MUDr. Měšťák starší na sále. (zdroj: klinika Esthé)
„Ondřej si stejný obor jako já vybral sám. Nikdy jsem neměl potřebu ho do toho tlačit. Na druhou stranu jsem ale rád, že spolu pracujeme a že si můžeme předávat znalosti na denní bázi,“ usmívá se Měšťák senior.
A jaké to je, vídat rodinu na operačním sále? „Táta je dost konzervativní. A to nemyslím ve špatném slova smyslu. Někteří lékaři s kratší praxí mají tendenci aplikovat nové postupy, někdy tak trochu na úkor pacienta. Mého otce naopak uvidíte dělat všechno proto, aby operace byly co nejbezpečnější. Nemá problém pacienta odmítnout, pokud operaci za bezpečnou nepovažuje, nebo pokud má pocit, že klient operaci nepotřebuje,“ vysvětluje doc. Ondřej Měšťák, který s otcem na klinice pracuje už 10 let.
MUDr. Měšťák mladší s rodinou. (zdroj: klinika Esthé)
MUDr. Jan Měšťák má kromě lékařských povinností na klinice také ty manažerské. V roce 1997 vznikla klinika Esthé v komplexu Kolowratových domů na pražských Příkopech jakožto plod přátelství hraběte Tomáše Kolowrata-Krakovského a docenta Měšťáka, který je od té doby její vedoucí lékař a spolumajitel. Klinika je jedním z prvních soukromých pracovišť v oboru estetické medicíny v České republice.
„Aby klinika dobře prosperovala, je mým úkolem sestavit ten nejlepší tým plastických chirurgů, anesteziologů, zdravotních sester a ostatního personálu. Klientům upravujeme těla, je to obrovská zodpovědnost a úroveň musí být špičková.
Stejně tak tomu je i na univerzitní klinice plastické chirurgie v nemocnici Na Bulovce, kterou jsem založil ve stejném roce jako Esthé (1997). Tam se ve větší míře specializujeme na rekonstrukce prsu u žen po onkologickém onemocnění. Manažerská práce bude ale vždy na druhém místě za tou lékařskou. Občas je těžké to skloubit, naštěstí jsem zvyklý spát jen čtyři hodiny,“ směje se přednosta kliniky.
Přes pro normální smrtelníky nepředstavitelný režim, oba lékaři stíhají léčit i pacienty, kteří plastiku řeší ze závažnějších důvodů než jen estetický rozmar. Na pracovišti rekonstrukční plastické chirurgie fakultní nemocnice Na Bulovce pomáhají ženám po rakovině prsu dostat tělo do původní podoby.
„Rekonstrukce prsu po onkologických onemocněních je pro pacientky velmi důležitá. Stává se, že jeho prvotní ztrátu nesou hůře než samotnou nemoc. Na Bulovce proto děláme vše proto, aby ženy nemusely žít s neúplným hrudníkem. Problém tohoto oboru je, že mnoho atestovaných lékařů končí v soukromé sféře a zdravotní systém o ně tak přichází.
Plastická rekonstrukce zároveň ale vyžaduje velkou odbornost, musí je tedy dělat zkušený lékař, hraje tu velkou roli i faktor toho, že nesmíme pacientce psychicky ještě přitížit. Na Bulovce také zmenšujeme prsa ženám, která mají od specialisty indikované, že jim příliš velká prsa kazí záda,“ popisuje plastický chirurg Ondřej Měšťák.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Longevity. Asi už jste to slovo zahlédli na sociálních sítích nebo v médiích. Jde o vědní…
Když se před desítkami let narodilo první dítě ze zkumavky, považovala to veřejnost za medicínský…
„Mým cílem je nabídnout zákazníkům kosmetiku, která je nejen účinná, ale zároveň respektuje…
Kroky mnoha lidí, kteří vycházejí ze dveří pavilonů Nemocnice Slaný, vedou do lékárny v areálu, aby…
Její život byl plný rozporů. Na jedné straně západní univerzitní vzdělání, na druhé síla východních…
Spisovatel Jiří Maršálek patří k mladé generaci nadějných autorů. O svém literárním talentu…
Legenda české divadelní scény Taťjana Medvecká má kumšt v genech. Už její prababička totiž tíhla k…
Pro Američany je dodnes jednou z nejkontroverznějších žen jejich historie. Margaret Sanger…