Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Jak léčit oční rosaeu?
NeoVize
Životní styl / Poradny

Jak léčit oční rosaeu?

datum: 29. 7. 2020 10:00 autor: -an-
Na otázky čtenářů odpovídá doc. MUDr. Šárka Skorkovská, CSc., primářka brněnské oční kliniky NeoVize.

Mám oční rosaceu. Meibomovy žlázy hlavně na spodních víčkach neprodukují skoro žádné meibum. Oči jsou extrémně suché a stále podrážděné, pocity bodání, škrábání atd. trvají i několik dní potom, co vyjdu ven z domu. Umělé slzy pomáhají jen v okamžiku, kdy si je nakapu. Autologní sérum a plugy jsem měla také, cyklosporin, steroidní kapky, Hydrocortison, Azyter, Alerpalux, Zaditen atd. Po teplých obkladech se stav spíše zhoršuje a poslední dobou mám po obkladech Posiforlid velké bolesti víček. Minulý rok jsem měla několikrát IPL Lumenis s expresí žláz, Lipiflow a poslední Rexon eye, po kterém jsem měla opět velkou bolest. V minulosti byla bolest i po E-eye bez exprese. Po expresi jsem měla trochu zlepšení, ale TBUT je pořád stejný. Žlázy, hlavně na spodních víčkách, jsou hodně zkrácené. Měla jsem Doxyciclin 2 měsíce, ale bez zlepšení a vedlejší účinky na dásně. Nyní mám Entizol 2 měsíce, ale také se to celkově nezlepšuje. Na bolest víček beru Nimesil, který mi celkem zabírá, ale nemohu ho brát pořád, protože bolest víček se pořád vrací i třeba po menší fyzické aktivitě. Nemohu už dva roky pracovat, je mi 30 let. Autoimunita nebyla prokázána. Chtěla bych se zeptat, co by se s tím dalo dělat?  Celkově není možné v tomto stavu vydržet. (29. 7. 2020)

Oční rosacea je spojena s postižením žláz víček, všechna léčba, kterou jste absolvovala, je doporučována v léčbě oční rosacey. Překvapivé je, že Ikervis (cyklosporin), který je doporučován, byl u vás bez efektu. Nevím, jak dlouho jste ho brala, efekt léčby se hodnotí po 3 měsících, doporučovány jsou kortikoidy – dnes jednoznačně Softacort kapky, který se kape jen omezenou dobu, umělé slzy samozřejmě, ještě bych doporučila péči o hygienu víček – Blephasol – roztok, kterým se potírají víčka a okraje víček, některé zdroje uvádějí i užívání léku proti Helicobacter pylori, který bývá spojován i s tímto onemocněním, lékem proti Helicobacteru je Helicid. Bohužel, žádná jednoznačná rada vám nepomůže.

Čeká mě chirurgické odstranění šedého zákalu a byla mi nabídnuta možnost operace femtosekundovým laserem. V čem je lepší? (29. 7. 2020)

Femtosekundový laser se pro operatéry stal velkým pomocníkem, který je rychlý, přesný a umožňuje implantaci nitrooční čočky provést bez skalpelu, což je výhodou zejména u pokročilých stádií šedého zákalu. Postiženou čočku rozdělí na více částí a k jejímu odstranění je tak potřeba významně méně ultrazvukové energie, která má nepříznivý vliv na rohovku. Přisaje se na oko, vytvoří vstupní mikro řezy, rozmělní čočku a otevře její přední pouzdro. Poté pacient přechází na druhé operační lůžko pod mikroskop, kde chirurg výkon dokončí – odstraní rozmělněnou čočku a vloží do oka umělou, vyrobenou z akrylátu. Umělá čočka se v oku rozvine a pomocí bočních „paciček“, neboli haptik, se usadí v pouzdře, ve kterém byla původně přirozená čočka. Použitím laseru se vylučují chyby způsobené manuálním vytvářením řezů. Výzkumy prokázaly, že laser je 10x přesnější než člověk.

Můžu se při operaci šedého zákalu zbavit i astigmatismu? (29. 7. 2020)

Umělé nitrooční čočky nám umožňují odstranit nejen šedý zákal, ale také dioptrie. Monofokální čočka zlepšuje vidění na jednu vzdálenost, tedy buď do dálky, nebo na čtení. Multifokální čočky korigují vidění na více vzdáleností současně. A torická čočka zase odstraňuje astigmatismus. Aby byl astigmatismus torickou čočkou korigován efektivně, je potřeba ji vložit do oka přesně v ose astigmatismu. S tím nám v NeoVizi pomáhá nový navigační systém Callisto, který do okuláru operačního mikroskopu promítá navigační linie pro precizní umístění umělé čočky v oku. Díky tomu dokážeme odstranit astigmatismus s velkou přesností.

Pokud máte dotaz na očního lékaře, pište prosím na redakce@casjenprome.cz

Proč je zapotřebí pravidelně absolvovat návštěvu očního lékaře? (25. 2. 2020)

Navštívit očního lékaře by měl každý, kdo má potíže se zrakovou ostrostí na dálku nebo nablízko. Prohlídka slouží nejen k vyšetření dioptrií, ale i k prevenci závažných očních chorob jako je například zelený zákal, který probíhá dlouho bez příznaků a pacient jej sám neodhalí. Léčbu je v tomto případě nezbytně nutné zahájit včas.

