Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Nejkrásnější kožíšek
Pixabay
Volný čas / Mazlíčci

Nejkrásnější kožíšek

datum: 19. 11. 2018 14:50 autor: Jitka Vlasáková
Už jste viděli křížence králíka, veverky a opice? Ne? Tak se zajděte podívat do prodejny domácích mazlíčků na činčilu!

Tento jihoamerický hlodavec připomíná stavbou těla králíka s dlouhým chlupatým ocasem. Při jídle sedí na zadních tlapkách a v předních si drží potravu jako veverka. Mrštným pohybem, při němž se odráží od svislých ploch, se vyrovná opici.

Má nápadně velké černé oči, dlouhé vousy a hebký kožíšek šedostříbřitého zbarvení lákajícího k pohlazení. Není divu, jde o nejjemnější a nejhustší kožíšek na světě – z jednoho kořínku vyrůstá až 60 jemných vlásků.

Společník na dlouhou noc

Hebounká činčila je čiperný večerní společník, k životu se probouzí kolem 19. hodiny a je čilá do ranních hodin, takže do ložnice si její klec umístí je naprostý nespavec. Měla by ji mít raději na klidném místě, neboť přes den odpočívá, rychle si však zvykne na zvuky domácnosti a nevnímá je. Má ovšem dost vyvinuté „likvidační“ schopnosti. Proto je pobíhání po bytě bez dozoru nebezpečné i pro ni – kromě knih, tapet a nábytku ráda hlodá i kabely a bytové rostliny.

Činčila má ráda pravidelný režim. Po probuzení se rozkošnicky protáhne a jde se vykoupat. Jelikož nesnáší vodu, provádí očistu ve speciálním jemném písku v nádobě tak velké, aby v ní mohla „válet sudy“, což miluje. Po koupeli se hlásí o slovo žaludek. Do kovové či keramické desky (aby ji nerozkousala) dáme lisované krmivo a trochu směsi pro činčily, občas pamlsek. Největší radost jí udělá hrozinka, miluje i sušená jablka, oříšky a tvrdý chléb. Ale nepřehánět, ať nemáte místo čiperky línou kouli. Jídelníček lze občas zpestřit něčím zeleným (pampeliškovým listem) či kouskem ovoce. Nesmí chybět čerstvé seno (důležité pro trávení) a denně čerstvá voda v napáječce. Po jídle je na řadě tělocvik, alespoň hodinka volného pohybu denně udělá malému chlupáčovi dobře.

Kočky nemusí

Vedle pohybu potřebuje činčila ke spokojenosti i zábavu. Vyhovuje jí voliéra či speciální klec (100 x 80 x 50 cm) s poličkami na poležení, případně žebřík a domeček na spaní, dále větev na hlodání (pozor na jedovaté druhy!) a k zábavě borová šiška či rulička z toaletního papíru. Na dno klece dáme podestýlku třeba z jemně mletých kukuřičných vřeten, nikoli piliny, a měníme ji 1 x týdně – činčila jí suchou stravu, málo pije, ovšem malé a suché bobky trousí bez zábran všude. Dvě činčily pochopitelně potřebují věší klec, nikdy však nechovejte v jedné kleci dva samce. V dospělosti se nesnesou, což končí rvačkou. Při vyndávání málo ochočené činčily z klece ji uchopte za kořen ocasu a pod bříškem, nikdy ne za kožíšek, jinak vám zbude v ruce trs chlupů a zvířátko bude v trapu. Činčily jsou společenské, ale soužití s kočkami a ptáky, jež jim lezou po kleci, je stresuje. Klidný pes nebo morče jim nevadí.

