Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Je pravda, že i v podzimních měsících je třeba chránit oči před slunečním zářením?
DuoVize
Životní styl / Poradny

Je pravda, že i v podzimních měsících je třeba chránit oči před slunečním zářením?

datum: 19. 8. 2020 15:00 autor: -an-
Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky DuoVize Praha.

Je pravda, že i v podzimních měsících je třeba chránit oči před slunečním zářením? (19. 8. 2020)

Podzimní počasí, podobně jako to jarní, bývá ideální na sport a výlety do přírody. Mnoho lidí ale na podzim podceňuje ochranu před slunečním zářením, což je obrovská chyba. Kromě kůže, která je ohrožena rakovinou z nebezpečného UV záření, jsou ohroženy i naše oči – v podzimních a zimních měsících nejvíce na horách. Právě tam důrazně doporučuji nosit sluneční brýle s UV ochranou. To platí především pro mladé lidi do 20 let, kteří ještě nemají dostatečné množství ochranného žlutého pigmentu.

Vystavení UV záření způsobuje takzvané oftalmoheliózy, tedy různé typy podráždění či poškození oka, od zánětu spojivek, přes zánět sítnice až po sněžnou slepotu. Tu provází úporná bolest a zarudnutí očí, vznikající při pobytu na zasněžených pláních a na ledovcích, kde jsou nechráněné oči nejvíce vystavené působení odražených paprsků. Ideální sluneční brýle by proto měly zabránit pronikání 99–100 % UVA a UVB paprsků, navíc chrání před prachem a povětrnostními podmínkami.

Pozor si dávejte také na hygienu, pokud nosíte kontaktní čočky. Po výletě nebo sportovním výkonu si vždy řádně umyjte ruce, než budete čočku vyjímat z oka či naopak, předejdete tak zbytečným a často velice nepříjemným zánětům. Pokud vás ale čočky nebo brýle v životě omezují, je podzim ideální období na to jít na operaci očí, kde vám provedou laserovou korekci většiny očních vad. Naši pacienti se pak vždy radují z toho, že opět mohou „žít“ bez omezení – například jezdit na kole nebo lyžovat.

Pokud máte dotaz na očního lékaře, pište prosím na redakce@casjenprome.cz

Může mi sluníčko poškodit oči, i když se do něj přímo nedívám? (25. 7. 2020)

Viditelné světlo může dráždit oči, ale pokud se nedíváte přímo do slunce, tak oči nepoškodí. Škodlivou složkou slunečního záření je neviditelné UV záření. To může v dlouhodobém horizontu způsobit šedý zákal, věkem podmíněnou makulární degeneraci nebo i zhoubný nádor. Přímý pohled do slunce zase vyvolává vznik jizvy v místě žluté skvrny sítnice.

Chci si splnit svůj sen a vypravit se na měsíční trek. Nosím ale kontaktní čočky, proto by mě zajímalo, jak dlouho vydrží čočky v neotevřeném pouzdře? (25. 7. 2020)

Čočky mohou být v neotevřeném pouzdře maximálně 30 dnů. Navíc po otevření blistru začíná běžet doba životnosti. To znamená, že například čtrnáctidenní čočky můžete nosit pouze 14 dnů od otevření, nikoli čtrnáct dnů v součtu, jak se lidé mylně domnívají. Na cestách, zejména v přírodě, bývá komplikované dodržovat patřičnou hygienu, mít dostatečnou zásobu čoček, a navíc ještě pouzdro i roztok při sobě. Všechna tato omezení se dají jednoduše vyřešit laserovou operací.

Pokud máte dotaz na očního lékaře, pište prosím na redakce@casjenprome.cz

Je bezpečné v době pandemie koronaviru používat kontaktní čočky, anebo je vhodnější alternativou přejít na brýle? (11. 4. 2020)

