Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Interaktivní výstava: „Včela – cesta do včelího města.“
Zuzana Hanušová
Volný čas / Tipy pro volný čas

Interaktivní výstava: „Včela – cesta do včelího města.“

datum: 13. 2. 2020 10:00 autor: -red-
Víte, že bez včel bychom měli až o 70 % ovoce a zeleniny méně? Přitom včela hraje v přírodě nezastupitelnou roli díky své jedinečné schopnosti pomáhat rostlinám k jejich reprodukci.

O důležitosti hmyzu, především pak včel se poslední roky mluví velmi intenzivně. A je to třeba. Ony bez nás žít mohou, my bez nich ovšem ne. A nejde o med, který si s nimi spojujeme nejvíce. Jde především o jejich schopnost opylovávat rostliny, díky které se na naší planetě udržuje biodiverzita,“ upozorňuje také Constantin Kinský, majitel zámku ve Žďáru nad Sázavou, kde se do 13. dubna můžete o jejich důležitosti přesvědčit v rámci interaktivní výstavy „Včela – cesta do včelího města.“

Role včel je v přírodě naprosto klíčová, což potvrzuje také včelař Jiří Roub. „Kdybych byl útočník z vesmíru, zaútočím právě na včely. Ony jsou tím nejcitlivějším nervem lidstva. Kdyby zmizely včely, tak lidstvo nepřežije více než čtyři roky. To už vědci spočítali.“

K tomu, aby včely vymřely, možná ale nebude třeba útočníků z vesmíru. Pokud se nezmění naše chování, dokážeme je nejspíš vyhubit sami. Neprospívá jim celá řada faktorů jako klimatické změny, extrémní sucho, intenzivní zemědělství, u kterých změny buď nepřicházejí, anebo jen velmi pomalu.

Včelu jako hlavní téma interaktivní výstavy pro rodiny s dětmi „Včela – cesta do včelího města“, která je otevřena do 13. dubna, si proto na zámku ve Žďáru nad Sázavou nevybrali náhodou. „Ochrana přírody je tématem, kterým se zabýváme i my v rámci našeho hospodaření, a tak jsme velmi rádi, že tuto příběhovou, poučnou, a přesto i velmi zábavnou výstavu pro celou rodinu u nás na zámku můžeme návštěvníkům nabídnout,“ dodává Constantin Kinský.

Výstava vám umožní se hned u vchodu proměnit v právě narozenou malou včelku a vyzkoušet si, jaké je to žít podle pravidel úlu. Ocitnete se v medem provoněném úlu, vyzkoušíte si, jakou práci vykonávají včelky dělnice i trubci, dozvíte se zajímavosti z jejich života, a nakonec vstoupíte i do komnaty samotné včelí královny, která pro vás bude mít male překvapení. 


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

12 knižních novinek na jaro

12 knižních novinek na jaro

Autor: -red-, Datum: 31. 3. 2020 15:00
Naučte se nakreslit jakékoli zvíře!

Naučte se nakreslit jakékoli zvíře!

Autor: -red-, Datum: 20. 2. 2020 15:00
Jarní prázdniny v rakouském Leogangu

Jarní prázdniny v rakouském Leogangu

Autor: -vls-, Datum: 7. 2. 2020 15:00
Anežka a kouzelná baletní sukýnka

Anežka a kouzelná baletní sukýnka

Autor: -cjp-, Datum: 29. 1. 2020 10:00
Tip šéfredaktorky

Velikonoční slané muffiny

27. 3. 2020 10:00 autor -ket-