Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Antony Baekeland: Zabil matku, která ho chtěla „vyléčit“ z homosexuality
freepik.com
Volný čas / Krimi čtení

Antony Baekeland: Zabil matku, která ho chtěla „vyléčit“ z homosexuality

datum: 21. 5. 2021 0:05 autor: Hana Lorencová
Byla krásná a neuvěřitelně ambiciózní. Barbara Baekeland dosáhla všeho, co chtěla. S tím, že jediný syn Antony Baekeland je gay, se odmítla smířit a snažila se ho „předělat“. To se jí vymklo z rukou.

Pod pozlátkem bohatství a života na vysoké noze skrývala Barbara mnoho tajemství. Narodila se 28. září 1921 jako Barbara Daly v Massachusetts do běžné americké středostavovské rodiny. Idylka skončila, když jí bylo deset let. Otec přišel během krize o všechny peníze a otrávil se v garáži výfukovými zplodinami. Sebevraždu narafičil jako nešťastnou náhodu, aby manželka a dcera dostaly peníze ze životní pojistky.

Kariéra topmodelky 

Matka se už před Barbařiným narozením léčila na psychiatrii a duševní onemocnění podědila i dcera. Jakmile na účet dorazily peníze z pojistky, přestěhovaly se do New Yorku.

Krásná dívka s bohatou hřívou hustých svůdných vlasů a velikýma tmavýma očima brzy okouzlila ty správné lidi, kteří ji mohli pomoci k úspěchu.

Následovala kariéra topmodelky a focení na obálky prestižních časopisů – mj. Vogue nebo Harper´s Bazaar. Barbara se tak stala celebritou a pronikla mezi newyorskou smetánku. Na jednom večírku se seznámila s Johnem Jacobem Astorem z pohádkově bohaté rodiny. Údajně si ji chtěl vzít, ale Barbara měla v hledáčku někoho jiného.

Správný ženich 

Brooks Baekeland byl zosobněním toho, co Barbara od muže chtěla. Vnuk Lea Baekelanda, vynálezce bakelitového plastu, byl samozřejmě bohatý, ale také společenský a velice inteligentní mladý muž s doktorátem z fyziky a bývalý pilot kanadského letectva.

Barbara ho tlačila do svatby, tak předstírala těhotenství. Pár se rychle vzal v první polovině čtyřicátých let v Kalifornii, těhotenství se nějak nezdařilo… Zato se Barbaře povedlo dostat se do „vysoké“ společnosti.

Manželé si pořídili luxusní byt v newyorské čtvrti Upper East Side, kde často hostili významné osobnosti. Pravidelným návštěvníkem byl dramatik Tennessee Williams nebo herečka Greta Garbo.


Greta Garbo (†84): Hollywoodská sfinga

Už tehdy si přátelé a známí mladého páru všimli, že Barbara hodně pije a že se u ní projevují silně depresivní sklony.

Nebylo tajemstvím, že věrnost jim oběma byla cizí a že oba měli mnoho mimomanželských vztahů. Barbara se rozvést nechtěla, krachující manželství se pokusila zachránit dítětem. Jediný syn Antony se narodil 28. srpna 1946.

Barbara s malým Tonym. (zdroj: murderpedia.org)

Z roztomilého batolete vyrostl chlapec s podivnými zálibami. Rád například pitval hmyz a malá zvířata. Brooks to považoval za „vědecký talent“, Barbara se zase ve společnosti ráda chlubila Tonyho kresbami, na kterých byly krvácející lidské postavy.

Nefunkční manželství

Způsob života Baekelandových odpovídal jejich majetkovým poměrům. Kromě newyorského bytu si pořídili nebo pronajímali domy a byty na různých místech Evropy. Žili trochu kočovným životem, libovali si v pořádání večírků a o syna se moc nezajímali.

Když se Brooks v Paříži seznámil s o patnáct let mladší dcerou anglického diplomata, požádal o rozvod. To Barbara nevydýchala a pokusila se o sebevraždu. Brooks nakonec v nefunkčním manželství zůstal.

Šok! Syn je gay!?

Během jedné dovolené ve Španělsku tehdy dvacetiletý Tony trávil většinu času s Australanem Jakem Cooperem. Tak se provalila jeho homosexuální orientace! Barbara si ale myslela, že jde jen o vzpouru a že Tony bude „normální“.

Jakmile si přivedl domů krásnou francouzskou dívku Sylvii, myslela si, že je všechno v pořádku. To zdánlivě bylo – do té doby, než si se Sylvií začal Brooks. Ten se tentokrát nenechal od Barbary citově vydírat, rozvedl se, oženil se Sylvií a narodil se jim syn.

V té době už měl Tony sklony k agresivnímu chování, byla mu diagnostikována schizofrenie a paranoa, ale Barbara si odmítala přiznat, že by se její syn měl léčit.

Brooks se plně zaměřil na novou rodinu a o Tonyho se přestal zajímat.

Víc než duševní onemocnění Barbaru trápila synova homosexualita. Tu se rozhodla „vyléčit“ svérázným způsobem. Najímala Tonymu prostitutky!

