Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Stěhujete se? Změnu doručovací adresy můžete vyřídit bez problémů z domova!
freepik.com
Inspirace / Užitečné aplikace a technika

Stěhujete se? Změnu doručovací adresy můžete vyřídit bez problémů z domova!

datum: 12. 7. 2020 11:00 autor: -ket-
Upozornění na nedoplatek, pokuta, soudní obsílky i jiné nepřevzaté psaní vás mohou přijít draho. A v krajních případech znamenat i exekuci. Mějte vše pod kontrolou, nelamte si hlavu s nedoručenými zásilkami a založte si datovou schránku. Vyřízení zabere pár minut, přihlásíte se pomocí aplikace a vyřídíte si vše, včetně pošty, a to nejen s úřady.

Přestože stěhování s sebou přináší plno starostí, myslete na oznámení změny doručovací adresy anebo si pořiďte datovou schránku pro fyzickou osobu a už na poštu nebo úřady nebudete muset chodit. Většinu komunikace a vyřizování totiž zvládnete z domova, a to i mimo otevírací dobu.

Založení trvá 10 minut

Vyřízení je jednoduché, nezabere vám více než deset minut a za nic neplatíte. Založit si ji může podnikající i nepodnikající fyzická osoba. Stačí vyplnit žádost na kontaktních místech veřejné správy Czech POINT – např. na poště nebo místním úřadu. Téměř ihned obdržíte přihlašovací údaje do datové schránky a můžete začít komunikovat.

Nevyzvednutí poštovních psaní a nereagování na výzvy se vám totiž může vymstít. Zásilka je u nás totiž považována za doručenou, i když si ji nevyzvednete. A to se vám s datovou schránkou nestane.

Mail upozorní na novou zásilku

Zákon ukládá povinnost úřadům komunikovat výhradně elektronicky pokud jste držitelem datové schránky. Takže se nemusíte bát, že byste o důležité obsílky přišli. Schránku nemusíte denně kontrolovat, na zprávy vás upozorní nastavené notifikace a to pomocí e-mailu, sms nebo aplikace Mobilní klíč. Záleží na vás, který způsob vám bude nejvíce vyhovovat.

Poštovní datové zprávy vám v datové schránce zůstanou po dobu 90 dnů, poté se smažou. Proto doporučujeme komunikaci zálohovat nebo využít možností datového trezoru. Stejně jako v případě poštovních zásilek i zde platí tzv. fikce doručení. Takže i vámi neotevřená zpráva se považuje za doručenou.

Levnější než doporučený dopis

Vyřizování úředních záležitostí s veřejnou správou je zcela zdarma. Nemusíte nic platit za odesílání ani přijímaní datových zpráv. Soukromá komunikace prostřednictvím tzv. poštovních datových zpráv s právnickými a fyzickými osobami – vlastníky datových schránek je zpoplatněna,. Cena poštovní datové zprávy je nižší než její klasická obdoba, tj. doporučený dopis. Stačí si v nastavení datových zpráv dobít kredit, povolit odeslání i přijímání zpráv a můžete pohodlně komunikovat bez nutnosti čekání na poště a netrpělivého vyhlížení doručenky.

Pokud si nejste jistí, zda by vám datová schránka vyhovovala, můžete si ji zdarma vyzkoušet. Testovací verzi naleznete na adrese www.czebox.cz.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Většina formulářů jde vyřídit online

Většina formulářů jde vyřídit online

Autor: -hal-, Datum: 23. 9. 2020 10:00
Víte, kolik máte bodů?

Víte, kolik máte bodů?

Autor: -ket-, Datum: 30. 7. 2020 15:00
Jak a kam hlásit černé skládky a vandalismus?

Jak a kam hlásit černé skládky a vandalismus?

Autor: -ket-, Datum: 18. 7. 2020 11:00
Vyberte si dovolenou podle svých představ!

Vyberte si dovolenou podle svých představ!

Autor: -vls-, Datum: 23. 6. 2020 10:00
Hotelová recepce bez recepčních?

Hotelová recepce bez recepčních?

Autor: -mav-, Datum: 26. 5. 2020 15:00
Naučte se rychle a dobře cizí jazyk!

Naučte se rychle a dobře cizí jazyk!

Autor: -tech-, Datum: 21. 5. 2020 10:00
Tip šéfredaktorky

Černucha zvaná „smrkačka“ byla medicínou faraonů

15. 10. 2020 10:00 autor -red-