
6 mýtů o čokoládě
- Pravá horká čokoláda je hustá. Pravá horká čokoláda je naopak vždy řídká skoro jako voda. Má pouze příchuť luxusní čokolády, která se v ní rozpustí. S hustými nápoji se spoustou ztužovadel se nedá srovnávat, Otestovat tento nesmysl může každý sám podle belgické tradice: stačí rozpustit ve 110 až 120 mililitrech mléka půl 100gramové tabulky vysokoprocentní kvalitní mléčné čokolády. Je jedno, zda se použije mléčná nebo bílá. Výsledkem je vždy luxusní chuť pravé horké čokolády.
- Čím více procent kakaa, tím lepší je čokoláda. „Mnoho zákazníků po nás v obchodě požaduje čokolády, které mají 90 procent kakaa. Dokonce chtějí 99procentní čokolády. Jenže taková čokoláda má velmi suchou, až drolící se konzistenci. Skoro by se dalo říct, že je to až nepoživatelná hmota, která je navíc extrémně hořká. Zasvěcené osoby vědí, že tato hořká čokoláda se primárně používá na výrobu čokoládových delikates,“ vysvětlil Peter Rudolf Braun, výrobce a distributor belgické čokolády RUDOLF BRAUN 1899. Chuť čokolády hodně záleží na prvotním zpracování. Vše záleží na technice a separaci kakaového másla a kakaového prášku. Také záleží, jak a kde se kakaový bob pěstuje, například zda je to vlhká oblast. Kakaovník se musí pěstovat ve stínu jiné palmy, nemůže růst na přímém slunci, protože by se spálil. Proto v Africe kakaovníky kácejí a sázejí místo nich například kaučukovníky nebo jiné rychle rostoucí palmy. Důvod je ryze ekonomický: vše je rychlejší a je s tím méně práce.
- Přítomnost palmového oleje kazí chuť čokolády. Zde striktně záleží na množství. Tady ale dochází k nepochopení, že je to škodlivé pro zdraví člověka. Škodlivé je to spíše pro přírodu z ekologického hlediska. Kvůli velké spotřebě palmového oleje v posledních letech dochází ke kácení deštných pralesů ve velkém množství, což není dobré. Palmový olej má blahodárné účinky na zdraví a z dermatologického hlediska je využíván kosmetickými firmami po celém světě. Použití palmového oleje v případě výroby čokolády souvisí s tím, zda výrobce dohání chuť, tvar a konzistenci jinými stabilizátory. Palmový tuk má bohužel špatnou pověst, ale pro zdraví člověka není škodlivý.
- Bílá čokoláda není čokoláda. Mnoho lidí má zafixováno, že barva čokolády má být jen hnědá. To však není pravda. Čokoláda může být světle i tmavě hnědá, samozřejmě také bílá. Pravá bílá čokoláda totiž obsahuje kakaové máslo, které má po separaci kakaového prášku barvu slonové kosti. „Záleží, jak se výrobce rozhodne s kakaovým bobem naložit. Pokud má k dispozici speciální lis, tak může vyrobit kakaové máslo pro výrobu kvalitní bílé čokolády,“ přiblížil problematiku Peter Rudolf Braun. Bílá čokoláda je zdravá, protože obsahuje omega 3 mastné kyseliny. Kakaové máslo se pro své kvality hojně používá také v kosmetice. Pravá čokoláda se pozná podle procent kakaového másla. Složení bílé čokolády je následující: kakaové máslo, mléko a vanilka. Pokud tedy nechce výrobce použít levnější sójové složky. V bílé čokoládě máme přes 27 procent kakaového másla. Z toho paradoxně vyplývá, že je bílá čokoláda dražší než mléčná čokoláda. Musíme použít víc kakaového másla a speciálním lisem vyprodukovat kvalitní kakaové máslo pro výrobu bílé čokolády. Tím se zvýší náklady, a proto je bílá čokoláda opravdu o dost dražší. Pokud někdo prodává mléčnou čokoládu za stejnou cenu bílé čokolády, tak musí používat náhražky, aby byla výroba levnější.
- Bez třtinového cukru je čokoláda méně kvalitní. V podstatě se dá říct, že je vlastně jedno, zda se konzumuje bílý nebo třtinový cukr. Konzumace třtinového cukru je momentálně moderní, ale pořád je to cukr.
- Našedlá čokoláda je prošlá či zkažená. Šedivost čokolády nemusí být vždy na závadu chuti, mnohdy se jedná pouze o estetický problém vzniklý špatným skladováním nebo špatnou manipulací při přepravě. Existuje takzvaná suchá kuchyň neboli sklad, kde je teplota temperovaná kolem 15 stupňů. Pokud by to bylo chladnější prostředí, tak kakaové máslo obsažené v čokoládě má tendenci vylézat na povrch. Na kvalitě a chuti čokolády se nic nezmění, ale po estetické stránce už bude tabulka čokolády zašedlá. A luxusní zákazník potřebuje luxusní zboží, proto i estetika čokolády hraje velkou roli.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky

Slepičí, nebo rovnou pštrosí? Podívejte se vejci pod skořápku
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 2. 4. 2025 0:05Vejce nejsou žádnou obyčejnou potravinou. V mnoha kulturách představují nový život, plodnost a…

Milujete kávu, ale káva nemá ráda vás? 4 důkazy, že to s jejím pitím přeháníte
Autor: -pv-, Datum: 25. 3. 2025 16:15Káva může být dobrý sluha i špatný pán. Dokáže vás nabudit a zlepšit vám náladu, stejně jako vás…

5 tipů na jarní bylinky a zeleninu, které knedlíkům dodají šmrnc
Autor: redakce ve spolupráci s Petrem Kosinerem, šéfkuchařem Knedlíky Láznička., Datum: 14. 3. 2025 7:07S přicházejícím jarem se příroda zazelená. To je dobrá zpráva také pro všechny, kdo mají rádi…

Jaké jsou příspěvky zdravotních pojišťoven v mateřství?
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 11. 3. 2025 0:05Říká se, že těhotenství a mateřství by měly být nejkrásnějšími obdobími v životě. Ale ruku na srdce…

Nový prací gel chrání světlé prádlo před zašednutím
Autor: -red-, Datum: 5. 3. 2025 14:16Světlé interiérové doplňky jsou stejně jako světlé oblečení symbolem elegance a čistoty. Časté…

Jak ušetřit na předplatném streamovacích platforem?
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 22. 2. 2025 0:05Stále více lidí se nespokojí jenom s televizním vysíláním v reálném čase, zvykli si na digitální TV…

Peníze na zateplení či nová střešní okna pro všechny
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 20. 2. 2025 9:02Na nová střešní okna nyní dosáhnete snadněji díky změnám v programu Nová zelená úsporám. Dva…

Mezinárodní den baterií aneb Zacházíme s nimi správně?
Autor: -ket-, Datum: 17. 2. 2025 13:2018. února je mezinárodní den baterií. Tento den byl vybrán v návaznosti na narození Alessandro…