Když to nepomohlo, svedla vlastního syna a navázala s ním incestní vztah. Údajně věřila, že tím prokazuje Tonymu laskavost, protože mu konečně předvedla, co může od žen očekávat…

Varovné signály přehlížela

Matka a syn, dva lidé trpící viditelně psychickými problémy, nedokázali žít spolu, ani bez sebe. Domácí spory a hádky v jejich londýnském bytě přerůstaly v násilí a znepokojení sousedé několikrát volali policii.

Jednoho dne policie sebrala Tonyho na ulici, kde ohrožoval kolemjdoucí ženy nožem. V červenci 1972 napadl na rušné londýnské ulici svou matku. Byl zatčen za pokus o vraždu a umístěn do psychiatrické léčebny.

Barbara nepochopila, že je to vážné, a syna vzala z nemocnice domů. A to byla fatální chyba. Zaplatila ale aspoň psychoterapeuta, který docházel za Tonym domů. Na konci října 1972 ji varoval, že Tony je schopen vraždy. Barbara mu nevěřila.

Smrt a sebevražda

Večer 17. listopadu 1972 se matka se synem pohádali. Barbaře se nelíbil Tonyho nový přítel. Tony během bouřlivé výměny názorů bodl matku kuchyňským nožem do srdce. Jednapadesátiletá Barbara byla na místě mrtvá.

Tony si nejprve objednal z čínské restaurace večeři, a když dojedl, teprve zavolal policii, která ho zatkla. Vůbec nechápal, co se stalo. Když ho z vazby převezli na uzavřené psychiatrické oddělení, často se prý personálu ptal, jak se má matka.

Po šesti letech, 21. července 1980, byl Tony propuštěn. Okamžitě si koupil letenku a odletěl z Londýna do New Yorku, kde navštívil sedmaosmdesátiletou babičku, Barbařinu matku.

Pouhých šest dní poté, co získal svobodu, starou ženu osmkrát bodl. Je s podivem, že útok svého vnuka přežila. Tonyho odvezla policie do vězení, kde čekal na soud. 20. března 1981 spáchal v cele sebevraždu – dal si igelitový sáček na hlavu a udusil se. Bylo mu 35 let.

Temný příběh dvou duševně nemocných lidí, Barbary a jejího syna stále vzbuzuje pozornost a otázky a dočkal se literárního i filmového zpracování. Roli Barbary si ve snímku z roku 2007 Savage Grace zahrála Julianne Moore.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Thierry Paulin (†25): Monstrum z Montmartre

Thierry Paulin (†25): Monstrum z Montmartre

Autor: Hana Lorencová, Datum: 11. 6. 2021 0:05

Od října 1984 do listopadu 1987 se starší ženy v okolí Montmartre bály samy chodit ven nebo někoho…

Rudolf Pleil: Mistr zabíjení

Rudolf Pleil: Mistr zabíjení

Autor: Hana Lorencová, Datum: 4. 6. 2021 0:05

Obtloustlý žoviální chlapík s brýlemi se na každého mile usmíval a vypadal důvěryhodně. Ve veselém…

Ruth Snyder: Její manžel stále miloval mrtvou snoubenku

Ruth Snyder: Její manžel stále miloval mrtvou snoubenku

Autor: Hana Lorencová, Datum: 28. 5. 2021 0:05

Neměla žádné velké ambice. Ruth Snyder, tehdy ještě Ruth Brown, si přála být pouze „manželkou“.…

Ian Brady a Myra Hindley: Vrazi z močálu

Ian Brady a Myra Hindley: Vrazi z močálu

Autor: Hana Lorencová, Datum: 14. 5. 2021 0:05

Žádný zločin ve Velké Británii nevyvolal tolik emocí jako odhalení páru, který zneužíval, mučil a…

David Berkowitz: Měl sériový vrah a žhář pomocníky?

David Berkowitz: Měl sériový vrah a žhář pomocníky?

Autor: Hana Lorencová, Datum: 7. 5. 2021 0:04

Byl známý také pod přezdívkami Samův syn nebo Zabiják ráže 44. Přestože se David Berkowitz přiznal…

Elvira Barney: Nešťastná náhoda, nebo vražda?

Elvira Barney: Nešťastná náhoda, nebo vražda?

Autor: Hana Lorencová, Datum: 30. 4. 2021 0:05

Její milenec byl zastřelen během hádky, během níž Elvira Barney údajně vyhrožovala sebevraždou.…

Fritz Yngvar Moen: Oběť justičního omylu

Fritz Yngvar Moen: Oběť justičního omylu

Autor: Hana Lorencová, Datum: 23. 4. 2021 0:05

Celých osmnáct let strávil za mřížemi Fritz Moen. Hluchý Nor s vážnou vadou řeči byl neprávem…

Styllou Christofi: Zavraždila snachu a předtím zřejmě i tchyni

Styllou Christofi: Zavraždila snachu a předtím zřejmě i tchyni

Autor: Hana Lorencová, Datum: 16. 4. 2021 0:05

Londýnský soudní proces s negramotnou Styllou Pantopiou Christofi, rozsudek a následná poprava…

Tip šéfredaktorky

Příběh Elišky (41): Pozdní láska mé babičky Milady

29. 5. 2021 0:05 autor podle příběhu Elišky H. napsala Alžběta Morávková