Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
5 zážitkových výšlapů na rozhledny
pxhere.com
Volný čas / Cestování

5 zážitkových výšlapů na rozhledny

datum: 30. 7. 2020 10:00 autor: -vls-
Víte, že mezi nejatraktivnější turistické cíle v Česku patří rozhledny? Najdete jich tu více než 400! Vydejte se na jednodenní výlet a výšlap na rozhlednu spojte s procházkou po turistické stezce nebo s návštěvou zoo.

2/5

Ještěd u Liberce: Výšlap pro náročné

zdroj: Pixabay

Proč? Jihozápadně od Liberce se nachází nejvyšší vrchol Ještědsko-kozákovského hřbetu – tisícimetrový Ještěd. Na jeho vrcholu najdete televizní vysílač, jaký jistě znáte z obrázků českých panoramat, a také hotel a restaurace, kde se můžete za odměnu po namáhavém výšlapu občerstvit.

Co můžeme vidět? Díky osamělosti hory se z Ještědu nabízejí daleké výhledy na celou polovinu Čech. Severním směrem za příznivých podmínek uvidíte daleko do Německa a Polska, východněji pak na Jizerské hory, Krkonoše a Orlické hory. Jižním směrem jsou za pěkného počasí vidět Železné hory, jihozápadně lze spatřit Polabí, Prahu, Brdy a Křivoklátskou vrchovinu. Západně pak České středohoří a při perfektní viditelnosti Doupovské hory a Krušné hory.

Kudy na rozhlednu? Výchozím bodem pro výšlap je město Liberec, kam se z Prahy pohodlně dostanete nebo autobusem. K samotnému vrcholu je možné se dostat pěšky lanovou dráhou.

Pro pěší výstup začíná trasa v Horním Hanychově u konečné zastávky tramvaje a míří po modře značené turistické trase vzhůru. Přejdete silnice na Ještěd a cesta vás přivede na rozcestí Nad Výpřeží. Po té stoupáte souběžně s červeně značenou trasou až k vrcholu Ještědu. Je dobré si vzít na cestu něco k pití, protože zvláště v létě se jazyk pořádně lepí na patro, a fyzicky méně zdatní jedinci pocítí, že tento výšlap rozhodně není zadarmo.

Jak je trasa dlouhá? 4,5 kilometru s převýšením 450 metrů.

Náš tip

V Liberci se nachází nejstarší zoologická zahrada na území bývalého Československa a známá je chovem bílého tygra indického. Mezi další vzácné chované druhy v liberecké zoo patří panda červená, slon indický, sob lesní, mnoho druhů opů, surikata, krajta mřížkovaná i čtyři největší druhy evropských sov.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Jitka Herzánová: Dovolená očima delegátky

Jitka Herzánová: Dovolená očima delegátky

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 12. 8. 2020 0:05 Autor: Jana Vavřinová, Datum: 12. 8. 2020 0:05
7 tipů na česká koupaliště aneb Na jeden den k vodě

7 tipů na česká koupaliště aneb Na jeden den k vodě

Autor: -vls-, Datum: 6. 8. 2020 10:00 Autor: -vls-, Datum: 6. 8. 2020 10:00
Co dělat při setkání s nebezpečnými živočichy na zahraniční dovolené?

Co dělat při setkání s nebezpečnými živočichy na zahraniční dovolené?

Autor: redakce ve spolupráci s MUDr, Ludmilou Mazylkinovou, Moje ambulance, Datum: 2. 8. 2020 11:00 Autor: redakce ve spolupráci s MUDr, Ludmilou Mazylkinovou, Moje ambulance, Datum: 2. 8. 2020 11:00
Víte, kolik máte bodů?

Víte, kolik máte bodů?

Autor: -ket-, Datum: 30. 7. 2020 15:00 Autor: -ket-, Datum: 30. 7. 2020 15:00