Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Víte, že jídlo ovlivňuje psychiku?
freepik.com
Životní styl

Víte, že jídlo ovlivňuje psychiku?

datum: 25. 12. 2020 15:00 autor: -an-
Ponuré zimní dny mají vliv nejenom na naši náladu, ale také na naše tělo. Položme si ale otázku: Proč jíme? Samozřejmě často z hladu, někdy však i smutku, radosti, či protože jsme pod tlakem a ve stresu. Uvědomovat si, co jíme, není potřeba jen kvůli fyzickému, ale hlavně i psychickému zdraví.

Každý z nás si pamatuje na jídlo z mateřské školky, které nám učitelky nutily, ale my ne, a ne otevřít pusu. Kdo z nás jako dítě nedostal od babičky za odměnu čokoládu či sáček bonbonů? V dospělosti zveme obchodního partnera na oběd, abychom s ním lépe projednali pracovní náležitosti. Když jsme unavení, sáhneme po sladkém, když máme radost, dáme si něco dobrého. Jdeme na návštěvu, koupíme hostitelce bonboniéru. To je jen kratičký výčet obvyklých situací. Jídlo tak ovlivňuje naši psychiku víc, než si myslíme. A společenské konvence tomu jen přispívají.

Energie i rituály

Rozhodně to neznamená, abyste každý smutek zajídali, ale některé potraviny ovlivňují náš psychický zdrav mnohem víc, než bychom si dokázali představit. Jíme nejen proto, abychom tělu dodali potřebnou energii, ale i z radosti, smutku, ze stresu nebo jednoduše proto, že jsme na návštěvě a bylo by neslušné odmítnout.

Kladli jste si někdy otázku: Jaké potraviny jsou pro naše pevné psychické zdraví ideální a kterým se raději vyhnout? Hlavním důvodem, proč jíme, je samozřejmě energie. Ale jídlo má v naší společnosti i jiné místo. Pojí se nám s ním životní rituály a oslavy, vzpomínky, emoce, a dokonce i lidé.

Špatné stravovací návyky mají z dlouhodobého hlediska devastační vliv nejen na naši fyzickou schránku, ale i mentální zdraví.

Pozor na cukry

Ne vždy to tak funguje, ale prakticky všichni máme jedno jídlo, které nám okamžitě zlepší náladu. Automaticky saháme po sladkém, ale tady se vyplatí vybočit ze zajetých kolejí. Pozor však na to, že příliš mnoho cukru dokáže vyvolat deprese.

„Důležité je abychom jedli pestře. Nejíst jednotvárně. Proč? Tělu pak chybí jiné nezbytné látky. Potraviny, které přispívají k vyrovnanému psychickému stavu, jsou mandle, banány, ořechy, dále pak rostlinné oleje, řapíkatý celer, semínka – například dýňová a slunečnicová. Nesmíme zapomenout ani na oves a pohanku,“ vyjmenovává Stanislav Petříček, popularizátor zdravého životního stylu z BistRAWveg. 

Cukr a tuky nás sice umí rozveselit, ale je to jen krátkodobý účinek s velkým rizikem závislosti. Pokud opravdu „potřebujete“ nějakou sladkost, vybírejte si velmi pečlivě. Ideální je kvalitní hořká čokoláda, ale ne více než jeden dva čtverečky.

Co bychom měli jíst?

Banány obsahují draslík, který je důležitý pro psychickou pohodu. Je to látka, která podporuje okysličování krve a vytváří tak pocit uvolnění a pohody. Nedostatek hořčíku v těle vede k většímu prožívání stresu a psychické zátěže. Pozor však na nadměrné užívání banánů. Může totiž vést k nabírání hmotnosti. Další potraviny obsahující hořčík jsou například ananas, brokolice, luštěniny.

Mandle, ořechy, rostlinné oleje obsahují vitaminy skupiny B, nedostatek vitamínu B₁ může vést k psychické nepohodě, vyčerpanosti a pocitu smutku.

