Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Odvrácená tvář klauna
Pixabay
Volný čas

Odvrácená tvář klauna

datum: 31. 8. 2018 3:51 autor: Matěj Vavřina
V nemocnici převlečený za klauna přinášel radost malým pacientům. Ve skutečnosti byl chladnokrevným vrahem, v jehož sklepě se našly ostatky minimálně třiceti obětí.

John Wayne Gacy se narodil roku 1942 v Chicagu. Matku a dvě sestry miloval, ale s tyranským, hrubým a věčně opilým otcem se nesnesl, prý ho otec dokonce zneužíval. Proto z domova ve dvaceti letech definitivně odešel.

Přestože už jistě věděl, že je homosexuál, oženil se – asi proto, že jeho tchán vlastnil několik poboček KFC a nabídl mu, aby se stal jejich manažerem.

Brzy se však začalo proslýchat, že obtěžuje mladé zaměstnance. Nakonec byl tehdy šestadvacetiletý Gacy za sexuální zneužívání dokonce zatčen. Jeho žena neunesla tu hanbu a opustila ho i s dvěma dětmi, které spolu měli.

Ačkoli byl Gacy původně odsouzen na deset let vězení, už za tři roky byl na svobodě a vrátil se do rodného Chicaga. Založil si dekoratérskou firmu a dokonce se znovu oženil. Manželce tentokrát rovnou přiznal, že je bisexuál a že bude mít také mužské milence. Už nedodal, že v té době má již jednoho z nich na svědomí...

Šlo o osmnáctiletého Tima McCoye, na něhož Gacy náhodně natrefil, když se v lednu 1972 jen tak z dlouhé chvíle projížděl autem po ulicích Chicaga. Mladíka příjemného vzhledu uviděl na autobusové zastávce. Dal se s ním do hovoru, a když zjistil, že nemá kde spát, nabídl mu nocleh u sebe. Tam prý spolu měli sex a pak usnuli. Mládenec však podle Gacyho výpovědi v noci vstal, vzal z kuchyně nůž a Gacy se probudil v okamžiku, kdy nad ním mával blýskajícím se ostřím. Následovala potyčka, při níž prý byl Gacy zraněn na ruce, nicméně nakonec nůž získal a zabodl ho chlapci do břicha. Tělo pak odnesl do sklepa a zabetonoval. Jak později přiznal, McCoyova smrt ho vzrušila, a tak se rozhodl pokračovat...

Navenek však žil, jako by se nic nestalo. Poctivě pracoval ve své firmě, angažoval se v politice a ve volném čase chodil v kostýmu klauna bavit děti v nemocnicích. Vymyslel si dvě postavy, které předváděl: veselého Poga a smutného Potchese.

„Když jsem se převlékl za klauna, vracel jsem se do dětství. Byla to legrace, mohl jsem být sám sebou nebo se chovat jako blázen,“ řekl později.

Soukromý život se však Gacymu začal hroutit. O svou ženu ztrácel zájem a v roce 1975 jí oznámil, že už s ní nechce mít intimní styky. Tou dobou zmizel Gacyho sedmnáctiletý zaměstnanec John Butkovitch, jehož, jak přiznal, znásilnil, mučil, uškrtil a nakonec zabetonoval ve sklepě.

Když se s ním žena pár měsíců nato rozvedla, nebylo už nic, co by mu bránilo ukájet zvrácené choutky. Nejprve se ztratili další jeho dva zaměstnanci, ale pak si Gacy začal počínat rafinovaněji a zaměřil se hlavně na bezprizorní chlapce.

Časem už se mu nechtělo kopat ve sklepě další hroby, a tak si na tuto práci najal jistého Davida Crama. Řekl mu, že má kopat díry kvůli nějakým opravám kanalizace, a přestože to Cramovi nepřipadalo moc věrohodné, byl rád za peníze i za nocleh, které mu Gacy nabídl.

Jednou v noci se však stalo něco, co by Crama nenapadlo ani v nejdivočejších představách. Tehdy přišel domů a objevil na gauči opilého Gacyho v klaunském kostýmu. Dali si spolu pár skleniček, když tu Gacy zničehonic vytáhl pouta a zacvakl je Cramovi na rukou.

„Vadí ti to?“ ptal se prý a smál se na celé kolo.

„Jestli mi to okamžitě nesundáš, tak si tě pořádně podám,“ odpověděl mu Cram, což Gacyho rozběsnilo a během vteřiny se prý proměnil v bestii. Vrčel, zmítal Cramem po pokoji, křičel, že ho znásilní. Během divoké potyčky se Cramovi skoro zázrakem podařilo uprchnout. Samozřejmě se z domu okamžitě odstěhoval, ale případ neohlásil.

Podobnou zkušenost však brzy udělali další dva mladí muži – Robert Donnelly a Jeffrey Rignall. Prvního z nich Gacy namířenou pistolí donutil nastoupit do auta a odvezl si ho domů. Tam ho omámil chloroformem, mučil, znásilňoval, ale nakonec ho nechal odejít s pohrůžkou: „Jestli půjdeš k policajtům, najdu si tě!“ Donnelly nedbal a na policii šel, ale věc byla odložena. Rignalla Gacy nalákal do vozu pod příslibem kouření marihuany. Pak ho rovněž omámil, mučil a znásilňoval, ale nakonec i jeho pustil. A se svým následným udáním byl tento mládenec úspěšnější – Gacy byl odsouzen k pokutě tří tisíc dolarů.

Policejní foto. (Wikipedia Commnons)

Zaplatil, ale vraždil dál – až do prosince 1978, kdy se stal jeho poslední obětí patnáctiletý Robert Priest. Ten doma zanechal vzkaz, že jde na schůzku s Gacym, který mu nabídl práci. Když pak byl pohřešován, Gacy sice tvrdil, že se s ním nikdy nesešel, ale policii se to nezdálo. Provedli u něj domovní prohlídku, při níž se našla řada řidičských průkazů mladých mužů, chlapecké oblečení, pouta... A po odkrytí „hřbitova“ ve sklepě bylo vše jasné – našly se zde ostatky devětadvaceti mrtvých. Obětí však bylo ještě víc – těla Roberta Priesta a dalších tří mladíků se našla u břehu řeky; do sklepa už se nevešla.

U soudu Gacy cynicky prohlásil: „Mým největším prohřeškem bylo, že jsem na svém pozemku nelegálně provozoval hřbitov!“ Byl odsouzen k trestu smrti a v květnu 1994 ho ve věznici v Crest Hill popravili smrtící injekcí. První jehla se však zlomila a Gacy se pokusil o útěk. Potyčka trvala osmnáct minut, a když se konečně podařilo vpravit mu smrtící látku do těla, pronesl svá poslední slova: „Polibte mi pr...!“


Další články z rubriky

Kvíz: Slovenská gastronomie

Kvíz: Slovenská gastronomie

Autor: -red-, Datum: 22. 3. 2019 10:00
Kvíz: Československé seriály

Kvíz: Československé seriály

Autor: -red-, Datum: 12. 3. 2019 10:00
Seniorem s radostí!

Seniorem s radostí!

Autor: -red-, Datum: 11. 3. 2019 16:52
Načerpejte jarní energii

Načerpejte jarní energii

Autor: -vls-, Datum: 28. 2. 2019 10:00
Tip šéfredaktorky

Příběh Evy (59): Vzpoura prababičky Josefky

17. 3. 2019 0:03 autor podle příběhu Evy K. napsala Alžběta Morávková