Víte, že jídlo ovlivňuje psychiku?
Každý z nás si pamatuje na jídlo z mateřské školky, které nám učitelky nutily, ale my ne, a ne otevřít pusu. Kdo z nás jako dítě nedostal od babičky za odměnu čokoládu či sáček bonbonů? V dospělosti zveme obchodního partnera na oběd, abychom s ním lépe projednali pracovní náležitosti. Když jsme unavení, sáhneme po sladkém, když máme radost, dáme si něco dobrého. Jdeme na návštěvu, koupíme hostitelce bonboniéru. To je jen kratičký výčet obvyklých situací. Jídlo tak ovlivňuje naši psychiku víc, než si myslíme. A společenské konvence tomu jen přispívají.
Energie i rituály
Rozhodně to neznamená, abyste každý smutek zajídali, ale některé potraviny ovlivňují náš psychický zdrav mnohem víc, než bychom si dokázali představit. Jíme nejen proto, abychom tělu dodali potřebnou energii, ale i z radosti, smutku, ze stresu nebo jednoduše proto, že jsme na návštěvě a bylo by neslušné odmítnout.
Kladli jste si někdy otázku: Jaké potraviny jsou pro naše pevné psychické zdraví ideální a kterým se raději vyhnout? Hlavním důvodem, proč jíme, je samozřejmě energie. Ale jídlo má v naší společnosti i jiné místo. Pojí se nám s ním životní rituály a oslavy, vzpomínky, emoce, a dokonce i lidé.
Špatné stravovací návyky mají z dlouhodobého hlediska devastační vliv nejen na naši fyzickou schránku, ale i mentální zdraví.
Pozor na cukry
Ne vždy to tak funguje, ale prakticky všichni máme jedno jídlo, které nám okamžitě zlepší náladu. Automaticky saháme po sladkém, ale tady se vyplatí vybočit ze zajetých kolejí. Pozor však na to, že příliš mnoho cukru dokáže vyvolat deprese.
„Důležité je abychom jedli pestře. Nejíst jednotvárně. Proč? Tělu pak chybí jiné nezbytné látky. Potraviny, které přispívají k vyrovnanému psychickému stavu, jsou mandle, banány, ořechy, dále pak rostlinné oleje, řapíkatý celer, semínka – například dýňová a slunečnicová. Nesmíme zapomenout ani na oves a pohanku,“ vyjmenovává Stanislav Petříček, popularizátor zdravého životního stylu z BistRAWveg.
Cukr a tuky nás sice umí rozveselit, ale je to jen krátkodobý účinek s velkým rizikem závislosti. Pokud opravdu „potřebujete“ nějakou sladkost, vybírejte si velmi pečlivě. Ideální je kvalitní hořká čokoláda, ale ne více než jeden dva čtverečky.
Co bychom měli jíst?
Banány obsahují draslík, který je důležitý pro psychickou pohodu. Je to látka, která podporuje okysličování krve a vytváří tak pocit uvolnění a pohody. Nedostatek hořčíku v těle vede k většímu prožívání stresu a psychické zátěže. Pozor však na nadměrné užívání banánů. Může totiž vést k nabírání hmotnosti. Další potraviny obsahující hořčík jsou například ananas, brokolice, luštěniny.
Alkohol Nezahánějte smutek skleničkou. Občas se to zdá jako dobrý nápad, ale alkohol a špatná nálada si opravdu příliš nerozumí. Obecně káva, alkohol, sladkosti, slazené nápoje a ty s povzbuzujícím účinkem nám sice krátkodobě mohou zvednout náladu, ale z dlouhodobého hlediska nervový systém vyčerpávají a mohou vést až ke zdravotním problémům. Navíc po nich přibíráme, a to určitě není nic pro nás a dobrý zdravotní stav i psychickou pohodu.
Myslete pozitivně Je jasné, že s nemocí a v těchto těžkých dnech, se dobrá nálada udržuje těžko. Pokud se vám to ale podaří, určitě to bude jen plus. Využijte stonavé dny či dny volna a koukněte se třeba na ten film, který už tak dlouho plánujete, nebo se začtěte do fajn knížky, díky které alespoň na chvíli zapomenete na všechny starosti.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky
Jak přizpůsobit jídelníček prudkému ochlazení?
Autor: -red-, Datum: 11. 9. 2024 7:30Na otázky čtenářů odpovídá PharmDr. Kamila Horníčková, odbornice na přírodní medicínu v Lékárna.cz
Prevence rakoviny kůže: Příznaky pozná nová aplikace
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 10. 9. 2024 10:30Každý osmý melanom se podaří odhalit pozdě. Situaci může zlepšit umělá inteligence. OZP proplatí…
Víte, kdy je Mezinárodní den čistého ovzduší?
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 4. 9. 2024 0:05Každý rok se 7. září slaví Mezinárodní den čistého ovzduší, který byl ustanoven Valným shromážděním…
Linka bezpečí pomáhá už 30 let
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 3. 9. 2024 0:05Linka bezpečí odbavila za 30 let své existence na 10 milionů kontaktů. V posledních letech jsou…
Jaké jsou podmínky dárcovství krevní plazmy?
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 18. 8. 2024 15:09Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Miroslav Šuta, lékař plazmaferetického centra Amber Plasma.
9 tipů, jak si udržet zdravý zrak
Autor: redakce ve spolupráci s oční klinikou NeoVize, Datum: 7. 8. 2024 0:05Víte, čím nejvíce v současnosti škodíme svému zraku? A jaké jsou tipy odborníků na udržení zdravých…
Bez dioptrií za deset vteřin
Autor: redakce ve spolupráci s oční klinikou NeoVize, Datum: 3. 8. 2024 0:05Laserové refrakční operace femtosekundovým laserem umožnily již 10 milionům lidí zbavit se…
Zdraví začíná v ústech: Víte, že zuby ovlivňují zdraví celého těla?
Autor: redakce ve spolupráci s dentální hygienistkou Janou Prchal Křepelkovou, Datum: 2. 8. 2024 0:05Rozsáhlé lékařské studie dávno potvrdily, že orgány v těle jsou navzájem propojeny, a zejména…