Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Fuerteventura: Ideální místo pro podzimní dovolenou
Wikimedia Commons
Volný čas / Cestování

Fuerteventura: Ideální místo pro podzimní dovolenou

datum: 22. 9. 2019 13:00 autor: Hana Lorencová
O Fuerteventuře se říká, že má víc pláží než hotelů. Nejméně zalidněný z Kanárských ostrovů nabízí klid a pohodu.

Důležitým klimatickým rysem Fuerteventury je silný a neustále foukající vítr. Španělský překlad slova Fuerveventura je „silný vítr“.

Celý rok stejné počasí

Ostrov se vyznačuje nízkou krajinou, výška horských pásem nedosahuje ani 900 metrů. V této výšce se nedrží mraky, takže tu nejsou téměř žádné srážky, ani výrazné klimatické zóny jako na Tenerife nebo Gran Canarii. 

Na ostrově se můžete pohodlně koupat v moři a opalovat v kterémkoli ročním období, aniž byste se museli bát prudkého přehřátí. Teplota vzduchu v nejteplejších letních dnech ve stínu nedosahuje více než +27 °C a nízká vlhkost a svěží vánek, který fouká na celý ostrov, pomáhá lépe snášet teplo. Ani v nejchladnějším měsíci roku, tj. v lednu, teplota neklesne pod +20 °C ve stínu. Pokud jde o teplotu vody, je kolem 20 °С téměř po celý rok.

Druhý největší z Kanárských ostrovů je mimo jiné rájem pro surfaře. V popularitě asi Fuerteventura oblíbenější Gran Canarii a Tenerife nepředběhne. Přesto je po celý rok skvělou volbou pro milovníky aktivní dovolené.

Písek, jen samý písek

Blízkost afrického pobřeží a Sahary je vidět hlavně na severu. Tam se na třiceti kilometrech čtverečních rozkládá oblast písečných dun, široký pruh pohyblivých písků, které přecházejí v nekonečnou pláž. Spolu s nedalekým ostrůvkem Lobos byla tato oblast vyhlášena národní přírodní rezervací.

Nejdůležitějším městem na severu je malebné Corralejo. Místní restaurace a kavárničky přímo vybízejí k posezení. V jeho jižní části je menší pláž. Nádherná pláž u písečných dun je odtud vzdálena jen několik kilometrů a je lehce dostupná místní dopravou nebo taxíkem.

Corralejo je také přístavem, odkud se můžete výletní lodí vypravit na neobydlený ostrov Lobos nebo vyjet na plavbu lodí s proskleným dnem. A hlavně se odtud za 40 minut dostanete na sousední ostrov Lanzarote. Vybrat si můžete některou z menších lodí, turisté však často volí velký trajekt, který vám na Lanzarote převeze i auto.

Kam na pláž?

Dlouhé opuštěné pláže jsou právem považovány za skutečný poklad Fuerteventury. Téměř na 100 kilometrech najdete nádherné pláže se světlým pískem, asi 25 km pláží je pokryto černým sopečným prachem. 

Nejkrásnější pláží je ta v Corraleju s bílým pískem a průzračnou vodou. 

Největší je třicetikilometrová pláž Sotavento na jihovýchodě, na poloostrově Jandia, který je jakýmsi „ocáskem“ Fuerteventury. Tam je i nejznámější turistické středisko Morro Jable. Jandia je místo s nejvyšším bodem ostrova, 807 metrů vysokým vrcholem Pico de Sarsa.

Nejdivočejší je Cofete. Silně tu fouká vítr a přístup sem je možný pouze autem po velmi úzké a opuštěné silnici.

Ostrov projedete rychle

Pokud si budete chtít půjčit auto, za dva dny pohodlně navštívíte všechny zajímavosti. Největší a zároveň hlavní město Puerto del Rosario není nijak zvlášť zajímavé. Žije tu většina místních obyvatel. V jeho blízkosti je letiště. 

V sopečném kráteru zhruba ve středu ostrova leží Betancuria. Místo je známé krásnou přírodou a bohatou historií. Dnes malá osada byla založena v roce 1404 a byla až do roku 1834 hlavním městem Fuerteventury. Najdete tady pozůstatky bývalého opatského kláštera San Buenaventura. Vedle něj je tzv. Ďáblova díra. Podle pověsti tady byl na skále připoutaný satan, který nosil kameny na stavbu. Uprostřed Betancurie stojí kostel Panny Marie. Kolem něj divoce rostou opuncie a další kaktusy.

Zábava nejen pro děti, to je Oasis Park, kde na 800 metrech čtverečních je shromážděno 7000 zástupců rostlinné a živočišné říše z celého světa!

 


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Krkonoše v korunách stromů

Krkonoše v korunách stromů

Autor: -vls-, Datum: 18. 2. 2020 15:00
Cesty za horizont: Jaro

Cesty za horizont: Jaro

Autor: -red-, Datum: 17. 2. 2020 15:00
Jarní prázdniny v rakouském Leogangu

Jarní prázdniny v rakouském Leogangu

Autor: -vls-, Datum: 7. 2. 2020 15:00
Na Dolní Moravě je sníh zaručený!

Na Dolní Moravě je sníh zaručený!

Autor: -vls-, Datum: 27. 1. 2020 10:00
Tip šéfredaktorky

10 věcí, které by měla každá žena udělat jednou ročně

9. 1. 2020 10:00 autor Hana Lorencová