Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Co s dioptrickými brýlemi při zimních sportech? Před čím nás v zimě chrání sluneční brýle?
DuoVize
Životní styl / Poradny

Co s dioptrickými brýlemi při zimních sportech? Před čím nás v zimě chrání sluneční brýle?

datum: 3. 2. 2020 10:00 autor: -an-
Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Eva Jerhotová, lékařka oční kliniky DuoVize.

Co s dioptrickými brýlemi při zimních sportech? (3. 2. 2020)

Péče o zrak se při zimním sportování komplikuje především lidem s očními vadami. Už jen málokdo si dovede představit, že by vyrazil na sníh nebo na led s dioptrickými brýlemi, a to nejen kvůli možnosti rozbití. Klasické dioptrické brýle nejsou vhodné, neposkytují dostatečný výhled do stran a nechrání oči tak dobře, jako brýle sportovní. Sundat brýle úplně je samozřejmě rovněž nevhodné, a ne všichni lidé tolerují kontaktní čočky, takže co s tím?

Třetina lidí s dioptrickou vadou má problém s odhadem vzdálenosti a rozeznáváním vzdálených předmětů, každý osmý udává problémy s prostorovou koordinací. Může tak dojít k vážným úrazům. Nehledě na to, že pokud člověk sportuje bez patřičné korekce oční vady, může docházet k rozvoji takzvaných astenopických potíží – bolesti hlavy, únavě očí a rozmlžování. Vyrábí se proto i sluneční a lyžařské brýle takových tvarů, aby se mohly použít přes brýle dioptrické (tzv. OTG brýle z anglické over the glass). Některé speciální sluneční brýle také umožňují uchytit před ochranný zorník i dioptrickou vložku. Pamatujte, že použitím vhodné korekce a ochranných brýlí při zimních sportech se dá předejít až 90 % vážných poškození a poranění očí.

Před čím nás v zimě ochrání sluneční brýle? (3. 2. 2020)

Sluneční brýle nepatří na nos jen v létě, i v zimě mají důležitou ochrannou funkci pro naše oči. Ostré sluneční paprsky jsou totiž na horách mnohem intenzivnější, proto bychom měli při balení na dovolenou myslet i na kvalitní sportovní brýle. Ty ochraňují oko před mechanickým poškozením, zároveň však slouží jako filtr slunečního záření. UV záření může způsobit popálení tenké kůže v okolí oka, ale také zánět rohovky či spojivek. To se projevuje bolestí v očích, slzením, světloplachostí až neschopností otevřít oči. V případě těchto obtíží je nutná návštěva oftalmologa a následná léčba.

Při ochraně před UV zářením je důležité, aby byl UV filtr v brýlích stoprocentní, aby byl zrak chráněn před UV A i UV B zářením. Doporučený je UV 400. Právě společně se sněhem vytváří slunce „vražednou kombinaci“ – říká se jí světelná reflexe a vzniká odrazem paprsků od bílé plochy. Zejména ultrafialové záření je pro oko nebezpečné. Ačkoliv je neviditelné, toto elektromagnetické záření o malých vlnových délkách (do 400 nm) může být příčinou „sněžné slepoty“ a přispívat k rozvoji šedého zákalu (nukleární katarakta) nebo makulární degenerace. 

Pokud máte dotaz na očního lékaře, pište prosím na redakce@casjenprome.cz


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Tip šéfredaktorky

VYHRAJTE v naší SOUTĚŽI profi vlasovou kosmetiku!

1. 6. 2020 15:00 autor -red-