Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Vitaminový koktejl začíná na „z“
Pixabay
Životní styl / Zdraví

Vitaminový koktejl začíná na „z“

datum: 23. 11. 2018 13:00 autor: -an-
Zelí je výtečným zdrojem vitaminu C a vlákniny.

Na vlákninu je bohaté zvláště zelí bílé, červené však obsahuje také hodnotné antokyany, má více provitaminu A, draslíku a dvojnásobně železa. Pokrmy a saláty z červeného zelí mají také o něco výraznější chuť. V červeném zelí obsažený selen má široký rozsah terapeutických účinků. „Ve 100 g červeného zelí je ukryto až 5 mikrogramů selenu. O selenu se říká, že působí pozitivně na snižování krevního tlaku, pomáhá zásobovat svaly (zejména srdeční) kyslíkem, pomáhá tvořit protilátky, odstraňuje z těla těžké kovy, preventivně působí proti neplodnosti. Při potížích s funkcí štítné žlázy se obzvlášť doporučuje konzumace zelí a další košťálové zeleniny,“ vysvětlují odborníci na zdravé hubnutí Naturhouse.

Bílé zelí kromě vitaminu B₁₂ obsahuje vyváženě všechny vitaminy B-komplexu a vysoké množství vitaminu C.

Obsahem vody a hojností vlákniny zelí plní a sytí a je skvělým společníkem všech, kdo se snaží redukovat váhu. V neposlední řadě obsahuje hodně manganu pro tvorbu pigmentu, povzbuzení štítné žlázy a také zinku. Zelná šťáva je známou kúrou pro osoby se žaludečními či dvanácterníkovými vředy.

Kysané zelí pak obsahuje látky prospěšné pro funkci tlustého střeva, má antioxidační, antibakteriální a antivirové účinky.


Další články z rubriky

Menopauza a horké letní dny

Menopauza a horké letní dny

Autor: -an-, Datum: 18. 7. 2019 10:00
Zdraví na cestách

Zdraví na cestách

Autor: -an-, Datum: 17. 7. 2019 10:00
Střevní onemocnění hrozí i v Česku

Střevní onemocnění hrozí i v Česku

Autor: -an-, Datum: 9. 7. 2019 10:00