Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
10 otázek a odpovědí, jak vybrat tu nejlepší slaninu
Akademie kvality
Domácnost / Vychytávky

10 otázek a odpovědí, jak vybrat tu nejlepší slaninu

datum: 4. 5. 2020 10:00 autor: -red-
Pokud nemusíte dodržovat dietní režim a máte dostatek pohybu, získáte v plátku slaniny slušnou porci energie z obsaženého sádla s optimálním poměrem tuků. A v případě libovějších kousků doplníte svému organismu dokonce plnohodnotné bílkoviny a minerály ze svaloviny ve snadno využitelné formě.

Pro výrobu slaniny jsou v různých koutech světa různé receptury. Jedno ovšem mají společné – vyvážený poměr tučného a libového masa a typickou slanou chuť.

„Slanina je nasolený kus masa, z toho ostatně vznikl i její název. Vyrábí se převážně z vepřového bůčku nebo vepřového hřbetního sádla. A jak plyne z názvu, je i slaná. Ale v přiměřeném množství se jí rozhodně obávat nemusíte. Sůl je už více než 2 000 let známý konzervant, který z masa vytáhne šťávu. Ta se následně vtáhne nazpátek a prosolí ho. Díky tomu se maso konzervuje,“ objasňuje pro web Akademie kvality Ing. Jan Katina, výkonný ředitel Českého svazu zpracovatelů masa.

  1. Jak probíhá zpracování slaniny? Tradičním způsobem výroby slaniny je dlouhé uzení prosoleného masa studeným kouřem. Pro uzení je nevhodnější používat tvrdé, dobře vysušené dřevo. Maso se pak několik týdnů suší. Nedojde sice k tepelnému opracování, ale během sušení proběhne ve slanině spontánní fermentace. Ve Středozemí se tyto trvanlivé slaniny, jako například nejznámější italská pancetta, běžně neudí, jen se řádně prosolí a nechají dlouho sušit. V našich podmínkách se nejvíce vyrábějí tepelně opracované slaniny, u kterých před vyuzením může být na jejich povrch nanesen dekorativní pokryv, např. kulér, vepřová krev nebo koření, třeba paprika. Částečné tepelné opracování kombinované s uzením se používá při výrobě slanin typu „bacon“. Ty jsou určeny například pro grilování, pečení nebo smažení.
  2. Z jakého plemene prasete je slanina nejchutnější? Pro výrobu slaniny je vhodné používat boky z maso-sádelných plemen prasat a z kusů chovaných až 2 roky. Tato prasata jsou pak pomaleji vykrmena do vyšších porážkových hmotností okolo 200 kg, mají dostatek sádla a v něm i ve svalech nižší obsah vody. Kromě plemene je stejně důležitým faktorem také skladba krmiva, které by mělo být pestré a bohaté na jadrný šrot.
  3. Obsahuje slanina dusitany? Dusitany i dusičnany jsou schválenými konzervanty při výrobě mnohých potravin včetně slaniny. Mají pevně stanovené dávkování. Jejich konzervační účinek se využívá pro usmrcení některých patogenů u uzenin, které se tepelně neopracovávají vůbec, nebo jen s relativně nízkými pasteračními teplotami. Dalším hlavním efektem dusitanů je stabilizace růžové barvy masa po jeho záhřevu, které má tendenci zešednout. 
  4. Jaké informace musí být na obalu slaniny a u pultového prodeje? Vždy máte právo dostat informace o složení slaniny, i když není balená. Jde o obsah hlavní složky, tedy vepřového boku, o zařazení do příslušné skupiny masných výrobků, o případný obsah alergenních složek, trvanlivost, skladovací podmínky, a i návod k tepelné úpravě. V případě balených slanin jsou součástí povinně označovaných informací také výživové údaje, hlavně energie, obsah soli, tuku a bílkovin. To by měl poskytnout i solidní prodejce nebalených slanin. Ty navíc musejí být označeny názvem jejich výrobce a adresou jeho sídla.
  5. Mohu poznat, že je slanina ryze českého původu? Není povinností uvádět původ masa, z něhož byla slanina vyrobena. Ale v praxi existuje několik postupů, jak tuto informaci může výrobce nebo obchodník dobrovolně poskytnout zákazníkům. Nejznámějším je označení „Česká potravina“, které má zákonem upravené podmínky použití. Takto označená slanina musí být vyrobena v ČR a jen z českého masa.
  6. Jaký je rozdíl mezi slaninou a špekem? Špekem se nazývá vyuzená slanina z hřbetního sádla bez jakékoliv svaloviny. Z vnější strany je obvykle kryta kůží. Klasická slanina se vyrábí z vepřového boku bez kosti a bývá bez kůže. Na řezu se střídají proužky sádla a masa. Je také vyuzená, ale může mít pestrou škálu různých povrchových dekorací.
  7. Podle čeho vybrat vhodnou slaninu? Slaninu volte podle toho, na co ji hodláte použít. Pokud ji budete jíst za studena, můžete sáhnout po slanině ze skupiny „masný výrobek tepelně opracovaný“. Když ale budete chtít slaninu smažit, vyberte tepelně neopracovanou slaninu typu „bacon“. Bývá velmi často doplněna označením, že je určena pro další kulinární úpravu. Na cesty si můžete vzít sušenou slaninu dlouze uzenou studeným kouřem ze skupiny „masný výrobek tepelně opracovaný“ nebo „masný výrobek trvanlivý fermentovaný“.
  8. Jak uchovávat slaninu? Postupujte podle instrukcí výrobce či obchodníka. V případě balených slanin se vše dozvíte z údajů na etiketě. U nebalených slanin musí být tyto informace viditelně a čitelně označeny v místě prodeje. Každý druh slaniny má jinou trvanlivost. Např. sušené a fermentované slaniny není nutné chladit  a zpravidla vydrží dlouho. Naopak tepelně opracované slaniny se obvykle musejí skladovat v chladničce, kde vydrží jen relativně krátkou dobu. Pokud se stane, že ji nestíháte včas spotřebovat, lze ji na nezbytně nutnou dobu zamrazit. Ale není to pro udržení její kvality ideální.
  9. Proč některá slanina při smažení prská a jiná skoro vůbec? Nežádoucí prskání na pánvi během smažení způsobuje uvolněná voda. Slanina, která ztratí během výroby tolik vody, že pak váží méně než maso, z něhož byla vyrobena, téměř neprská. Kdežto slanina, jež obsahuje vodu ze solného láku a udrží si ji i během relativně nízkých teplot, kterým je vystavena během výroby, tuto vodu pustí až při vyšších teplotách, jako např. při smažení.
  10. Je zdravější smažená anebo podávaná za studena? Vybrané druhy slaniny jsou přímo určené ke smažení, pečení nebo ke grilování. Jde  zpravidla o tepelně neopracované slaniny typu „bacon“. Některé z nich se dokonce bez domácí tepelné úpravy ani nemají konzumovat. Takové slaniny jsou adekvátně označeny doplňkovou informací a často se vyrábějí např. pro gastronomické provozy. Nicméně slaniny ze skupiny tepelně opracovaných masných výrobků je vhodnější konzumovat za studena.

Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Trendy v úklidu

Trendy v úklidu

Autor: -ava-, Datum: 31. 10. 2024 15:30

V posledních letech dochází k výrazným změnám v oblasti úklidu domácností. Moderní technologie…

Robotická myčka je skvělý pomocník

Robotická myčka je skvělý pomocník

Autor: -red-, Datum: 29. 10. 2024 16:30

Koberec? Překážka? Chytrá myčka se prostě vyhne se a vytírá dál!

Připravte si svatomartinskou husu s Velkou knedlíkovou kuchařkou

Připravte si svatomartinskou husu s Velkou knedlíkovou kuchařkou

Autor: -mav-, Datum: 23. 10. 2024 15:39

Knihu receptů na nejrůznější slané a sladké knedlíky sestavil Petr Kosiner, šéfkuchař společnosti…

Houby? Rostou!

Houby? Rostou!

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 8. 10. 2024 0:05

Houbařská sezona je v plném proudu, a patříte-li k těm, které dráždí každá fotka s košíkem plným…

Díky benefitům můžete šetřit i na dovolené

Díky benefitům můžete šetřit i na dovolené

Autor: -ket-, Datum: 8. 7. 2024 15:00

Prázdniny začaly, takže pokud ještě nemáte naplánovanou dovolenou, je nejvyšší čas! Ať už dáváte…

10 tipů, jak ho hravě zvládnout jarní úklid

10 tipů, jak ho hravě zvládnout jarní úklid

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 2. 4. 2024 12:03

Jarní úklid není jen fyzickým procesem očištění domova od prachu a nepořádku, ale často také…

Jaké šumivé víno vybrat na konec roku?

Jaké šumivé víno vybrat na konec roku?

Autor: redakce a národní sommelierka Klára Kollárová, Datum: 21. 12. 2023 0:05

Moravská a česká šumivá vína perlila na mezinárodních soutěžích. Ve světě se o nich už ví, takže je…

Sladěný interiér přispívá k harmonii domova

Sladěný interiér přispívá k harmonii domova

Autor: -ava-, Datum: 14. 12. 2023 10:38

Domov je místem, kde se chceme cítit dobře a spokojeně. Důležitou roli v tom, jak se cítíme, když…