Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Na jakém principu funguje laserová operace očí a jak dlouho trvá? Kolik laserová operace očí stojí?
DuoVize
Životní styl / Poradny

Na jakém principu funguje laserová operace očí a jak dlouho trvá? Kolik laserová operace očí stojí?

datum: 18. 3. 2020 10:00 autor: -an-
Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky DuoVize Praha.

Na jakém principu funguje laserová operace očí a jak dlouho trvá? (18. 3. 2020)

V současnosti nejmodernější metodou je odstranění nejen dioptrií, ale i šedého zákalu tzv. femtosekundovým laserem. Princip laserové korekce dioptrií spočívá v úpravě tvaru oční rohovky takovým způsobem, aby výsledný obraz byl přesný a ostrý. Laser přitom dokáže pracovat uvnitř rohovky bez toho, aby ji jakkoli porušil.

Výhodou laserové operace za pomoci nejmodernějších přístrojů je nejen rychlost rekonvalescence, ale i samotného zákroku, který trvá pouze v řádu minut.

Po operaci již není zapotřebí nadále nosit brýle nebo kontaktní čočky. Zrak se díky zákroku opět vrátí do skvělé kondice a bude spolehlivý a ostrý v kteroukoliv denní i noční dobu.

Kolik laserová operace očí stojí? (18. 3. 2020)

Kvalitní laserovou operaci obou očí včetně předoperačního vyšetření a pooperační péče lze pořídit za 40 tisíc korun. Tedy za třetinovou cenu oproti dvacetiletému nošení kontaktních čoček, ovšem s tím rozdílem, že zákrok vyřeší oční vadu jednou provždy. Při rozložení počátečních vysokých nákladů do deseti let vychází laserová operace na zhruba 330 Kč měsíčně. Při rozložení na dvacet let činí náklady na operaci 5 korun a 50 haléřů denně.

Našla jsem na internetu nabídku levnější operace očí. Jak je to možné? (18. 3. 2020)

Ráda bych varovala pacienty před podezřele levnými nabídkami zákroků, se kterými se v poslední době doslova roztrhl pytel. Nízká cena je sice lákavá, ale může být počátkem nepříjemných a vleklých zdravotních komplikací. V žádném případě totiž nepokryje náklady na skutečně špičkové a zkušené lékaře, na kvalitní přístroje, a především na předoperační a pooperační péči.

Jak dlouho trvá předoperační vyšetření? (18. 3. 2020)

Opravdu kvalitní vyšetření očí před operací trvá minimálně dvě hodiny. Musí totiž odhalit i skryté oční vady, které by na výsledek operace mohly mít negativní vliv. Nedávno k nám přišla na konzultaci pacientka, která podstoupila na zahraniční klinice operaci s nedokonalým předoperačním vyšetřením, kdy jí nebylo provedeno takzvané vyšetření v cykloplegii, neboli rozkapání očí. To je při tom před operací naprosto zásadní. Lékaři tak špatně diagnostikovali oční vadu, nyní pacientka špatně vidí na dálku i na blízko, ale odoperovanou rohovku jí už nikdo nevrátí a ponese si, pravděpodobně, doživotní následky.

Mohu v jeden den postoupit předoperační vyšetření i samotnou operaci? (18. 3. 2020)

To není možné. Pokud tento postup některé kliniky umožňují, je to známkou nekvalitního přístupu. Kliniky se tváří, že pacientovi šetří čas, ale přitom jen hazardují s jeho zdravím. Při nezbytném rozkapání očí během předoperačního vyšetření dojde k uvolnění svalu, který drží oční čočku a s jehož pomocí oko zaostřuje. Toto vyšetření umožní odhalit i skryté oční vady. Ale rozkapané oko se vrátí do původního stavu až po 24 hodinách a teprve potom je možné laserovou operaci provést.

Jaké jsou nejmodernější technologie v oblasti laserových operací? A za jak dlouho se můžu vrátit zpět ke svým koníčkům a práci? (18. 3. 2020)

V případě dioptrických vad jsou světovým trendem precizní a bezpečné zákroky prováděné femtosekundovým laserem, jejichž výhodou je rychlá rekonvalescence a téměř okamžitý návrat k běžným činnostem. Nové operace typu NeoSMILE 3D umožňují upravit dioptrie pomoci 3D femtosekundového laseru, který odstraní dioptrie velmi šetrným způsobem bez narušení pevnosti rohovky. Pacient se tak prakticky hned druhý den vrací do normálního života a už za dva týdny se může například koupat. To bylo u starých metod nemyslitelné. Ale tyto špičkové zákroky rozhodně není možné provést za pár tisíc korun. Lidé by si měli uvědomit, že šetřit na vlastním zdraví se rozhodně nevyplácí. A to nejen u očí, ale prakticky u veškeré zdravotnické péče.

