Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Kdo určil ideální míry 90 – 60 – 90?
pexels.com
Životní styl / Krása

Kdo určil ideální míry 90 – 60 – 90?

datum: 12. 2. 2019 10:00 autor: Lýdie Malchárková
Už jste si někdy, milé čtenářky, položily otázku, kde se vzaly ony pověstné míry 90 - 60 - 90? Kdo vymyslel ta tři krutá čísla, která sužují mladé dívky i zralé ženy? A naopak inspirují muže?

Ideál ženské krásy s mírami 90 – 60 – 90 cm není výplodem modelingových agentur ani výsledkem populárních soutěží krásy. Historie ideálu krásy sahá až do antiky – do starořeckého helénistického období, kdy krásu, tělesnou i duševní, pěstovali muži i u ženy.

Mohou za to bohové

Přesněji řečtí bohové, konkrétně bohyně lásky Afrodité, jejíž kult pak přejali staří Římané a Afrodité si transformovali na římskou Venuši. Řekové i Římané své bohyně velmi uctívali a jejich krásné sochy postavili ve všech chrámech a na veřejných fórech a v obloucích amfiteátrů po celé své říši. A jedna taková krásná a dochovaná socha Venuše pak dala modernímu světu i ideální míry ženské krásy.

Totiž v napoleonských dobách, konkrétně v roce 1820, byla na řeckém ostrově Mílós objevena socha římské bohyně Venuše (v řecké mythologii bohyně lásky Afrodité). Při nálezu velkou roli sehrála náhoda. Jeden místní farmář si zajel opět na místo, kde stávalo antické divadlo, pro dalších pár kamenných bloků. V ruinách objevil výklenek a v něm nádherně zachovalou sochu bohyně, která ještě měla obě ruce a v jedné držela jablko s nápisem „Té nejkrásnější“. To je scéna ze známého Paridova soudu. Trojský princ Paris s pomocí Afrodité získal lásku nejkrásnější ženy té doby, Heleny, manželky spartského krále Meneláa. Pak, jak víme, došlo k únosu krásné Heleny do Tróje, k Trojské válce, stavbě Trojského koně atd. Ale to už je jiný příběh.

Nález sochy byl nahlášen vojenské posádce a socha Venuše se časem dostala do Paříže. Dnes ji můžete spatřit v Louvre. Bohužel cestou se ruka s jablkem odlomila a ztratila. To však neubírá na hodnotě tohoto nálezu. Sochu podle nápisu na podstavci vytvořil „Alexandrós, syn Menida, občan města Antioch na řece Meander." Město Antioch bylo založeno někdy ve druhé polovině 3. století před naším letopočtem. To znamená, že ideál krásy má asi 2 200 let. Pokud jste Louvre navštívili, jistě si vzpomenete, že Venuše je tam v nadlidské velikosti a míry tak úplně neodpovídají. Jistě, jsou to jen proporce, ze kterých se dá snadno vypočítat míra napasovaná na běžnou velikost ženské postavy.

Zapomeňte na čísla

Nicméně, Napoleon byl velkým obdivovatelem římské říše a sám chtěl podobnou vytvořit. Stal se také inspirátorem uměleckého slohu v architektuře, kultuře i v módě, která oslavuje antiku a které dnes říkáme empirismus (empire = říše). Tehdejší Evropa začala milovat antiku a její kulturní odkaz. Dámy začaly nosit účesy jako v antice a také splývavé šaty ne nepodobné tógám (střižené pod prsy). Architekti začali stavět paláce i státní budovy po vzoru antiky – s trojúhelníkovým štítem s reliéfy a s jónskými či dórskými sloupy v průčelí.

Ve znovuzrozeném ideálu antické ženské krásy 90-60-90 dnes rozumný člověk vidí trochu problém. Všichni se máme velmi dobře. Nezískáváme v potu tváře chléb náš vezdejší jako naše minulé generace, naopak, hledáme efektivní redukční diety.

„Nehladovíme, naše postavy jsou vyšší a mohutnější. Prostě rosteme a nemůžeme si udržet míry antických krasavic. Zkuste na ta čísla zapomenout. Berte je tak, že to jsou ideální hodnoty, které nás inspirují – jako v jiných lidských oborech,“ radí ženám profesionální stylistka, Žaneta Ilutanová z Trioly, která má s ideální postavou českých žen obrovské zkušenosti. A má pravdu, nemusíme se vždy držet předepsaného ideálu. Vždyť většina lidí ráda běhá, ale nemusí uběhnout stovku pod 12 vteřin. Proto ať jsou ideální míry bohyně Venuše Milóské pro nás jen inspirativní, klidně můžeme mít pár kil navíc, ale nosme je vzpřímeně a hrdě.

 


Další články z rubriky

Anti-aging: Často skloňovaný výraz

Anti-aging: Často skloňovaný výraz

Autor: -mav-, Datum: 16. 8. 2019 15:00
5 tipů, jak pečovat o vlasy

5 tipů, jak pečovat o vlasy

Autor: -vls-, Datum: 12. 8. 2019 15:00
Lupy: postrach vlasů

Lupy: postrach vlasů

Autor: -vls-, Datum: 7. 8. 2019 10:00
Tip šéfredaktorky

Máme první narozeniny! Dárek dostanete vy!

16. 8. 2019 10:00 autor Markéta Vavřinová