Nedávno se objevila na pultech vaše publikace Velká kniha o dřevě. Z jakých aspektů v ní o něm vyprávíte, na co se mohou čtenáři těšit?
„Mám teď ‚na trhu‘ pět knih o dřevě, ale Velká kniha vyhrává. Napsal jsem si k ní takové sedmero, sedm důvodů, proč mít doma ‚Velkou knihu o dřevě‘:
1. Poprvé uvidíte u Dřeva i Strom, z něhož dřevo pochází.
2. Poprvé uvidíte Dřevo ve skutečné velikosti. (Základní řezy jsou v knize v měřítku 1:1).
3. Poprvé uvidíte Dřevo, jaké opravdu je. (Foto venku, větší část hlavních vzorků je pouze obroušena).
4. Poprvé uvidíte obraz dřeva pomocí srovnání podobných druhů.
5. Kromě vzorků v knize najdete i výrobky, šperk, mísu či sošku.
6. Budete se probírat knihou, která je dělaná z vlastní praxe a zkušeností.
7. Budete mít v rukou knihu, která byla stavěná s radostí a láskou.
A s láskou byla stavěná i druhá velká publikace ‚Tajemství dřeva‘. Ta je mimochodem i pro ženy.“
Vaše psaní je ale nejen o dřevě. Píšete i fejetony a povídky, před časem jste „udělal“ zábavnou Patřičnou Čítanku a na jaře vyšel soubor povídek Akord a jiskry (vyd. Brána). Komu jsou vaše povídky určeny? Je to čtení vhodné třeba i před spaním?
„Některé povídky od sebe dělí i čtvrt století. Napětí v nich nechybí, i když je bez vražd a mrtvol. Asi nejvíc jsou o ‚objímání a vzdálení se od objímání‘. O těch našich lidských vztazích. A snad se mi do nich povedlo dostat i slušný díl srandy. Chcete ukázku? Tak třeba ‚Povídka v povídce‘:
Za generálním ředitelem přiběhne dopoledne náměstek a povídá: – Filipe, půjč mi prosím tě toho svého jaguára, já musím rychle do Ostravy.
Filip mu hodí klíčky a ptá se: – Proč do Ostravy?
– Protože je tam volná silnice, zatím.
– A proč tam jedeš?
– Jedu co nejdál od Prahy.
– No ale proč?
– Budeš si myslet, že jsem blázen, ale já byl ráno na Haveláku a potkal jsem tam smrt. A šla ke mně a tak divně se dívala, stěží jsem zdrhnul.
A potom vypadnul z kanceláře.
Generální vrtěl hlavou, ale nedalo mu to. Vytáhl ze skříně starší plášť, co nosil, když chtěl být inkognito, nalepil si na čelo náplast, nasadil tmavé brýle a na Havelský trh si zajel. Procházel kolem stánků a rozhlížel se a tu paní uviděl skoro hned. Pomalu šel k ní a velmi zdvořile pozdravil.
– Promiňte, prosím vás, vy jste…
– Ano. Smrt, Jene.
– Víte, já jsem přišel, protože jste k smrti, pardon, promiňte, protože jste vyděsila mého náměstka, mladý zdravý člověk… a vy prý jste se na něj tak zadívala, že raději zdrhl.
– Ach tak, řekla ta hubená, vysoká a bledá paní.
– Dívala jsem se na něho spíš překvapeně.
– Ale proč, zeptal se ředitel.
– Překvapilo mě, že ho vidím v Praze, a přitom vím, že s ním mám odpoledne schůzku v Ostravě…
Je převyprávěná, jinak stará tisíce let…“
Píšete, tvoříte ze dřeva, vystavujete, vyprávíte… Co třináctá komnata? Máte nějakou?
„Jazyky. – Kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem – vtloukali nám do hlavy v dětství, a já? Ruština mi po roce 1968 zošklivěla. Němčinu jsem se učil, a nenaučil. Z italštiny mi zbyl snad přízvuk a pár vět – Come sei bella! A anglicky se domluvím v těch základních věcech: Prosím ještě jednu láhev vína, Jsem unavený, Mám hlad, Líbíš se mi, Jsi krásná a Chci spát. Nebo: Sit down, please. To je asi tak všechno. Možná bych pro sebe našel nějakou omluvu, ale teď zrovna nevím, kde je.“
Nechystáte další Dřevěné večery, které byly velmi oblíbené, neboť se v nich báječně diskutovalo i recitovalo, a to vše při příjemné hudbě?
