Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Jak v létě předcházet problémům s ledvinovými kameny? Pomáhá pivo v léčbě ledvinových kamenů?
archiv redakce
Životní styl / Poradny

Jak v létě předcházet problémům s ledvinovými kameny? Pomáhá pivo v léčbě ledvinových kamenů?

datum: 5. 6. 2020 15:00 autor: -an-
Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Pavel Drlík z urologického oddělení ÚVN Praha.

Jak v létě předcházet problémům s ledvinovými kameny? (5. 6. 2020)

Moč je hypersaturovaný roztok, ve kterém se nacházejí kromě jiného i kamenotvorné látky. Především v teplých měsících je třeba příjem tekutin zvýšit, aby moč nebyla ještě více koncentrovaná. Zároveň zvýšený příjem tekutin částečně zvyšuje pH moči, a to především tam, kde pacient nedodržuje nízkobílkovinnou stravu. Pacienti s ledvinovými kameny by měli přijímat minimálně 2 litry tekutin denně a v letních měsících až 3 litry. Při navyšování příjmu tekutin je důležité brát v potaz vlastní tendenci k pocení, teploty, ve kterých se pohybujete a míru aktivity.

Dalším důležitým faktorem, který působí preventivně proti tvorbě anebo zhoršení ledvinových kamenů, je přizpůsobení jídelníčku. Doporučujeme restrikci příjmu živočišných proteinů, soli a normální příjem vápníku. Mléčné výrobky je ideální přijímat mezi hlavními jídly. Část vápníku a šťavelanů se tak totiž vysráží ve střevním traktu a odejde se stolicí.

Pomáhá pivo v léčbě ledvinových kamenů? (5. 6. 2020)

Byť jako Češi občas rádi věříme, že naše skvělé pivo je lékem na vše, u ledvinových kamenů má potvrzený opačný efekt. Zvyšuje množství kyseliny močové v moči a tím posouvá pH špatným směrem.

Nepříznivý vliv mají také kolové nápoje, která v sobě mají kyselinu fosforečnou i cukr. Obě tyto látky mohou přitom zvyšovat riziko vzniku kamenů. Pokud se tedy v létě budete chtít něčím studeným osvěžit, objednat si můžete s klidným svědomím minerálku s citronem.

Je pravda, že na ledvinové kameny jsou dobré i bylinky? (5. 6. 2020)

Pozitivní vliv na boj s ledvinovými kameny mají i některé bylinky. Vyzkoušet můžete třeba tu s názvem Chanca Piedra. Tato volně rostoucí bylinka v deštných pralesích Amazonie a jiných tropických oblastech přispívá k udržování normální funkce močové soustavy, činnosti močového měchýře a toku moči.

Jaké doplňky stravy pomáhají na ledvinové kameny? (5. 6. 2020)

Patříte-li do skupiny těch, kteří se s ledvinovými kameny potýkají opakovaně, můžete zvážit dodávání vhodných látek formou doplňků stravy. Pomoci vám mohou například citráty. Jsou to soli kyseliny citronové, které mají v lidském organismu schopnost vázat se s vápníkem, snižují jeho koncentraci v moči, a tak mohou pH moči zvýšit. Za příznivých okolností navíc alkalizace může vést k pomalému rozpouštění některých kamenů a zabránit jejich další tvorbě.

Pokud máte dotaz na urologa, pište prosím na redakce@casjenprome.cz.

Jak poznat, že mám ledvinové kameny? (23. 3. 2020)

Nejakutnějším projevem ledvinových kamenů je ledvinová kolika, která je vyvolána blokujícím stavem odchodu moči z horních do dolních močových cest. Mezi další příznaky patří například pobolívání v bedrech, krev v moči nebo zánět ledvin.

Jejich opětovnému vytvoření se dá zabránit pitným režimem a dietním opatřením v rámci metafylaxe. Dále úpravou pH moči a podáváním protektivních látek, jako jsou především citráty a hořčík.

Pokud máte dotaz na urologa, pište prosím na redakce@casjenprome.cz


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Kdo se nejčastěji potýká s vypadáváním vlasů?

Kdo se nejčastěji potýká s vypadáváním vlasů?

Autor: -an-, Datum: 24. 9. 2020 10:00
Kdy zajít s pihou nebo znaménkem k lékaři?

Kdy zajít s pihou nebo znaménkem k lékaři?

Autor: -an-, Datum: 8. 9. 2020 10:00
Kdy lze u dětí rozpoznat oční vadu?

Kdy lze u dětí rozpoznat oční vadu?

Autor: -an-, Datum: 3. 9. 2020 15:00
Máme se bát koronaviru u školních dětí?

Máme se bát koronaviru u školních dětí?

Autor: -an-, Datum: 29. 8. 2020 11:00