Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Jak odstranit mateřská znaménka? Jak se zbavit nechtěného tetování?
Perfect Clinic Dermatology
Životní styl / Poradny

Jak odstranit mateřská znaménka? Jak se zbavit nechtěného tetování?

datum: 30. 9. 2019 10:00 autor: -red-
Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Lucia Mansfeldová, Perfect Clinic Dermatology.

Ráda bych si nechala odstranit mateřská znaménka. Je lepší laser nebo chirurgický zákrok?

Pokud lékař určí, že máte znaménko jednoznačně nezhoubného původu, nejčastěji se používá k odstranění vysokovýkonný laser CO2, který znaménko či pihu „odpaří“. Po odstranění přetrvává drobný stroupek, který se přibližně do deseti dnů odloučí. Po odstranění zůstává drobná plošná jizvička, která se časem stává téměř neviditelnou.

Ovšem podezřelé, rizikové znaménko je vždy záhodno odstraňovat chirurgicky, tzv. excizí (vyříznutí skalpelem tak, aby se neporušila struktura tkáně), protože je nutné histologické vyšetření tkáně, což u laseru, který vše kompletně „odpaří“, není již možné. Po chirurgickém zákroku vzniká ranka, která se buď ponechá volně zhojit, nebo se uzavře stehem.

Z mladické lehkovážnosti mám tetování, které bych rád již neměl. Lze se dobře a viditelně zbavit nechtěného tetování?

Nevydařené tetování lze sice opravit nebo překrýt jiným motivem, ale je to další, nemalá investice, a ne vždy lze takový „cover“ jednoduše provést. Tetování může být také odstraněno laserem. Úspěch ovšem závisí na barevnosti tetování a typu použitých pigmentů. A rozhodně nejde o žádnou levnou záležitost.

Odstraňování se totiž většinou provádí v opakovaných sezeních - jedná se o dva až čtyři zákroky, přičemž starší tetování se obvykle odstraňuje snáze než nově zhotovené. Ačkoliv lze odstranit tetování i zcela bez jizev, vždy existuje možnost nekompletního odstranění či jizvení.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!