Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Co dělat při setkání s nebezpečnými živočichy na zahraniční dovolené?
pexels.com
Volný čas / Cestování

Co dělat při setkání s nebezpečnými živočichy na zahraniční dovolené?

datum: 2. 8. 2020 11:00 autor: redakce ve spolupráci s MUDr, Ludmilou Mazylkinovou, Moje ambulance
Chystáte se letos na dovolenou u moře? Máte pocit, že se vám ve známých středomořských letoviscích nemůže nic stát? Opak je pravdou. Například v Chorvatsku, Itálii nebo Španělsku žijí živočichové, kteří vám mohou pobyt značně znepříjemnit.

Itálie: Pozor na mořské ježky

Přestože ze žraloků v Itálii strach mít úplně nemusíte, v moři na vás číhá nebezpečí v podobě ježků. Právě mořský ježek nám může dovolenou znepříjemnit.

Celé tělo má totiž pokryté ostrými bodlinami, takže pokud nejste fanoušky obuvi do vody, je velká pravděpodobnost, že na něho šlápnete a nohu si zraníte.

A i když vás toto zranění na životě neohrozí, při špatném postupu prvotního ošetření může dojít k vážnějšímu zánětu a bolestivému otoku. Jak tedy toto zranění nejlépe ošetřit?

Rada lékařky: Při poranění mořským ježkem je potřeba odstranit pinzetou bodliny, které v chodidle ulpěly. A to pečlivě všechny, aby rána nezačala hnisat! Ránu je poté potřeba vydezinfikovat. Úlevu od bolesti poskytne ponoření končetiny do teplé vody naředěné octem.

Španělsko: Žahavé medúzy na každém kroku

Dalším živočichem, kterého v moři nechcete potkat, je určitě medúza. Ve Španělsku je však pravděpodobnost setkání poměrně hodně vysoká. Medúzy se v moři pohybují velmi rychle a proud je často zavede tam, kam samy ani nechtějí.

Při požahání medúzou se dost často stává, že se částečky jejich až třiceticentimetrových chapadel ulpí na vaší pokožce a mohou zde udělat pěknou neplechu. Jak tedy při setkání s medúzou nejlépe postupovat?

Rada lékařky: Medúz je mnoho druhů. Některé způsobí minimální obtíže, jiné mohou ale i zabíjet. U požahání medúzou je důležité rychle zareagovat. Je nutné co nejdříve zabránit šíření toxinu, který ulpěl na těle. Je možné ho setřít žiletkou či například kreditní kartou. Eventuelně třít místo pískem. Části chapadel můžete odstranit pinzetou. Postižené místo pak opláchnout horkou vodou – ideální je oplach octem. Pomůže i polití alkoholovým roztokem či slanou vodou. Nikdy naopak nepoužívejte sladkou vodu, protože byste tak pomohli dalšímu uvolňování toxinů. Proti bolesti je ideální použít běžná analgetika a na zmírnění otoku a svědivosti antihistaminika (v tabletkách nebo gelech).

Chorvatsko: Jedovaté zmije a jedovatí pavouci 

Pokud se na dovolené v Chorvatsku chystáte na výlety do přírody, dávejte si pozor na jedovatý hmyz a hady. V místních horách se totiž můžete setkat například se zmijí růžkatou, jejíž kousnutí je mnohonásobně horší než v případě zmije obecné, kterou potkáváme v českých lesích.

Stejně tak můžete narazit na jedovaté pavouky. Například na černou vdovu, která se od ostatních druhů vyznačuje červeným znaménkem na zadečku. Tento pavouk si rád staví svá hnízda na tmavých suchých místech, kterým se raději vyhněte.

Rada lékařky: Kousnutí jedovatým hadem či pavoukem se většinou projeví mírnými lokálními příznaky, kdy se v místě objeví dvě drobné a často bolestivé ranky, někdy lehce krvácející, posléze se zarudlým nebo lividním lemem. Jsou od sebe vzdáleny asi 5–10 mm podle velikosti hada. Vše může být doprovázeno otokem, průjmem, zvracením nebo bolestí břicha. Mohou se ale objevit komplikace v podobě rozvoje závažné intoxikace, která může končit selháním ledvin. V těchto případech je vhodné pacientovi poskytnout první pomoc a okamžitě zavolat záchranku. Rozhodně se nedoporučuje postiženou končetinu tzv. „zaškrtit“ a ránu jakkoliv čistit. Pacient by měl být v klidu a končetinu je dobré vhodně znehybnit volnější bandáží k tělu.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

5 tipů, jak řídit auto v zimě

5 tipů, jak řídit auto v zimě

Autor: -red-, Datum: 25. 1. 2021 15:00

Pro nikoho asi není překvapení, že v zimních měsících se ze silnic stává spíše kluziště. Přesto s…

5 tipů na skvělé fotky

5 tipů na skvělé fotky

Autor: -gul-, Datum: 20. 1. 2021 15:00

Ačkoliv cestování do zahraničí je v těchto dnech náročné až téměř nemožné, musíme zůstat trpěliví a…

Zima jako v pohádce

Zima jako v pohádce

Autor: -vls-, Datum: 17. 1. 2021 11:00

Užívejte si zimní radovánky s celou rodinou! Běžkaře, milovníky zasněžených výhledů či malé…

5 tipů na podzimní výlet

5 tipů na podzimní výlet

Autor: redakce ve spolupráci s Flixbus, Datum: 12. 11. 2020 15:00

Co dělat, když je všechno zavřené, ale doma už nevydržíte sedět? Využijte víkend nebo státní svátek…

Patero rad, jak fotit podzim

Patero rad, jak fotit podzim

Autor: -gul-, Datum: 30. 10. 2020 15:00

Barevné listy jako magnet přitahují pozornost fotografů. Podzim v sobě ovšem ukrývá i mnoho jiných…

Auto není „velká rouška“

Auto není „velká rouška“

Autor: -vls-, Datum: 29. 10. 2020 15:00

Nosíme na obličeji ochranu v podobě roušek, respirátorů, dodržujeme rozestupy a nezdržujeme se…

5 tipů, čím se vybavit na vícedenní trek

5 tipů, čím se vybavit na vícedenní trek

Autor: -gul-, Datum: 9. 9. 2020 15:00

Dříve zábava pro pár nadšených dobrodruhů, nyní stále vyhledávanější způsob trávení dovolené.…

Cesta do hlubin robotovy duše

Cesta do hlubin robotovy duše

Autor: -red-, Datum: 7. 9. 2020 10:00

To je název výstavy ke 100 letům od vzniku slavné hry R.U.R. Karla Čapka, v níž se poprvé objevilo…