Myslím, že uživatelům kontaktních čoček vyšší riziko nákazy koronavirem nehrozí. V období všudypřítomné hrozby nákazy je však potřeba více než kdy jindy dbát na zvýšenou hygienu při jejich výměně. Tedy nejen dodržovat všechna standardní doporučení, ale vzhledem k tomu, že většina nositelů je nedodržuje, doporučuji je zpřísnit. Nepřekračujte délku použitelnosti, takže čtrnáctidenní čočky je nutné vyhodit, i když je nositel měl jen dvakrát za ty dva týdny. Dále používat roztoky z lékáren, dbát na dobu použitelnosti, měnit častěji pouzdro na čočky. Samozřejmostí je důkladné mytí rukou při jejich vyndávání a nasazování. Abyste zamezili vniknutí infekce, snažte se nedotýkat očí, obzvlášť v rizikových prostředích, například městská hromadná doprava. Nejhygieničtější variantou jsou čočky jednodenní. Pokud používáte vícedenní, vždy je na noc vyjměte a uložte do pouzdra s dezinfekčním roztokem. Zároveň pokud člověk začne pociťovat příznaky COVID-19, jako jsou kašel nebo teplota, měl by s nošením čoček přestat. Následný rozvoj onemocnění může totiž způsobit zánět spojivek a zhoršit podmínky nošení kontaktních čoček. V těchto případech doporučuji nosit brýle.

Co lépe ochrání oči před nákazou koronavirem? Kontaktní čočky nebo dioptrická skla? (11. 4. 2020)

Abychom minimalizovali rizika, kromě zakrytí obličeje rouškou se doporučuje nosit také ochranné brýle. Bylo by ovšem mylné se domnívat, že podobnou funkci mohou plnit i kontaktní čočky. Ty totiž kryjí jen rohovku, ale virus se přenáší přes spojivku, která kryta není. Někteří lidé si za účelem ochrany před koronavirem pořizují také brýle z drogérií či supermarketů, tzv. „hotovky“ – a to i přesto, že netrpí oční vadou. Pokud člověk v těch brýlích vidí, uškodit mu nemohou, nicméně jejich dlouhodobé nošení může vést k bolestem hlavy, špatnému soustředění nebo třeba k červeným očím. Dalším řešením jsou brýle s čirými skly, případně sluneční brýle – přestože stoprocentní ochranu také neposkytují. Údajně obyčejné brýle oči neochrání, ale podle mého názoru každá mechanická zábrana před kapénkami může mít svůj smysl. Čím větší plochu brýle zakrývají, tím lépe chrání. Nejdůkladnější ochranu poskytují ochranné brýle, které přiléhají těsně ke kůži.

Jak na patálie s brýlemi – například zamlžení při nasazené roušce – v době koronavirové? (11. 4. 2020)

Lidé s dioptrickou vadou, kteří nosí brýle, se nyní mohou potýkat s novými patáliemi. Řadu z nich například trápí mlžný opar na skle, vznikající při nošení roušky. Tento problém můžete eliminovat tím, že je ošetříte přípravkem proti zamlžování, případně tenkou vrstvou tuhého mýdla, rozetřeného hadříkem z mikrovlákna na obou stranách. Protože na brýlích se mohou zachytit nečistoty včetně virů, nezapomeňte je po příchodu domů důkladně umýt teplou vodou a mýdlem. Na rozdíl od roušek je však nevyvařujte, aby nedošlo k poškození obrub, ani nepoužívejte agresivní dezinfekce, jako je Savo. Zároveň více než kdy jindy dbejte na to, aby vám brýle dobře seděly – například nepadaly z nosu a byly dobře fixovány za ušima. Jejich posouváním se totiž zbytečně dotýkáte prsty obličeje, což je v této době nežádoucí. Nechte si je proto srovnat v optice, které mají výjimku a zůstaly ve většině případů otevřené. Raději si ale předem telefonicky zjistěte, jaká je aktuální provozní doba.

Pokud máte dotaz na očního lékaře, pište prosím na redakce@casjenprome.cz

Na jakém principu funguje laserová operace očí a jak dlouho trvá? (18. 3. 2020)

V současnosti nejmodernější metodou je odstranění nejen dioptrií, ale i šedého zákalu tzv. femtosekundovým laserem. Princip laserové korekce dioptrií spočívá v úpravě tvaru oční rohovky takovým způsobem, aby výsledný obraz byl přesný a ostrý. Laser přitom dokáže pracovat uvnitř rohovky bez toho, aby ji jakkoli porušil.

Výhodou laserové operace za pomoci nejmodernějších přístrojů je nejen rychlost rekonvalescence, ale i samotného zákroku, který trvá pouze v řádu minut.

Po operaci již není zapotřebí nadále nosit brýle nebo kontaktní čočky. Zrak se díky zákroku opět vrátí do skvělé kondice a bude spolehlivý a ostrý v kteroukoliv denní i noční dobu.