Řapíkatý celer je bohatý na vitamin C, který se nachází hlavně v listech. Vitamin C je silný antioxidant a je důležitý pro vylučování serotoninu – hormonu štěstí. Vitamin C je dále ve velké míře obsažen v šípku, červené paprice, černém rybízu, kiwi a brokolici.

Slunečnicová a dýňová semínka, oves, pohanka. Ty obsahují zinek, který ovlivňuje přenos nervových vzruchů v nervové soustavě, a navíc přispívá k pěkné pleti.

Jakým potravinám se raději vyhnout?

Kávě, sladkostem, slazeným a povzbuzujícím nápojům Ta mám krátkodobě nám sice mohou zvednout náladu, ale z dlouhodobého hlediska nervový systém vyčerpávají a mohou vést až ke zdravotním problémům. Navíc po nich přibíráme.

Alkohol Nezahánějte smutek skleničkou. Občas se to zdá jako dobrý nápad, ale alkohol a špatná nálada si opravdu příliš nerozumí. Obecně káva, alkohol, sladkosti, slazené nápoje a ty s povzbuzujícím účinkem nám sice krátkodobě mohou zvednout náladu, ale z dlouhodobého hlediska nervový systém vyčerpávají a mohou vést až ke zdravotním problémům. Navíc po nich přibíráme, a to určitě není nic pro nás a dobrý zdravotní stav i psychickou pohodu.

Myslete pozitivně Je jasné, že s nemocí a v těchto těžkých dnech, se dobrá nálada udržuje těžko. Pokud se vám to ale podaří, určitě to bude jen plus. Využijte stonavé dny či dny volna a koukněte se třeba na ten film, který už tak dlouho plánujete, nebo se začtěte do fajn knížky, díky které alespoň na chvíli zapomenete na všechny starosti.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

10 věcí, které jste (ne)věděli o menopauze

10 věcí, které jste (ne)věděli o menopauze

Autor: -gul-, Datum: 15. 5. 2021 11:00

Víte, že 75 % žen trápí nepříjemné potíže související s klimakteriem? Jaké bylinky mohou dámám v…

5 tipů na zdravý a kvalitní spánek

5 tipů na zdravý a kvalitní spánek

Autor: -gul-, Datum: 4. 5. 2021 15:00

Kvalitní spánek je základním stavebním kamenem zdraví, dobré kondice i pevné imunity, která je…

10 rad, jak uspořádat malou svatbu

10 rad, jak uspořádat malou svatbu

Autor: -an-, Datum: 22. 4. 2021 15:00

Doby, kdy svatba zákonitě představovala velkolepou událost pro celé příbuzenstvo a všech známých,…

Křen: Český žen-šen

Křen: Český žen-šen

Autor: -mav-, Datum: 19. 4. 2021 15:00

Pivo jako „křen“, říká se. A právě tohle lidové přirovnání víc než cokoli jiného ukazuje význam…

Trio pro snazší menopauzu

Trio pro snazší menopauzu

Autor: -an-, Datum: 17. 4. 2021 11:00

Nástup menopauzy ovlivňuje zejména genetika. Svou roli ale může hrát i životní styl. Proto pokud…

7 potravin, kvůli kterým nemůžete usnout

7 potravin, kvůli kterým nemůžete usnout

Autor: -red-, Datum: 13. 4. 2021 15:00

Mnoho z nás moc dobře zná pocit, kdy si jdeme lehnout, dlouhé hodiny se převalujeme ze strany na…

Víte, že je 4. duben je Světový den mrkve?

Víte, že je 4. duben je Světový den mrkve?

Autor: -gul-, Datum: 4. 4. 2021 10:15

Staré známé pořekadlo praví, že kdo jí hodně mrkve, ten bude mít oči jako rys. Mrkev je známá i…

Mámy hubnou s námi

Mámy hubnou s námi

Autor: Šárka Adámková, Datum: 17. 3. 2021 10:00

Zdravé hubnutí nespočívá ve hladovění, ale ve vyváženém jídelníčku s obsahem všech důležitých…

Tip šéfredaktorky

Nový zábavný kvíz na téma: České filmové maminky

9. 5. 2021 11:00 autor -jav-