
Máme se bát koronaviru u školních dětí?
Máme se bát koronaviru u školních dětí? Vnučka jde do první třídy a máme strach. (29. 8. 2020)
Podle dosavadních zjištění odborníků děti nepatří mezi rizikové skupiny, dokonce se zdá, že nejsou ani dobrými přenašeči viru. Na druhou stranu se u některých dětí v těžce postižených oblastech objevily vážné zdravotní obtíže, které virus mohl způsobit.
Jakkoliv je zářijový nástup dětí do škol vítaným návratem k tradiční rutině a řada dětí se jistě těší na spolužáky i učitele, mnoho rodičů vyhlíží 1. září s obavami o zdraví svých potomků. I když se koronavirus přes léto proměnil v tom, že klesl podíl těžkých a fatálních případů, nelze vyloučit, že na podzim udeří opět v plné síle. Chladnější počasí koronavirům svědčí, lépe se v něm množí a déle přežívají mimo člověka, navíc je vzhledem k oslabení sliznic jejich průnik do organismu snazší. Určité obavy jsou tudíž na místě.
COVID-19 momentálně řádí již několik měsíců a s postupující dobou přibývá vědeckých studií, které nám pomáhají virus lépe pochopit. Z těchto průzkumů a studií vyplývá, že děti nepatří do rizikových skupin. Mezi nakaženými zaujímají jen malý podíl, v drtivé většině případů u nich nemoc proběhne obdobně jako nachlazení či chřipka a podle nejnovějších zjištění nejsou ani dobrými přenašeči viru: ze zahraničí je znám případ devítiletého hocha s koronavirem, který se během své „nemoci“ setkal se 172 lidmi, ale přitom nikoho z nich nenakazil.
Je pravda, že v zemích s vysokým počtem nakažených koronavirem se lékaři setkali s těžkým průběhem u dětí? (29. 8. 2020)
Rozhodně nelze koronavirus ve spojitosti s dětskými pacienty bagatelizovat. Zahraniční odborníci i Světová zdravotnická organizace varovali například před rizikem přehnané reakce imunitního systému dětí na prodělanou nemoc COVID-19.
Zejména v těžce postižených oblastech, jakými jsou Itálie, Španělsko, Velká Británie či USA, byly zaznamenány případy dětí, které třeba i několik týdnů po prodělání COVIDU-19 onemocněli multisystémovým zánětlivým syndromem (cytokinová bouře), jenž svými symptomy připomíná syndrom toxického šoku a způsobuje mimo jiné i zánět srdce, cév a případně dalších orgánů.
Takto postižení malí pacienti vyžadují rychlou specializovanou péči a mohou končit i na jednotkách intenzivní péče. Nutno ale zdůraznit, že zdravotnické autority riziko tohoto syndromu označují za nízké, v České republice není jeho výskyt hlášen a spojitost s COVID-19 ještě nebyla stoprocentně prokázána, byť se zdá velmi pravděpodobná.
Jak připravit děti na nástup do školy v souvislosti s onemocněmím COVID-19? (29. 8. 2020)
Autority nás ujišťují, že udělají vše, co je v jejich silách, aby školáky ochránily. Přidat svou ruku k dílu ovšem musejí i rodiče. To nejlepší, co můžete udělat, je zachovat klidnou hlavu, nepodcenit rizika, ale zároveň se nenechat ochromit strachem. Budete-li lidově řečeno „stresovat“, stres se velmi rychle přenese i na vaše potomky. Pro dětský organismus je přitom dlouhodobý stres velmi náročnou zátěží, a to z hlediska psychického i fyzického. Z psychického tlaku jsou děti unavené, podrážděné a rovněž se významně oslabuje jejich imunita. Děti sužované chronickým stresem jsou obzvláště náchylné k virovým infekcím, zároveň se u nich prodlužuje i doba nutné rekonvalescence.
Jak co nejvíce posílit u dětí imunitu? (29. 8. 2020)
Nástup do školy po prázdninách je pro děti každoročně náročným obdobím, mění se jejich denní rutina, čeká je dřívější vstávání i množství povinností. Letos bude kvůli velmi nestandardnímu druhému pololetí minulého školního roku zátěž ještě větší než obvykle. Rodiče by tudíž měli o to více času věnovat posilování imunity svého potomka, ale také mu dopřát prostor pro relax a odpočinek.
Pokuste se zbytek teplých dní prožít co nejvíce aktivním pohybem na čerstvém vzduchu. Prospěje to nejen obranyschopnosti, ale též psychice. Fyzická aktivita stimuluje tvorbu hormonu štěstí serotoninu a také endorfinů, který navozuje dobrou náladu, pomáhá odbourávat stres a podporuje kvalitnější spánek.
Pohyb společně s pestrou a vyváženou stravou samozřejmě rovněž pomáhá v boji s nadváhou a obezitou, které jsou bohužel u současných dětí časté. Právě obezita však patří mezi jeden z nejvíce rizikových faktorů při rozvoji nemoci COVID-19.
Pro silnou imunitu je kvalitní stravování též velmi důležité, v našich střevech sídlí většina buněk našeho imunitního systému. Po létě bývá u dětí i dospělých rovnováha v zažívacím ústrojí nalomená, přece jen jsou prázdninové měsíce časem dopřávání si grilovaných pochoutek, sladkých zmrzlin a jiných dobrot. Vhodné je proto sáhnout po přirozených probioticích, jako jsou mléčné či kysané produkty. S ohledem na posilování obranyschopnosti se hodí zařadit i kvalitní doplňky stravy. U dětí je oblíbený například přípravek Immun44 ve formě sirupu. Obsahuje komplexní směs takzvaných polyfenolů, které slouží jako zásobní látky imunitního systému. Dětem také hojně dopřávejte sezónní zeleninu a ovoce.
Pokud máte dotazy na pediatra, pište prosím na redakce@casjenprome.cz
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky

Je výběr ponožek v péči o nohy důležitý a jak správně vybrat?
Autor: -an-, Datum: 20. 2. 2021 11:00Na otázky čtenářů odpovídá Mgr. Veronika Morstein Matulová, zakladatelka podologického centra…

Co mohou muži udělat pro svou plodnost?
Autor: -an-, Datum: 12. 2. 2021 10:00Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Radka Gregorová, gynekoložka z Lékařského domu v Praze 7.

Je pravda, že oko vlastně nikdy nespí?
Autor: -an-, Datum: 3. 2. 2021 15:00Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

Jak teď poznám, který spotřebič je nejúspornější, když se změní značení energetických tříd?
Autor: -red-, Datum: 25. 1. 2021 10:00Na otázky čtenářů odpovídá Juraj Krivošík, ředitel SEVEn, The Energy Efficienci Center, z.ú.

Je mi 49 a nikdy jsem neměla problémy váhou. V poslední době zřejmě v souvislosti s nastupujícím přechodem mám pocit, že snad přibírám i z vody. Jak ideálně upravit jídelníček?
Autor: -an-, Datum: 21. 1. 2021 15:00Na otázky čtenářů odpovídá gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan.

Když je na sjezdovce oblačné počasí, zhoršuje se mi vidění. Proč?
Autor: -an-, Datum: 6. 1. 2021 15:00Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky DuoVize Praha.

Proč se mi s přibývajícím věkem zvyšuje počet pih?
Autor: -an-, Datum: 15. 12. 2020 10:00Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Zuzana Kotlasová, dermatoložka z Kliniky preventivní dermatologie.

Co mám dělat, když si poraním oko jehličím od stromečku?
Autor: -an-, Datum: 7. 12. 2020 15:00Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Eva Jerhotová, lékařka oční kliniky DuoVize.
Komentáře