Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Skalní růže: Podpoří imunitu i zatočí s viry
Shutterstock
Životní styl / Přírodní medicína

Skalní růže: Podpoří imunitu i zatočí s viry

datum: 14. 3. 2020 11:00 autor: -an-
Tato půvabná rostlina není jen ledajaká kráska pro ozdobu, ale především léčivka doslova nadupaná prospěšnými látkami pro lidské zdraví, je silným antioxidantem, přírodním antivirotikem i antibiotikem a rovněž si poradí s plísněmi či kvasinkami.

Kde ji najdete? Cist, neboli skalní růže, je stálezelený kvetoucí keř pocházející ze Středomoří. Na první pohled upoutá svými půvabnými květy ve škále barev od bílé po sytě růžovou, ovšem ten pravý poklad se skrývá uvnitř. Skalní růže totiž patří mezi tradiční léčivky a může se pochlubit řadou působivých zdravotních účinků. V lidovém léčitelství je například čaj ze skalní růže používán již celá staletí. Lidé jej využívali pro léčbu horečky, průjmu, ale i různých kožních onemocnění. Prospěšné látky obsažené v této krásné rostlině však dokážou pomoci s mnohými dalšími problémy, někdy i velmi vážnými.

Co obsahuje? Prospěšným látkám obsaženým ve skalní růži kralují takzvané polyfenoly. Jsou to různorodé látky obsažené pouze v rostlinách, které se mohou pochlubit silným antioxidačním působením. 

K čemu je vhodná? Kromě toho, že ničí škodlivé volné radikály, látky obsažené ve skalní růži rovněž účinně potlačují infekci a silně působí proti virům. Týká se to dokonce i tak zákeřných virů, jako je ebola nebo HIV, známý je i příznivý vliv skalní růže proti chřipkovému viru A, jenž je pověstný svou schopností rychle mutovat a stávat se tak rezistentním vůči farmaceutickým antivirotikům. Skalní růže si s chřipkou dobře poradí nejen díky svému protivirovému působení, ale také díky protizánětlivým vlastnostem, které potlačují produkci cytokinů, čímž oslabují symptomy virového onemocnění. Podle další studie z téhož roku si pak skalní růže dokáže skvěle poradit i s viry napadajícími horní dýchací cesty, kupříkladu rhinoviry i aktuálně obávanými koronaviry.

Dokáže ničit bakterie Steptococcus mutans, které se podílejí na vzniku zubního kazu. Jiné druhy se zase osvědčily proti zlatému stafylokoku způsobujícímu vážné stafylokokové infekce. Výborně si navíc dokážou poradit také s kvasinkami nebo plísněmi. 

Jak a kde ji pěstovat? Tato rostlinka si libuje v drsnějších podmínkách. Má ráda slunce, větší přísun vody vyžaduje jen v době vegetace. Ideální je pěstovat ji v nádobách na terase, zimu pohodlně přežije třeba ve sklepě, ale teplota tam nesmí vystoupat nad 12 stupňů!


Naše rada

Látky obsažené ve skalní růži se pak v neposlední řadě řadí mezi skutečné experty v ničení biofilmu. „Takzvaný biofilm tvořený bakteriemi se může formovat na různých površích našeho těla a řadí se mezi hlavní viníky rozvoje chronických onemocnění – díky němu se totiž mohou bakterie vyhnout účinkům antibiotik. Čaj či výplach ze skalní růže se ukázal jako velmi účinný zejména proti biofilmu v ústech, kde pomáhá udržovat rovnováhu mezi přítomnými mikroorganismy a potlačuje různé dentální záněty,“ říká lékař Bohumil Ždichynec. Není tedy divu, že se s extrakty ze skalní růže lze setkat v kvalitních doplňcích stravy, které jsou zaměřeny právě na posílení imunity, jako je například přípravek Immun44.“


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Zázvor lékařský: Zázrak od „zet“

Zázvor lékařský: Zázrak od „zet“

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 12. 3. 2020 10:00
Citron: Žlutý zásobník vitaminu C

Citron: Žlutý zásobník vitaminu C

Autor: -an-, Datum: 9. 3. 2020 10:00
Aloe vera: První pomoc z květináče

Aloe vera: První pomoc z květináče

Autor: -an-, Datum: 3. 3. 2020 10:00
Vitaminy: Neviditelní přátelé

Vitaminy: Neviditelní přátelé

Autor: -an-, Datum: 1. 3. 2020 11:00
Tip šéfredaktorky

Martina Reimerová: „Pomáhám ženám řešit jejich trápení a nejistoty.“

25. 3. 2020 0:05 autor Eva Zelinková