejnost za medicínský…

Tereza Nová: Máma tří dětí vybudovala novou kosmetickou značku respektující zdraví a přírodu
Autor: Vendula Pěrušková, Datum: 17. 3. 2025 0:05„Mým cílem je nabídnout zákazníkům kosmetiku, která je nejen účinná, ale zároveň respektuje…

„Léčiva vždy užívejte s respektem,“ říká vedoucí slánské nemocniční lékárny Mgr. Marcela Komrsková
Autor: Jana Nováková, Datum: 2. 3. 2025 0:05Kroky mnoha lidí, kteří vycházejí ze dveří pavilonů Nemocnice Slaný, vedou do lékárny v areálu, aby…

Benazir Bhutto (†54): Ambiciózní žena, která zůstala v zajetí tradic
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 27. 2. 2025 0:05Její život byl plný rozporů. Na jedné straně západní univerzitní vzdělání, na druhé síla východních…

Jiří Maršálek: Tvůrčí záchvaty přicházejí znenadání
Autor: Ladislava Protivanská, Datum: 29. 1. 2025 0:05Spisovatel Jiří Maršálek patří k mladé generaci nadějných autorů. O svém literárním talentu…

Taťjana Medvecká: Nahá ve filmu bych nehrála
Autor: Jana Nováková, Datum: 11. 12. 2024 0:05Legenda české divadelní scény Taťjana Medvecká má kumšt v genech. Už její prababička totiž tíhla k…

Margaret Sanger (†86): „Každé dítě by mělo být chtěné,“ říkala propagátorka antikoncepce.
Autor: Hana Lorencová, Datum: 9. 12. 2024 0:05Pro Američany je dodnes jednou z nejkontroverznějších žen jejich historie. Margaret Sanger…