Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Proč zcela nečekaně přicházejí návaly horka a pocení?
Lékařský dům Praha 7
Životní styl / Poradny

Proč zcela nečekaně přicházejí návaly horka a pocení?

datum: 8. 5. 2020 15:00 autor: -an-
Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Radka Gregorová, gynekoložka z Lékařského domu v Praze 7.
Mám už třetím rokem nitroděložní tělísko Mirena. Loni asi v listopadu jsem začala mít návaly horka a silného pocení. Přichází to zcela nečekaně. Je mi 45 let. Mám tři děti. Menstruaci jsem měla pravidelnou. Asi půl roku před zavedením mi cyklus poprvé vynechal i  bez těhotenství. První tři měsíce s Mirenou byly kruté. Pak se vše zcela ustálilo a přestala jsem i špinit po uběhnutí svých dvou někdy šesti téměř každodenních kilometrů. Letos na podzim jsem si zablokovala rameno a přestala jsem běhat. Přibrala jsem 8 kilo. (8. 5. 2020)
 
Příznaky, které uvádíte, souvisejí s největší pravděpodobností s klimakteriem. Gestagen uvolňovaný z nitroděložního tělíska Mirena sice částečně tlumí přechodové příznaky, ale pokud výrazněji poklesne hladina estrogenů v těle ženy, mohou se objevit návaly, pocení, změny nálad atd. V tomto období se mění metabolismus ženy, takže se začíná tuk ukládat zejména do oblasti břicha. Jak na tom s hormony jste, můžete zjistit díky volně dostupným orientačním testům na menopauzu. V situaci, kdy se klimakterium potvrdí, je možné návaly, pocení a další nepříjemné příznaky tlumit podáváním estrogenů ve formě sprejů, krému nebo pilulek a tělísko nechat na místě celých pět let.
 

Pokud máte dotaz na gynekologa, pište prosím na redakce@casjenprome.cz

S jakými zdravotními problémy se nejčastěji potýkají ženy v menopauze? (6. 5. 2020)

Mezi nejčastější problémy v menopauze patří návaly, pocení, suchost sliznic, psychické potíže či osteoporóza. K největšímu úbytku kostní hmoty dochází v prvních 2-4 letech po přechodu. Návaly, pocení a psychické potíže trápí ženy nejčastěji v prvních letech menopauzy, suchost sliznic je naopak dominantním příznakem u žen v pozdních letech menopauzy.

Jaké jsou možnosti léčby? (6. 5. 2020)

Důležité je nejdřív vědět, že jde opravdu o začínající menopauzu. K tomu poslouží například domácí testy menopauzy nebo krevní vyšetření předepsané lékařem. Jednou z nejúčinnější prevencí potíží v menopauze je pak včasné nasazení hormonální substituční léčby. Řada žen se hormonální léčbě vyhýbá a dává přednost přírodním doplňkům stravy obsahující fytoestrogeny. Fytoestrogeny sice mohou částečně tlumit klimakterické příznaky, ale nefungují jako účinná prevence osteoporózy. Kostní metabolismus je vhodné podpořit užíváním vápníku v kombinaci s vitamin D.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Proč je podzim ideální pro laserovou epilaci?

Proč je podzim ideální pro laserovou epilaci?

Autor: -red-, Datum: 27. 9. 2020 11:00
Kdo se nejčastěji potýká s vypadáváním vlasů?

Kdo se nejčastěji potýká s vypadáváním vlasů?

Autor: -an-, Datum: 24. 9. 2020 10:00
Kdy zajít s pihou nebo znaménkem k lékaři?

Kdy zajít s pihou nebo znaménkem k lékaři?

Autor: -an-, Datum: 8. 9. 2020 10:00
Máme se bát koronaviru u školních dětí?

Máme se bát koronaviru u školních dětí?

Autor: -an-, Datum: 29. 8. 2020 11:00
Tip šéfredaktorky

Cesta do hlubin robotovy duše

7. 9. 2020 10:00 autor -red-