Činčila je zkrátka milý neškodný společník, nechá se pošimrat na zadečku i na bříšku, na oplátku vás očichá a v důvěrné chvilce vás bude jemně okusovat a pečovat tak o vaši „srst.“

Praktické rady a informace

⇒ Činčila dorůstá v dospělosti délky kolem 30 cm, ocásek měří 15 až 20 cm, zvířátko váží 400 – 600 g. V přírodě se běžně dožívá dvaceti let, v zajetí jen sedmi až deseti, ale při dobré péči se může výjimečně dožít také dvaceti let. Březost trvá 111 – 113 dní, mláďata se rodí značně vyvinutá – hned po narození vidí a jsou osrstěná. Pohlavně dospívají v 5. až 6. měsíci.

⇒ Pro svůj temperament není úplně nejvhodnější k mazlení a určitě se nehodí jako živý plyšák pro příliš malé děti. Není náchylná k nemocem, sledujte však, zda má neporušenou srst, jasné, široce otevřené oči bez výtoku, okolí nozder a tlamičky bez známek zánětu, zuby žluté a trus suchý. V opačných případech vyhledejte veterináře.

⇒ Činčilu nekoupejte, občas ji lze kartáčovat kartáčem z jemných drátků. Pro obrušování zoubků je nutný speciální kámen, dřevěné poličky a větve. Klec nesmí být na prudkém slunci či v průvanu. Převážejte ji ve větratelné přepravce a chraňte před sluncem.

 

 

 
Další články z rubriky

5 letních nástrah, které čekají na psy

5 letních nástrah, které čekají na psy

Autor: redakce ve spolupráci s Martinem Pučálkou ze společnosti Krmiva Pučálka, Datum: 30. 5. 2021 11:00

Na teplé letní počasí se zpravidla více těší více lidé než jejich mazlíčci. I když se může zdát, že…

5 rad, jak správně krmit koťata

5 rad, jak správně krmit koťata

Autor: -vlas-, Datum: 27. 5. 2021 10:00

Máte doma malé kotě? Nikdy mu nedávejte kravské mléko a hlídejte jeho imunitu.

5 výhod soužití dětí a domácích mazlíčků

5 výhod soužití dětí a domácích mazlíčků

Autor: -vls-, Datum: 16. 5. 2021 11:00

Snad každé dítě někdy prosilo rodiče, aby mu pořídili nějaké zvíře. Je to váš případ? Pokud jim ho…

Malý „velký“ psí kámoš aneb 3 kila psa

Malý „velký“ psí kámoš aneb 3 kila psa

Autor: -vls-, Datum: 29. 4. 2021 15:00

Plánujete si pořídit zvířecího společníka, kterého můžete brát s sebou do práce nebo na oběd s…

(Ne)mám si pořídit psa? 6 otázek a odpovědí vám napoví!

(Ne)mám si pořídit psa? 6 otázek a odpovědí vám napoví!

Autor: -vls-, Datum: 26. 4. 2021 10:00

Pes i kočka nejsou jen příjemní společníci, ale také obrovská zodpovědnost, na kterou byste měli…

Jak bránit domácí mazlíčky před klíšťaty?

Jak bránit domácí mazlíčky před klíšťaty?

Autor: -vls-, Datum: 15. 4. 2021 10:00

S přicházejícím teplem se probouzí k aktivitě také klíšťata, která jsou rok od roku odolnější a…

Když má láska dlouhé uši aneb Jak pečovat o králíčka?

Když má láska dlouhé uši aneb Jak pečovat o králíčka?

Autor: redakce ve spolupráci s Martinem Kvášem, krmivo Brit, Datum: 25. 3. 2021 10:00

Králík, ušatý symbol Velikonoc, se díky učenlivé povaze a rozkošnému vzhledu těší stále větší…

Lockdown a pes

Lockdown a pes

Autor: redakce ve spolupráci se Zuzanou Novotnou, Spokojený pes, Datum: 11. 3. 2021 15:00

Dnešní doba už nepřeje ani pejskařům. Opatření jsou čím dál přísnější, a abychom se ze současné…

Tip šéfredaktorky

Příběh Elišky (41): Pozdní láska mé babičky Milady

29. 5. 2021 0:05 autor podle příběhu Elišky H. napsala Alžběta Morávková