Pokud máte dotaz na očního lékaře, pište prosím na redakce@casjenprome.cz

Podle čeho si mám vybrat dioptrické kontaktní čočky? Když si pořídím levné, může mi to nějak uškodit? (14. 2. 2020)

Podle výzkumu České kontaktologické společnosti vybírá celá čtvrtina uživatelů kontaktní čočky pouze na základě nízké ceny. Čočky pochybného původu zakoupené bez konzultace s lékařem však mohou způsobit nevratné poškození zraku. Při výběru kontaktních čoček je nutné znát zakřivení oka, jeho průměr a také ohniskovou vzdálenost. Ta je však jiná než u brýlí. Navíc existuje řada různých typů kontaktních čoček, které se liší materiálem, obsahem vody, konstrukcí i dobou nošení. Jejich výběr je vždy individuální a je nezbytné jej konzultovat s očním lékařem.

Jaké komplikace mohou být spojeny s užíváním kontaktních čoček? (14. 2. 2020)

Podle lékařských studií má alespoň jednu komplikaci spojenou s užíváním kontaktních čoček 60 % jejich nositelů, řada z nich proto musí jejich nošení přerušit a jsou potom odkázáni na brýle nebo na laserovou operaci. Přestože jsou kontaktní čočky měkké, stále je to cizí tělísko, na které oči reagují. Příčinou diskomfortu jsou nejčastěji sezónní alergie, nečistoty, prach, přílišné horko nebo suchý vzduch, ale i ztráta tekutin a větší spotřeba kyslíku při sportu. Oči se mohou zdát čočkami chráněny, avšak výsledky laboratorních stěrů ukázaly, že pod čočkami se nejčastěji vyskytují stafylokoky, streptokoky a pseudomonáda. Množí se zde především kvůli překračování doby doporučeného nošení či nedůsledné hygieně.

Nedávno jsem oslavil 46. narozeniny a v posledních měsících pociťuji, že se mi zhoršuje zrak. Má to souvislost s přibývajícím věkem? (14. 2. 2020)

Zraková ostrost dosahuje maxima ve třiceti letech a udržuje se dlouho na vysoké úrovni. Až do 45. roku života hovoří odborníci o tzv. refrakčně stálém období, postupně dochází ke snižování výkonu akomodačního procesu. Akomodace zajišťuje schopnost vidět ostře předměty, které se nachází v různé vzdálenosti od nás. V průběhu stárnutí dochází ke slábnutí akomodačního výkonu (již od útlého mládí), což kolem 45 roku života většinou vyústí k projevu presbyopie a nutnosti použít brýlovou korekci na čtení. Ve věku 70 let pozbývá akomodační proces funkčnosti, protože akomodační amplituda se u takových věkových hranic přibližuje nule. Nároky kladené na zrak jsou stupňovány s velmi rychlým rozvojem výpočetní technologie, častějším používáním tabletů, mobilů a čteček.

Pořídil jsem si multifokální brýle, ale stále si na ně nemohu zvyknout. Je to obvyklé? (14. 2. 2020)

Speciálně muži si v 80 procentech případů na multifokální brýle nezvyknou. Naši pacienti, muži i ženy, si také stěžují, že se jim při větší fyzické aktivitě hýbe prostor a mívají při ní bolesti hlavy. Stěžují si i na neustálou potřebu vyměňovat multifokální brýle za speciální brýle určené k práci s počítačem.

Proč lidé nejčastěji podstupují laserovou operaci očí? (14. 2. 2020)

Operovat lze krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus, vetchozrakost a další vady. Mezi nejčastější oční operace u pacientů ve věku od 18 do 40 let patří právě laserové odstranění dioptrií.

Pokud máte dotaz na očního lékaře, pište prosím na redakce@casjenprome.cz


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Tip šéfredaktorky

Martina Reimerová: „Pomáhám ženám řešit jejich trápení a nejistoty.“

25. 3. 2020 0:05 autor Eva Zelinková