Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
„Zámek“ pro mrtvoly
Flickr
Volný čas / Krimi čtení

„Zámek“ pro mrtvoly

datum: 30. 11. 2018 0:15 autor: Matěj Vavřina
Původně se jmenoval Herman Webster Mudgett a narodil se roku 1861 v Gilmantonu. Dětství měl těžké – otec alkoholik si na něm vybíjel zlost, šikanovali ho spolužáci. Od mládí ho přitahovala mrtvá těla a toužil se stát lékařem.

Když vystudoval Michiganskou univerzitu a přesídlil do Chicaga, získal práci pomocníka v lékárně. A po čase získal i onu lékárnu – vdova po majiteli mu ji svěřila, načež zmizela (nejspíš byla jednou z jeho prvních obětí). V té době už si říkal Henry Holmes.

Labytint smrti

Brzy poté se naproti „své“ lékárně rozhodl vystavět pompézní budovu. Masivní nárožní stavbě s výraznými arkýři, přízemními obchůdky a dvěma patry nad nimi se už od začátku přezdívalo Zámek. Navenek působil ponuře až hrůzně a uvnitř byl snad ještě děsivější. Stovka místností byla propojena nesčetnými chodbami, jejichž přesnou strukturu znal pouze sám Holmes. Byl dokonce tak důsledný, že jednotlivé části Zámku nechal vystavět od různých stavebních firem, aby byl každý, kdo se v budově ocitne, ztracen. Ke zmatení příštích obětí (Holmes už v té době přesně věděl, k jakému účelu bude budovu využívat) měly sloužit i falešné podlahy a nikam nevedoucí schodiště. Kromě toho se pod Zámkem rozprostíralo obrovské sklepení zařízené jako soukromá kafilerie.

Dychtivý Holmes nečekal dlouho, než si svůj „vynález“ poprvé vyzkoušel. Zcela chladnokrevně vlákal do jednoho z pokojů svou vlastní těhotnou milenku Julii Connorovou. Špinavou práci odvedl vpuštěný plyn, případný křik pohltily zvukotěsné stěny. Poté, co Holmes tělo dopravil do své kafilerky a odborně ho zbavil veškerých měkkých tkání a orgánů, bedlivě očistil kostru, aby ji následně prodal do místní školní laboratoře jako učební pomůcku.

Pak už se zámecká mašinerie smrti rozjela naplno, byť uváděné podrobnosti jsou spíše z kategorie legend a strašidelných historek. Holmes po sobě totiž uměl skvěle zametat stopy. Mimo jiné využíval i dvou speciálních pecí, kde se nepotřebné zbytky těl vypařily a zpopelnily v žáru ohně. Jedna z legend praví, že v Zámku prováděl i nelegální potraty, po nichž častokrát nejen plody, ale i samotné ženy putovaly do kafilerky.

„Nábor“ obětí 

Zlaté časy nastaly Holmesovi roku 1893, kdy se v Chicagu pořádala světová výstava Expo a město zaplnily davy cizinců. Tehdy Holmese napadla pozoruhodná myšlenka – udělat ze Zámku po dobu výstavy hotel. A tak začal s náborem zaměstnanců. Adeptek na místa pokojských přicházelo dost, ale pryč Holmes poslal málokterou. Jednou z přijatých byla například Jane Whiteová. Toužila jet za snoubencem do Evropy, takže jí nabídka dobře placené práce přišla vhod. Byla tak vděčná, že ji Holmes přijal, že se ani nepodivila, když chtěl, aby na jeho jméno uzavřela životní pojistku. Prý pro jistotu, člověk neví, co se může stát, a on by měl případně uhrazeny ztráty, kdyby o pokojskou přišel. Podobně jako další ženy ucházející se u Holmese o práci skončila i ona v jeho kafilerce rozsekaná na kousky.

Šílený a v té době už zcela závislý na vraždění začal Holmes do svého „hotelu“ lákat hosty – hrnuli se k němu po tuctech. Odhaduje se, že během půlročního trvání výstavy zavraždil v komnatách Zámku nejméně stovku osob. Přestože oběti vždy okradl, dostával se do stále větších dluhů způsobených vysokými náklady, které si vyžádala výstavba Zámku. Věřitelé se připomínali stále častěji a Holmes nevěděl, kudy z dluhů, když se mu naskytla příležitost. Jistý Benjamin Pitezel, který byl jedním ze stavitelů budovy a patrně tušil, co se uvnitř odehrává, předložil Holmesovi „nabídku, jež se neodmítá“: uzavře na něj pojistku, pak bude předstírat smrt a poté, co Holmes peníze inkasuje, si je mezi sebou rozdělí. Mělo jít o 20 tisíc dolarů.

Pojistný podvod

Holmes souhlasil, neboť měl jiný plán: naivního Pitezela zavraždil doopravdy a jeho smrt nastrojil jako sebevraždu. Policie však vytušila pojišťovací podvod a zároveň ji zaráželo, že zmizely Pitezelovy děti. Proto po Holmesovi vyhlásila pátrání. Dalo by se říci, že to byl jeho konec, kdyby ještě před dopadením nestačil povraždit tři Pitezelovy potomky, které vzal při svém útěku do Kanady s sebou. Nejprve, a to hned jak dorazili do Toronta, usmrtil obě děvčata, Alici a Nellie. Chlapce Howarda později v pronajaté chatě nadopoval léky a omámeného rozřezal na kusy.

Hrůzný pohled

Když dav policistů násilím otevřel dveře vrahova Zámku, naskytl se jim pohled jak z hororu. Budovou se linul odporný pach hnijící tkáně jako předzvěst hrůz, které toho dne a pak celý následující měsíc museli evidovat. Kromě krvavých porcí masa ležela na podlaze například i stažená kůže jedné z žen, kterou Holmes „zaměstnal“ jako pokojskou. Kusů těl však bylo takové množství, že policie nikdy nebyla schopna přesně určit, kolik obětí měl Holmes skutečně celkem na svědomí (nemluvě o tom, že pravděpodobně vraždil už před vybudováním Zámku). Uvádí se, že i ti nejostřílenější policisté, zvyklí na leccos, museli vybíhat ze Zámku ven zvracet. Prokázáno mu bylo 27 vražd, za něž byl odsouzen.

Osud asi chtěl, aby tato hrůzyplná budova zmizela z povrchu zemského – v srpnu 1895 Zámek z nikdy nevyjasněných příčin shořel až do základů.

Rok nato byl Holmes popraven. Pod šibenicí se prý choval chladnokrevně a pro list Hearst Papers prohlásil: „Ovládl mě satan. Já bych nikdy nic takového neudělal!“ Přál si být po smrti rozřezán jako jeho oběti, což bylo skutečně učiněno, a ostatky pak byly pohřbeny do betonu, aby se k jeho mrtvole nikdo nemohl dostat.


Další články z rubriky

Michael Popkov: Dvojí život angarského maniaka

Michael Popkov: Dvojí život angarského maniaka

Autor: Hana Lorencová, Datum: 12. 4. 2019 0:02
„Rotkopf“ Franz Sandtner: Největší masový vrah první republiky

„Rotkopf“ Franz Sandtner: Největší masový vrah první republiky

Autor: Hana Lorencová, Datum: 5. 4. 2019 0:03
Oldřich Filipín: Zahradník, který vraždil kvůli čtyřem korunám

Oldřich Filipín: Zahradník, který vraždil kvůli čtyřem korunám

Autor: Hana Lorencová, Datum: 29. 3. 2019 0:05
Tip šéfredaktorky

3 tipy: BIO od hlavy k patě!

16. 4. 2019 14:46 autor -mav-