„Během covidu jsme přišli o vystoupení s Václavem Větvičkou, s Janou Rychterovou, Terezkou Palkovou… A ‚Dřevěné večery‘? – Vidíte, to bylo vlastně moje původní, vysněné povolání, autorské divadlo, poetický kabaret. Z jednoho večera, hraného v jedné zasedačce (Národního muzea), si pořád pamatuju jednu veselou ‚postelovou scénu‘ s jednou mladou herečkou a jednou (smích) opravdovou peřinou.
Taky jsem rád říkal básně na Petříně (pak jsme zdrhali před příslušníky VB) v Památníku písemnictví, s Vráťou Ebrem… nebo v Městské knihovně (v Praze), ve školách a knihovnách, na setkáních řezbářů, kam mě kdo pozve… – všude vlastně pořád rád říkám verše, když to jde.“
Když už máte všeho nad hlavu, čím dobíjíte baterky, jak relaxujete?
„Děkuju. Děkuju Bohyni za dar zdraví, za lidi, nápady, za všechno… Děkuju. A soustřeďuju se na dech a na to nejtěžší – nemyslet na nic, nic si nevyprávět, o ničem, prostě na chvíli jen tak beze všeho být.“
Pomohlo vám někdy v překonávání složitých situací třeba nějaké motto, rada blízkých, zaříkávadlo…, případně jaké?
„Maminka říkávala: Svět chce být klamán. Táta: Svobodu svou kdo zná, svobodu zná vážiti každou…a taky: Proti gustu žádnej dišputát… No jo.
Já věřím, že mám někde nahoře laskavou paní Bohyni, která mě má ráda.“
V minulosti jste se zabýval i tvorbou uměleckých notových pultů. Kde například našly své uplatnění a ještě v tom chcete pokračovat?
„Pulty mě naučily řemeslo, musely totiž fungovat. Seshora přicházely nápady a dřevo je rozvíjelo a dokončovalo. Měl jsem je na velké výstavě v Rudolfinu (s výstavou ‚Má vlast‘) a potom i v Obecním domě k ‚Pražskému Jaru 98‘. A setkal jsem se díky nim s báječnými muzikanty, třeba s Rudolfem Firkušným. Petr Eben jeden pult měl, Jaroslav Svěcený, Harmy,…něco mám ještě doma.“
Co plánujete v nejbližší budoucnosti – a to nejen pracovně, ale i soukromě?
„Ono to pracovní s tím soukromým často splývá… Třeba sny?! Hodně jsem chtěl, aby mělo Česko Muzeum dřeva. Teď se ten sen plní! Tedy – jsme na začátku, ale ten začátek je dobrý.
Také spolupracuju s Národním Zemědělským muzeem – Zámek Kačina na trvalé expozici ‚Příběh dřeva‘ – a ještě spolupracovat budu. Takže Kačina kromě Venkova bude mít ve znaku i Dřevo. Ostatně jaký by to byl bez dřeva venkov. Zajeďte se podívat, snad už to zas jde.
Jinak je na trhu už teď nový kalendář (2022), taky mám něco rozepsané a s Bedřichem Ludvíkem točíme ‚Dřevěné návštěvy‘ a ‚Dřevo, Ženy, Zpěv‘.“
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Z médií i sociálních sítí denně nasáváme inspiraci, jak se starat o pokožku. Kdy ale s péčí začít,…
Mít svůj záměr nebo vizi, kam chci směřovat svůj život. Ať již v pracovní nebo osobní rovině. Někdo…
Její osud je smutný. Zůstala ve stínu slavného manžela, přestože se významně podílela na jeho…
Lidé s tělesným postižením mají možnost zapojit se do pracovního procesu i do společnosti. Své o…
V dnešním rychle se měnícím světě už tradiční kariéra není jenom lineární. Pro Helenu, která přešla…
Autor proslulých dezertů a laskomin, který své zkušenosti získával mimo jiné i v luxusním…
Hélène Dutrieu toho stihla tolik, že by to vydalo na několik životů. Do historie se zapsala jako…
Fungující a efektivní komunikace je klíčovým pilířem pro úspěšné vzdělávání. To neplatí jen pro…