Kolik laserová operace očí stojí? (18. 3. 2020)

Kvalitní laserovou operaci obou očí včetně předoperačního vyšetření a pooperační péče lze pořídit za 40 tisíc korun. Tedy za třetinovou cenu oproti dvacetiletému nošení kontaktních čoček, ovšem s tím rozdílem, že zákrok vyřeší oční vadu jednou provždy. Při rozložení počátečních vysokých nákladů do deseti let vychází laserová operace na zhruba 330 Kč měsíčně. Při rozložení na dvacet let činí náklady na operaci 5 korun a 50 haléřů denně.

Našla jsem na internetu nabídku levnější operace očí. Jak je to možné? (18. 3. 2020)

Ráda bych varovala pacienty před podezřele levnými nabídkami zákroků, se kterými se v poslední době doslova roztrhl pytel. Nízká cena je sice lákavá, ale může být počátkem nepříjemných a vleklých zdravotních komplikací. V žádném případě totiž nepokryje náklady na skutečně špičkové a zkušené lékaře, na kvalitní přístroje, a především na předoperační a pooperační péči.

Jak dlouho trvá předoperační vyšetření? (18. 3. 2020)

Opravdu kvalitní vyšetření očí před operací trvá minimálně dvě hodiny. Musí totiž odhalit i skryté oční vady, které by na výsledek operace mohly mít negativní vliv. Nedávno k nám přišla na konzultaci pacientka, která podstoupila na zahraniční klinice operaci s nedokonalým předoperačním vyšetřením, kdy jí nebylo provedeno takzvané vyšetření v cykloplegii, neboli rozkapání očí. To je při tom před operací naprosto zásadní. Lékaři tak špatně diagnostikovali oční vadu, nyní pacientka špatně vidí na dálku i na blízko, ale odoperovanou rohovku jí už nikdo nevrátí a ponese si, pravděpodobně, doživotní následky.

Mohu v jeden den postoupit předoperační vyšetření i samotnou operaci? (18. 3. 2020)

To není možné. Pokud tento postup některé kliniky umožňují, je to známkou nekvalitního přístupu. Kliniky se tváří, že pacientovi šetří čas, ale přitom jen hazardují s jeho zdravím. Při nezbytném rozkapání očí během předoperačního vyšetření dojde k uvolnění svalu, který drží oční čočku a s jehož pomocí oko zaostřuje. Toto vyšetření umožní odhalit i skryté oční vady. Ale rozkapané oko se vrátí do původního stavu až po 24 hodinách a teprve potom je možné laserovou operaci provést.

Jaké jsou nejmodernější technologie v oblasti laserových operací? A za jak dlouho se můžu vrátit zpět ke svým koníčkům a práci? (18. 3. 2020)

V případě dioptrických vad jsou světovým trendem precizní a bezpečné zákroky prováděné femtosekundovým laserem, jejichž výhodou je rychlá rekonvalescence a téměř okamžitý návrat k běžným činnostem. Nové operace typu NeoSMILE 3D umožňují upravit dioptrie pomoci 3D femtosekundového laseru, který odstraní dioptrie velmi šetrným způsobem bez narušení pevnosti rohovky. Pacient se tak prakticky hned druhý den vrací do normálního života a už za dva týdny se může například koupat. To bylo u starých metod nemyslitelné. Ale tyto špičkové zákroky rozhodně není možné provést za pár tisíc korun. Lidé by si měli uvědomit, že šetřit na vlastním zdraví se rozhodně nevyplácí. A to nejen u očí, ale prakticky u veškeré zdravotnické péče.

Pokud máte dotaz na očního lékaře, pište prosím na redakce@casjenprome.cz

Podle čeho si mám vybrat dioptrické kontaktní čočky? Když si pořídím levné, může mi to nějak uškodit? (14. 2. 2020)

Podle výzkumu České kontaktologické společnosti vybírá celá čtvrtina uživatelů kontaktní čočky pouze na základě nízké ceny. Čočky pochybného původu zakoupené bez konzultace s lékařem však mohou způsobit nevratné poškození zraku. Při výběru kontaktních čoček je nutné znát zakřivení oka, jeho průměr a také ohniskovou vzdálenost. Ta je však jiná než u brýlí. Navíc existuje řada různých typů kontaktních čoček, které se liší materiálem, obsahem vody, konstrukcí i dobou nošení. Jejich výběr je vždy individuální a je nezbytné jej konzultovat s očním lékařem.

