Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Jak se zbavit strií?
Perfect Clinic Dermatology
Životní styl / Poradny

Jak se zbavit strií?

datum: 19. 2. 2020 10:00 autor: -red-
Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Lucia Mansfeldová, Perfect Clinic Dermatology.

Jak se bavit strií? (19. 2. 2020)

Někteří lidé mohou mít k jejich vzniku genetickou predispozici a u nich strie vznikají bohužel spontánně. Více než 80 % žen se pak potýká s výskytem strií v těhotenství (hlavně v období 7. a 8. měsíce). Ty se nejčastěji vyskytují na břiše, stehnech, hýždích, prsou, ale i zádech. Výjimkou ale nejsou ani u dětí, které vyrostly příliš rychle, či u sportovců, kteří cvičí s velkou zátěží. Bohužel již velmi viditelné strie nezmizí, ale za pomoci metod estetické dermatologie včetně laserové terapie lze jejich vhled efektivně zmírnit. Co ale můžeme ovlivnit je jejich vznik – dobrou prevencí.

Dodržujte proto pravidelný pitný režim a v rizikových oblastech si kůži často promazávejte, doporučují se přípravky s vitamínem E, kyselinou hyaluronovou, Aloe Vera či ricinový olej. Do svého jídelníčku byste také měli zařadit potraviny se zinkem, který je dobrou prevencí. Vyskytuje se například v mořských plodech, ořechách a luštěninách.

Pokud jste fanouškem radikálních diet, které s sebou nesou i velké riziko jojo efektu, a vy tak střídavě hubnete a přibíráte, je velmi pravděpodobné, že se strie po rychlém nabrání váhy objeví také. Je tedy důležité ztrácet na váze postupně a ideálně pod odborným dohledem. To samé platí, i pokud naopak chcete na váze přibrat. S tím mají problém především lidé, kteří chtějí rychle získat svalovou hmotu a intenzivně cvičí s velkou zátěží. Navštěvujete-li posilovnu, zvyšujte zátěž postupně. Po cvičení si kůži promasírujte mastným krémem.

Samotné odstranění strií je relativně problematické. Existují však metody, které mohou vzhled významně zlepšit. Jednou z nejlepších je radiofrekvence nebo mikrojehličková radiofrekvence. Zarudlé a lividní strie mohou zesvětlit i pomoci cévního nebo pulzního barvivového laseru. Dobrý efekt může mít i mikroneedling se speciálními roztoky proti striím či po ošetření plazmou. Na starší strie pomůže CO2 frakční laser. Pro dosažení dobrého výsledku je důležité jednotlivé metody opakovat a kombinovat.

Pokud máte dotazy z oblasti estetické medicíny, pište prosím na redakce@casjenprome.cz

Ráda bych si nechala odstranit mateřská znaménka. Je lepší laser nebo chirurgický zákrok? (30. 9. 2019)

Pokud lékař určí, že máte znaménko jednoznačně nezhoubného původu, nejčastěji se používá k odstranění vysokovýkonný laser CO2, který znaménko či pihu „odpaří“. Po odstranění přetrvává drobný stroupek, který se přibližně do deseti dnů odloučí. Po odstranění zůstává drobná plošná jizvička, která se časem stává téměř neviditelnou.

Ovšem podezřelé, rizikové znaménko je vždy záhodno odstraňovat chirurgicky, tzv. excizí (vyříznutí skalpelem tak, aby se neporušila struktura tkáně), protože je nutné histologické vyšetření tkáně, což u laseru, který vše kompletně „odpaří“, není již možné. Po chirurgickém zákroku vzniká ranka, která se buď ponechá volně zhojit, nebo se uzavře stehem.

Z mladické lehkovážnosti mám tetování, které bych rád již neměl. Lze se dobře a viditelně zbavit nechtěného tetování? (30. 9. 2019)

Nevydařené tetování lze sice opravit nebo překrýt jiným motivem, ale je to další, nemalá investice, a ne vždy lze takový „cover“ jednoduše provést. Tetování může být také odstraněno laserem. Úspěch ovšem závisí na barevnosti tetování a typu použitých pigmentů. A rozhodně nejde o žádnou levnou záležitost.

Odstraňování se totiž většinou provádí v opakovaných sezeních - jedná se o dva až čtyři zákroky, přičemž starší tetování se obvykle odstraňuje snáze než nově zhotovené. Ačkoliv lze odstranit tetování i zcela bez jizev, vždy existuje možnost nekompletního odstranění či jizvení.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Tip šéfredaktorky

Martina Reimerová: „Pomáhám ženám řešit jejich trápení a nejistoty.“

25. 3. 2020 0:05 autor Eva Zelinková