Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Poradna estetické medicíny
Pikwizard
Životní styl / Poradny

Poradna estetické medicíny

datum: 13. 9. 2018 10:00 autor: -mav-
Na vaše otázky odpovídá primářka MUDr. Mirka Pelechová

Ústav lékařství a kosmetiky

Pokud máte dotaz na MUDr. Mirku Pelechovou, pište prosím na redakce@casjenprome.cz

Injekce botoxu

Slyšela jsem, že injekce botulotoxinu vyvolají malou otravu organismu a bolí po nich hlava. Je to pravda? Helena D., Frýdek-Místek

Odpověď: Ne, pravda to není. Žádnou malou ani velkou otravu v organismu lokálně aplikovaný botulotoxin typu A nevyvolává. Naváže se na receptory ve svalech, kam je lékař aplikuje. Tak se z receptoru neuvolňuje acetylcholin,  to je látka přenášející k svalovému vláknu povel k jeho stažení. Díky tomu zůstává po dobu vazby na receptor (4-6 měsíců) sval relaxovaný a hladký. Není důvod, aby po něm bolela hlava, naopak  byl také někdy pozorován efekt zlepšení se problémů s migrénou.

Liftingové nitě

Mám takové rozplizlé kontury obličeje. Ráda bych vyzkoušela nitě. Zajímalo by mě, kolik stojí a jak dlouho efekt vydrží. Petra F., Klatovy

Odpověď: Liftingové nítě opravdu zpevní a zostří konturu čelisti. Jsou vhodné pro elastickou kůži a v případě, že přebytek kůže je nevelký. Je třeba vždy individuální posouzení, aby bylo  možné doporučit toto ošetření. Cena se pohybuje podle rozsahu výkonu a vždy se jí dozvíte při konzultaci. Délka efektu se pohybuje podle materiálu a typu liftingových nití v řádu roků.

Jak zpevnit okolí očí?

Zvažuji operaci očních víček, přesto mě zajímá, jestli za ni nemá estetická medicína alternativu? Pavla T., Praha

Odpověď: Okolí očí se dá ošetřit laserem, kůži vyhlazuje a stimuluje novotvorbu vazivových složek kůže, a tím její zpevnění. Podobného efektu, tedy zpevnění díky intenzivnímu prohřátí, se dosahuje i použitím radiofrekvenční energie nebo fokusovaného ultrazvuku. Je zde ale nutné upozornit, že  tyto metody neovlivní a neřeší úpravu prolapsů - tukových polštářků v okolí očí. Je třeba vždy individuálně posoudit velikost přebytků kůže v okolí očí, u větších přebytků je lepší klasická operační cesta, ta řeší jak úpravu tukových prolapsů, tak i přebytky kožní v očním okolí.

Malé bradavičky

Moje maminka (57 let) má v dekoltu i jinde na těle malé bradavičky, či co to je. Chci, aby si je nechala raději odstranit. Jak se to provádí a je to bolestivé? Vendula, Chomutov

Odpověď: Tyto projevy jsou spojeny s procesem stárnutí kůže. Pokud jde o pigmentové projevy, poradí vám každý dermatolog, zda se jedná o zdravotní problém. Pak se vše řeší chirurgickou excizí a histologicky se kontroluje nález. Většinou se jedná o poruchy rohovění, které nepředstavují zdravotní riziko, ale kosmeticky obtěžují. Ty se dají řešit koagulací elektrickým výbojem či laserem. Při větším rozsahu se dá použít znecitlivění mastí s lidokainem, takže ošetření není nijak výrazně bolestivé. Tato kosmetická ošetření si pacienti hradí a jejich cena se odvine od rozsahu nálezu a jeho rozpětí se klient dozví při konzultaci.

Pocení a botulotoxin

Jsem k klimakteriu a hodně se potím. Pomůže aplikace botulotoxinu do podpaží? Bolí to a musí se to opakovat? Dagmar Š., Praha 8

Odpověď: Botulotoxin typu A se aplikuje do podpaží s velmi pěkným efektem na omezení pocení. Na našem pracovišti na kůži podpaží aplikujeme před ošetřením znecitlivující mast s lidokainem. Tím se velmi omezí bolest při ošetření. Po celé ploše podpaží se provede řada drobných vpichů. Během 7-14 dní nastupuje efekt s jasným omezením pocení v podpaží. Na tato ošetření chodí klienti (hodně sportovci a sportovkyně) jednou za rok. Jedná se o estetický výkon a pacient si ho hradí.

Žilky v obličeji

Trápí mě nehezké popraskané žilky v obličeji, lze je odstranit? Lenka K., Brno

Odpověď: Ano v obličeji se dosahuje velmi pěkného efektu použitím selektivního cévního laseru. Paprsek vyhledá oxyhemoglobin, červené krevní barvivo a v něm realizuje koagulaci, tedy „zašije“ popraskané žilky. Při větším rozsahu žilek není vhodné ošetřit všechny najednou. Je lepší postupně opakovaně obličej ošetřit a žilky se tak redukují, a přitom je rekonvalescence běžně slučitelná s běžným životem. Musím upozornit, že zde nelze použít lokální anestezii v masti, protože při ní dochází ke stažení kapilár, a tím by se schovávala cílová struktura laseru.

 

 


Další články z rubriky

Jde vyléčit vitiligo, bílé skvrny na pokožce?

Jde vyléčit vitiligo, bílé skvrny na pokožce?

Autor: -an-, Datum: 12. 6. 2019 15:00
Mohu se koupat s kontaktními čočkami v bazénu?

Mohu se koupat s kontaktními čočkami v bazénu?

Autor: -an-, Datum: 3. 6. 2019 15:15
Poradna urologa

Poradna urologa

Autor: -mav-, Datum: 10. 9. 2018 10:32
Poradna právníka

Poradna právníka

Autor: -red-, Datum: 6. 9. 2018 9:56
Tip šéfredaktorky

Máme první narozeniny! Dárek dostanete vy!

16. 8. 2019 10:00 autor Markéta Vavřinová