Jaké komplikace mohou být spojeny s užíváním kontaktních čoček? (14. 2. 2020)

Podle lékařských studií má alespoň jednu komplikaci spojenou s užíváním kontaktních čoček 60 % jejich nositelů, řada z nich proto musí jejich nošení přerušit a jsou potom odkázáni na brýle nebo na laserovou operaci. Přestože jsou kontaktní čočky měkké, stále je to cizí tělísko, na které oči reagují. Příčinou diskomfortu jsou nejčastěji sezónní alergie, nečistoty, prach, přílišné horko nebo suchý vzduch, ale i ztráta tekutin a větší spotřeba kyslíku při sportu. Oči se mohou zdát čočkami chráněny, avšak výsledky laboratorních stěrů ukázaly, že pod čočkami se nejčastěji vyskytují stafylokoky, streptokoky a pseudomonáda. Množí se zde především kvůli překračování doby doporučeného nošení či nedůsledné hygieně.

Nedávno jsem oslavil 46. narozeniny a v posledních měsících pociťuji, že se mi zhoršuje zrak. Má to souvislost s přibývajícím věkem? (14. 2. 2020)

Zraková ostrost dosahuje maxima ve třiceti letech a udržuje se dlouho na vysoké úrovni. Až do 45. roku života hovoří odborníci o tzv. refrakčně stálém období, postupně dochází ke snižování výkonu akomodačního procesu. Akomodace zajišťuje schopnost vidět ostře předměty, které se nachází v různé vzdálenosti od nás. V průběhu stárnutí dochází ke slábnutí akomodačního výkonu (již od útlého mládí), což kolem 45 roku života většinou vyústí k projevu presbyopie a nutnosti použít brýlovou korekci na čtení. Ve věku 70 let pozbývá akomodační proces funkčnosti, protože akomodační amplituda se u takových věkových hranic přibližuje nule. Nároky kladené na zrak jsou stupňovány s velmi rychlým rozvojem výpočetní technologie, častějším používáním tabletů, mobilů a čteček.

Pořídil jsem si multifokální brýle, ale stále si na ně nemohu zvyknout. Je to obvyklé? (14. 2. 2020)

Speciálně muži si v 80 procentech případů na multifokální brýle nezvyknou. Naši pacienti, muži i ženy, si také stěžují, že se jim při větší fyzické aktivitě hýbe prostor a mívají při ní bolesti hlavy. Stěžují si i na neustálou potřebu vyměňovat multifokální brýle za speciální brýle určené k práci s počítačem.

Proč lidé nejčastěji podstupují laserovou operaci očí? (14. 2. 2020)

Operovat lze krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus, vetchozrakost a další vady. Mezi nejčastější oční operace u pacientů ve věku od 18 do 40 let patří právě laserové odstranění dioptrií.

Pokud máte dotaz na očního lékaře, pište prosím na redakce@casjenprome.cz


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Jaké jsou kroky k řešení párové neplodnosti?

Jaké jsou kroky k řešení párové neplodnosti?

Autor: -an-, Datum: 21. 10. 2020 10:00
Jak poznám meningokovou meningitidu?

Jak poznám meningokovou meningitidu?

Autor: -am-, Datum: 14. 10. 2020 10:00
Je rozdíl mezi pedikúrou a podologií?

Je rozdíl mezi pedikúrou a podologií?

Autor: -an-, Datum: 6. 10. 2020 15:00
Proč je podzim ideální pro laserovou epilaci?

Proč je podzim ideální pro laserovou epilaci?

Autor: -red-, Datum: 27. 9. 2020 11:00
Kdo se nejčastěji potýká s vypadáváním vlasů?

Kdo se nejčastěji potýká s vypadáváním vlasů?

Autor: -an-, Datum: 24. 9. 2020 10:00
Kdy zajít s pihou nebo znaménkem k lékaři?

Kdy zajít s pihou nebo znaménkem k lékaři?

Autor: -an-, Datum: 8. 9. 2020 10:00
Máme se bát koronaviru u školních dětí?

Máme se bát koronaviru u školních dětí?

Autor: -an-, Datum: 29. 8. 2020 11:00
Tip šéfredaktorky

Černucha zvaná „smrkačka“ byla medicínou faraonů

15. 10. 2020 10:00 autor -red-