Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Václav Mrázek: Plachý abstinent a samotář
Flo Karr, Unsplash
Volný čas / Krimi čtení

Václav Mrázek: Plachý abstinent a samotář

datum: 8. 2. 2019 0:10 autor: Hana Lorencová
V průběhu pěti let zavraždil sedm žen. Soud mu prokázal ještě 14 případů pohlavního zneužití (nejmladší dívence bylo teprve šest let), 33 krádeží vloupáním do různých objektů, krádeže prádla, jízdních kol … když se to sečetlo, šlo o celkem 127 trestných činů!

Chudá rodina žijící v odstaveném vagónu ve Svinařově u Kladna, to byli Mrázkovi, jimž se 22. října 1925 jako jedno z dvanácti dětí narodil Václav. Škola mu nešla, základní vzdělání zakončil v patnácti letech pátou třídou. Od 16 let měl kvůli krádežím potíže se zákonem a rok a půl strávil ve vězení.

Po propuštění v únoru 1951 nastoupil jako dělník do chomutovských válcoven. Podle kolegů byl pracovitý, tichý, až plachý samotář, do hospody nimi nechodil, nepil, nekouřil, ani karty nehrál. Rád chodil na fotbal a na hokej a taky hodně jezdil na kole. Nikdo ale netušil, že při projížďkách na kole hledal své oběti…

Vzrušovala ho střelba

21. srpna 1951 si vyjel na kole do okolí Kadaně. U Drahonic mu padla do oka patnáctiletá Hana Chloubová, která tam pásla krávy. Mrázek ji utloukl k smrti silným klackem a pak ji ještě pohlavně zneužil.

Další obětí se za několik týdnů stala dvaatřicetiletá Bronislava Pajúrková, kterou potkal na silnici u Jirkova. „Když jsem spatřil tu osamělou ženu, jak jde proti mně, začala mě silně bolet hlava, nervy mi silně pracovaly a v tom jsem musel vystřelit,“ řekl k tomuto případu později u výslechu. „Prostě to byla myšlenka, dostat tu ženu výstřelem… Střelba do ženy mě ještě víc pohlavně vzrušovala a právě tak její zhroucení a pád.“ Bronislavu zastřelil a mrtvou pohlavně zneužil.

Několik žen mělo štěstí a útoky vraždícího násilníka a maniaka přežily. Nebyly však schopny dát dohromady popis útočníka, dokonce se uvažovalo i o ženě. Policisté si zatím případy nespojili, protože Mrázek při násilných činech střídal pistoli a nůž.

Šestnáctileté Marii Dvořákové se stala osudnou návštěva taneční zábavy v Hořenci. Domů z ní už se nikdy nevrátila. Život mladé dívky skončil v nedalekém lese jen pár minut po půlnoci 2. června 1952. Mrázek ji zastřelil a na mrtvém těle se pohlavně uspokojil.

Nebyl mezi 25 000 podezřelými

Po vraždě sedmnáctileté Jiřiny Helmichové, kterou Mrázek opět zastřelil a poté pohlavně zneužil v červenci 1954, bylo jasné, že v okolí Chomutova řádí sériový vrah. Byla vytvořena zvláštní vyšetřovací skupina „Bronislava“. Pátrala však pouze po pachateli tří vražd, protože první vraždu vyšetřovali odděleně. K ní se Mrázek přiznal až po zatčení.

Následovala vražda mileneckého páru – devatenáctileté Libuše Dufkové a jejího přítele Karla Trfilaje. „To mě najednou pojala taková závist, že se mají tak rádi, kdežto já jsem ztratil dívku, kterou jsem měl rád, a neudržel jsem se…,“ okomentoval svůj čin. Tělo mrtvé dívky pak samozřejmě ještě pohlavně zneužil.

Foto Mrázka po zadržení. (Zdroj: Wikipedia)

V té době také znásilnil několik malých holčiček mezi šesti a dvanácti roky, které navíc bil a škrtil. Spravedlnosti přitom unikal Mrázek poměrně dlouho. Sítem kriminalistů prošlo kolem 25 000 možných podezřelých! Mrázek mezi nimi nebyl. Image tichého, pracovitého a plachého muže byla výhodou. Navíc měl vždy nějaké trvalejší vztahy s ženami. Jedna za jeho bývalých partnerek prohlásila, že podle ní byl impotentní, protože mu stačil sex jednou měsíčně.

Odhalila ho krádež

Poslední vraždu spáchal v rodném Svinařově. V tomto případě však šlo v první řadě o loupežný motiv. Vloupal se do domu kolegy z dolu Nejedlý, kde pracoval. Netušil, že doma zůstala jeho manželka. Šestapadesátiletá Alžběta Beranová Mrázka objevila a poznala. Okamžitě ji umlátil sekerou. Desetiletá vnučka Jarmila, která v domě také byla, uslyšela křik a přiběhla. Mrázek si skryl tvář kapesníkem a děvčátko brutálně znásilnil.

K odhalení Mrázka nakonec došlo úplně náhodou v listopadu 1956. Na šachtě se dlouhodobě ztrácely různé věci. Jeden z horníků ho nachytal, jak v šatně prohlíží a vybírá věci z kapes. Ohlásil to na bezpečnost a při domovní prohlídce se kromě odcizených předmětů různé hodnoty našel holicí strojek z domu Beranových. Ve sklepě kriminalisté objevili i pistoli.

Václav Mrázek byl odsouzen k trestu smrti a 30. prosince 1957 oběšen.

 

 


Další články z rubriky

Anatolij Onoprienko: Vrah, který měl v plánu zabít 360 lidí

Anatolij Onoprienko: Vrah, který měl v plánu zabít 360 lidí

Autor: Hana Lorencová, Datum: 15. 2. 2019 0:10
Paul Bernardo a Karla Homolka: Vraždící Ken a Barbie

Paul Bernardo a Karla Homolka: Vraždící Ken a Barbie

Autor: Hana Lorencová, Datum: 1. 2. 2019 0:09
Sériový vrah a lidožrout Albert Fish

Sériový vrah a lidožrout Albert Fish

Autor: Matěj Vavřina, Datum: 25. 1. 2019 0:08
Doktor Smrt, sériový vrah s jedním z největších počtů obětí

Doktor Smrt, sériový vrah s jedním z největších počtů obětí

Autor: Hana Lorencová, Datum: 18. 1. 2019 0:14
Tip šéfredaktorky

Vyhrajte u nás stříbrný šperk Moshna!

11. 2. 2019 14:00 autor -red-