Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Království písečných dun
Pixabay
Volný čas / Cestování

Království písečných dun

datum: 28. 10. 2018 0:12 autor: Markéta Vavřinová
Pouhých devadesát šest kilometrů od afrického pobřeží leží Fuerteventura. Snad právě blízkost se saharskou pouští nadělila Fuerteventuře všudypřítomný písek a vysoké duny.

Příroda Fuerteventuře dopřála nejméně dešťových srážek z celého kanárského souostroví. K největším atrakcím patří oblast pouštních dun na severu, rozkládajících se na ploše dvaceti čtverečních kilometrů.

Písek všude kolem

O výstup na hory přesýpajícího se písku se pokouší asi každý turista. Rozhodně jde o nezapomenutelný zážitek – ovšem s botami plnými písku, písečným prachem v očích i ve vlasech... Návštěvníci, kteří se k dunám vydají autem z půjčovny, by měli obzvlášť dobře vybírat místo k zaparkování a pro jistotu zastavit pouze na vyhrazených parkovištích. Nejednomu poznání chtivému turistovi totiž během krátké doby pohyblivý písek téměř zasypal auto. Místní silniční odtahová služba je sice na tyto případy připravená a v krátké době automobil vyprostí, je však třeba hlouběji sáhnout do kapsy.

Silný vítr do plachet

Byl to španělský kartograf Angelino Dulcet, který do své mapy v roce 1339 zapsal ostrov pod jménem Forte Ventura (silný vítr). A tento název – ostatně opodstatněný – už druhému největšímu z Kanárských ostrovů zůstal. Díky neustále vanoucím větrům od Atlantiku je Fuerteventura rájem pro surfing i windsurfing. Nejlepší podmínky pro začátečníky jsou na jihu v okolí města Jandía. Pokročilejší mohou své schopnosti vyzkoušet na severu u Corraleja. 

Klid i společenské vyžití

Pokud se chystáte na Fuerteventuru, vybírejte místo pobytu podle toho, co od dovolené očekáváte. Miovníci společenského života a diskoték si přijdou na své na jihu v okolí Morro del Jable. Severní části dominuje malebný přístav Corralejo, odkud je to jen pár kilometrů k oblasti dun. Z přístavu v Corraleju se také můžete vypravit na sousední ostrov Lanzarote, plavba trvá asi půl hodiny.

Rozlehlé pláže najdete právě u Corraleja, ale i na jihu ostrova u Jandíe a Morro del Jable. Několik pláží je černých, tedy se sopečným pískem, známá je v Grand Tarajal nebo v Taraleju.

Památky moc nečekejte

Města a vesnice na ostrově jsou od sebe hodně vzdáleny, navíc se skládají většinou pouze z několika domů. Na památky je Fuerteventura dost skoupá. Ve měste La Oliva najdete trojlodní kostel Panny Marie a kdysi pompézní stavbu Casa de los Coroneles, kde sídlili vládci ostrova. Toto místo si vybral za své sídlo i Maxorata, panovník původních obyvatel, Guančů. 

Nejkrásnějším městem na ostrově je bývalé hlavní město Betancuria s kostelem zasvěceným Panně Marii a opraveným centrem. Sto let neustálých přestaveb se na kostele podepsalo užitím různých stylů, a tak tu najdeme prvky gotické, barokní, renesanční i mudejárské (španělská architektura s arabskými prvky).

Rady, tipy, zajímavosti

⇒ Na Fuerteventuru se dostanete letecky po celý rok, z Prahy tam jednou týdně létá Travel Service.

⇒ Voda z vodovodního kohoutku je stejně jako v celém Španělsku pouze užitková. Pijte proto pouze balenou pitnou vodu.

⇒ Při předjíždění před nepřehlednými zatáčkami se doporučuje troubit, po setmění bliknout dálkovými světly. 


Další podobné články

Gran Canaria: Nejoblíbenější z „Kanárů“

Gran Canaria: Nejoblíbenější z „Kanárů“

Autor: Jitka Vlasáková, Datum: 22. 7. 2019 10:19

Gran Canaria sloužila pro mezipřistání a doplnění zásob pro výpravy Kryštofa Kolumba. Odtud vyrazil…

Kanárské ostrovy: Vítejte na šťastných ostrovech!

Kanárské ostrovy: Vítejte na šťastných ostrovech!

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 16. 7. 2019 0:05

Pamatujete se, jak ještě před třemi desítkami let u nás zněly Kanárské ostrovy exoticky? Dnes…

Kde jaro nikdy nekončí

Kde jaro nikdy nekončí

Autor: Jitka Vlasáková, Datum: 26. 8. 2018 7:49

Purpurová země, to je jeden z názvů Madeiry. Červenou barvu má na svědomí čedič. Mořeplavci jí…

Tip šéfredaktorky

Proti vráskám pomáhají biotechnologie: SOUTĚŽ o Lift Crème GERnétic

5. 5. 2023 10:25 autor -mav-