Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Proč je zapotřebí pravidelně absolvovat návštěvu očního lékaře?
NeoVize
Životní styl / Poradny

Proč je zapotřebí pravidelně absolvovat návštěvu očního lékaře?

datum: 25. 2. 2020 10:00 autor: -an-
Na otázky čtenářů odpovídá doc. MUDr. Šárka Skorkovská, CSc., primářka brněnské oční kliniky NeoVize.

Proč je zapotřebí pravidelně absolvovat návštěvu očního lékaře? (25. 2. 2020)

Navštívit očního lékaře by měl každý, kdo má potíže se zrakovou ostrostí na dálku nebo nablízko. Prohlídka slouží nejen k vyšetření dioptrií, ale i k prevenci závažných očních chorob jako je například zelený zákal, který probíhá dlouho bez příznaků a pacient jej sám neodhalí. Léčbu je v tomto případě nezbytně nutné zahájit včas.

Přemýšlím o tom, že podstoupím laserovou operaci očí. Na co si mám při výběru kliniky dávat pozor? (25. 2. 2020)

Než se rozhodnete, kde operaci podstoupíte, zjistěte si, kolik takových zákroků ročně konkrétní kliniky provádějí, jak dlouho probíhá vstupní a předoperační vyšetření, jak zkušený je operatér a jakým a jak rychlým laserem bude operaci provádět. Určitě také zjistěte, co všechno vám oční klinika nabídne v rámci pooperační péče a na co všechno poskytuje záruku. To vše totiž zásadně ovlivňuje kvalitu vašeho vidění do budoucna.

Pokud máte dotaz na očního lékaře, pište prosím na redakce@casjenprome.cz

Jak souvisí zrak s životním stylem? Můžeme jej ovlivnit, například stravou, pitným režimem, (ne)kouřením, ne(stresováním se), fyzickou aktivitou…? (26. 10. 2019)

Do jisté míry ano, zdravý životní styl určitě má dopad na zdraví zraku. Jezte hlavně dostatek čerstvé zeleniny a ovoce. Vyvarujte se kouření, které zvyšuje riziko výskytu některých očních onemocnění. Používejte ochranné brýle při pracích, které mohou ohrozit zrak (broušení, sekání, sváření, příprava hašeného vápna…).

Pokud denně pracujete na počítači, zařaďte do svého režimu pravidlo 20/20/20. Tedy po každých dvaceti minutách práce s počítačem se nejméně na dvacet vteřin zadívejte na bod vzdálený minimálně 20 stop, což odpovídá zhruba šesti metrům. Ulevíte zaostřovacím svalům, procvičíte si oči a zabráníte jejich vysychání. Podstatné je také upravit osvětlení na pracovním stole a pozici monitoru.

Myslete ale i na to, že většina očních chorob je dána geneticky, a choďte na pravidelné prohlídky k očnímu lékaři. Jedině ten dokáže jejich rozvoj včas zachytit a navrhnout vhodnou léčbu.

Lze se zbavit brýlí definitivně? Které oční vady je možné v dnešní době jednou provždy odstranit? (26. 10. 2019)

V dnešní době je refrakční chirurgie tak rozvinutá, že umožňuje odstranění brýlové korekce nejenom u krátkozrakosti a krátkozrakosti a astigmatismu, ale může odstranit brýle i u pacientů s dalekozrakostí a dalekozrakosti s astigmatismem. V případě, že počet dioptrií anebo anatomické poměry nedovolují použít laserový refrakční výkon, je možno refrakční vadu odstranit pomocí fakických nitroočních čoček.

Trifokální a trifokální nitrooční čočky se používají u lidí, kteří potřebují jinou brýlovou korekci do dálky a do blízka. Tyto čočky u lidí starších 45 let umožní řešit kromě jejích dioptrické vady do dálky i nastupující potíže s viděním do dálky i nastupující potíže s viděním do blízka. V současné době je tedy možno odstranit krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus i presbyopii.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!