Přemýšlím o tom, že podstoupím laserovou operaci očí. Na co si mám při výběru kliniky dávat pozor? (25. 2. 2020)

Než se rozhodnete, kde operaci podstoupíte, zjistěte si, kolik takových zákroků ročně konkrétní kliniky provádějí, jak dlouho probíhá vstupní a předoperační vyšetření, jak zkušený je operatér a jakým a jak rychlým laserem bude operaci provádět. Určitě také zjistěte, co všechno vám oční klinika nabídne v rámci pooperační péče a na co všechno poskytuje záruku. To vše totiž zásadně ovlivňuje kvalitu vašeho vidění do budoucna.

Pokud máte dotaz na očního lékaře, pište prosím na redakce@casjenprome.cz

Jak souvisí zrak s životním stylem? Můžeme jej ovlivnit, například stravou, pitným režimem, (ne)kouřením, ne(stresováním se), fyzickou aktivitou…? (26. 10. 2019)

Do jisté míry ano, zdravý životní styl určitě má dopad na zdraví zraku. Jezte hlavně dostatek čerstvé zeleniny a ovoce. Vyvarujte se kouření, které zvyšuje riziko výskytu některých očních onemocnění. Používejte ochranné brýle při pracích, které mohou ohrozit zrak (broušení, sekání, sváření, příprava hašeného vápna…).

Pokud denně pracujete na počítači, zařaďte do svého režimu pravidlo 20/20/20. Tedy po každých dvaceti minutách práce s počítačem se nejméně na dvacet vteřin zadívejte na bod vzdálený minimálně 20 stop, což odpovídá zhruba šesti metrům. Ulevíte zaostřovacím svalům, procvičíte si oči a zabráníte jejich vysychání. Podstatné je také upravit osvětlení na pracovním stole a pozici monitoru.

Myslete ale i na to, že většina očních chorob je dána geneticky, a choďte na pravidelné prohlídky k očnímu lékaři. Jedině ten dokáže jejich rozvoj včas zachytit a navrhnout vhodnou léčbu.

Lze se zbavit brýlí definitivně? Které oční vady je možné v dnešní době jednou provždy odstranit? (26. 10. 2019)

V dnešní době je refrakční chirurgie tak rozvinutá, že umožňuje odstranění brýlové korekce nejenom u krátkozrakosti a krátkozrakosti a astigmatismu, ale může odstranit brýle i u pacientů s dalekozrakostí a dalekozrakosti s astigmatismem. V případě, že počet dioptrií anebo anatomické poměry nedovolují použít laserový refrakční výkon, je možno refrakční vadu odstranit pomocí fakických nitroočních čoček.

Trifokální a trifokální nitrooční čočky se používají u lidí, kteří potřebují jinou brýlovou korekci do dálky a do blízka. Tyto čočky u lidí starších 45 let umožní řešit kromě jejích dioptrické vady do dálky i nastupující potíže s viděním do dálky i nastupující potíže s viděním do blízka. V současné době je tedy možno odstranit krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus i presbyopii.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Jaké jsou kroky k řešení párové neplodnosti?

Jaké jsou kroky k řešení párové neplodnosti?

Autor: -an-, Datum: 21. 10. 2020 10:00

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Radka Gregorová, gynekoložka z Lékařského domu v Praze 7.

Jak poznám meningokovou meningitidu?

Jak poznám meningokovou meningitidu?

Autor: -am-, Datum: 14. 10. 2020 10:00

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Alena Šebková, předsedkyně Odborné společnosti praktických…

Je rozdíl mezi pedikúrou a podologií?

Je rozdíl mezi pedikúrou a podologií?

Autor: -an-, Datum: 6. 10. 2020 15:00

Na otázky čtenářů odpovídá Mgr. Veronika Morstein Matulová, zakladatelka podologického centra…

Je pravda, že existuje kontaktní čočka, která omezuje přenos koronavirové nákazy slzami a oční spojivkou?

Je pravda, že existuje kontaktní čočka, která omezuje přenos koronavirové nákazy slzami a oční spojivkou?

Autor: -an-, Datum: 30. 9. 2020 10:00

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

Proč je podzim ideální pro laserovou epilaci?

Proč je podzim ideální pro laserovou epilaci?

Autor: -red-, Datum: 27. 9. 2020 11:00

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Lukáš Frajer, Perfect Clinic Dermatology.

Kdo se nejčastěji potýká s vypadáváním vlasů?

Kdo se nejčastěji potýká s vypadáváním vlasů?

Autor: -an-, Datum: 24. 9. 2020 10:00

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Lucie Rajská, Ph.D., dermatoložka z Kliniky preventivní…

Kdy zajít s pihou nebo znaménkem k lékaři?

Kdy zajít s pihou nebo znaménkem k lékaři?

Autor: -an-, Datum: 8. 9. 2020 10:00

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Lucie Rajská, Ph.D., Klinika preventivní dermatologie.

Máme se bát koronaviru u školních dětí?

Máme se bát koronaviru u školních dětí?

Autor: -an-, Datum: 29. 8. 2020 11:00

Na otázky čtenářů odpovídá pediatr MUDr. Richard Rýznar.

Tip šéfredaktorky

11 užitečných rad, jak se v pozdějším věku učit cizí jazyk

15. 10. 2020 15:00 autor -hal-