Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Romy Schneider a Alain Delon
Wikimedia Commons
Inspirace / Slavné páry

Romy Schneider a Alain Delon

datum: 26. 2. 2019 0:06 autor: Markéta Vavřinová
Přestože byla dvakrát vdaná a dvakrát rozvedená, ženou Alaina Delona se Romy Schneider nikdy nestala. Delon upřímně přiznal, že sňatek s ním by ji udělal nešťastnou, ale padesáté výročí jejich zásnub oslavil.

Příběh lásky Romy a Alaina patří k největším milostným románům minulého století. O soužití tohoto páru – vášnivém, strastiplném a někdy bolestivém – bylo napsáno mnoho. Byli spolu jen necelých šest let, a nerozešli se v dobrém. Romy pak tento svět opustila v pouhých třiačtyřiceti letech. Od té doby se prý Alain Delon nemůže dívat na filmy, ve kterých Romy hrála...

Mladá dáma a frajírek

Byli jak obyvatelé dvou různých galaxií. Přitom k sobě byli neodolatelně a osudově přitahováni.

V životě této herečky bylo všechno: krása, talent i osudová láska. Romy se narodila (23. září 1938) s noblesou v krvi. Několik generací jejích předků byli známí rakouští divadelní umělci.

Delon (narozen 8. listopadu 1935) o sobě říkal: „Jsem odnikud.“ Rodiče se brzy rozvedli a on strávil pak dětství u pěstounů. Chvíli pracoval v řeznictví svého otčíma poté vstoupil armády a sloužil v Indočíně. Po návratu odjel do Paříže s jasným cílem: změnit svůj život k lepšímu.

Začal pracovat jako číšník v kavárně. Dámy popíjející tam své kafíčko mladého pohledného muže milovaly. Byl milý a společenský. Ve vztahu k ženám neměl žádné zábrany a snažil se využít každou příležitost, která se naskytla. Dveře do světa filmu mu ostatně otevřela jedna z jeho milenek, která se za něj přimluvila, aby byla pozván na konkurs. 

To Romy dostala první roli, když jí ještě nebylo patnáct. Producent její matky Magdy dívce nabídl roli v melodramatu Šeříky bílé až začnou kvést. Krása a talent mladé dívky nezůstaly bez povšimnutí. V roce 1953 si zahrála ve filmu Ohňostroj. Opravdová sláva přišla s filmem Sissi, kdy dostala přezdívku „blonďatý anděl“.

Setkání v Paříži

Když dvacetiletá herečka přiletěla v doprovodu své matky do Paříže na natáčení filmu Kristýna, netušila, že cesta se pro ni stane osudnou. U letadla na ni čekal filmový partner, málo známý třiadvacetiletý herec Alain Delon. Podal dívce kytici rudých růží a brzy se ztratil v davu obdivovatelů Romy, kteří chtěli autogram. Rozhodně nešlo o lásku na první pohled. On byl podle ní „nevychovaný hrubián“, ona podle něho „nafoukaná německá husa“.

Na plátně hráli zamilovaný pár, ale přitom se doslova nesnášeli a jeden na druhého trousili uštěpačné poznámky. „Pak nás posadili do stejného vlaku cestou na zahájení filmového festivalu v Bruselu,“ vzpomínala Romy. „A hle, poprvé jsme se nejen nezačali hádat, ale flirtovali jsme spolu. Tak začal příběh naší šíleně vášně.“

Když Delon dívce nabídl, aby s ním odjela do Paříze, neváhala ani minutu. Magda Schneider nadšení své dcery nesdílela. Její podmínkou byla legalizace vztahu, tedy nejprve zásnuby, pak svatba. Zasnoubili se v březnu 1959. Podle dobového tisku šlo o mezialianci.

Vášeň a bolest

Romy byla v té době slavnější a Delonova mužská hrdost mu nedovolila vyrovnat se s rolí druhých houslí vedle své snoubenky. Také jasně dával najevo, kdo o manželství víc stojí. Veřejně se jí posmíval a ponižoval ji. Podle něj byla Romy maloměšťačka a její sny o útulném domě a dětech ho jen rozesmály! Alain nebyl připraven věnovat svůj život jen jedné ženě. Navíc i jeho herecká hvězda začala stoupat. Stal se sexuálním symbolem své doby a o přízeň žen neměl nouzi. Bulvár se zabýval Delonovými milostnými eskapádami a Romy rezignovaně odpouštěla a odpouštěla...

„Měla dvě tváře: něžná bezbranná loutka a nechutně slušná a počestná německá žena. První jsem zbožňoval, druhou nenáviděl,“ přiznal Delon. Její pokora a trpělivost v něm vyvolávaly další podrážděnost. Hádky byly na denním pořádku, dokonce na ni i několikrát vztáhl ruku. Pak se dostavil pocit hanby, kdy prosil o odpuštění. Rozporuplné pocity mu bránily v odchodu. Trýznil ji, ale přitom sám trpěl. Vášnivá a bolestivá láska trvala pět let.

Proč krásná a talentovaná žena snášela ponižování? Podle psychologů se Romy bála ztratit další milovanou bytost. Už v dětství ztratila jednoho muže, svého otce. Wolf Albach-Retti byl nestálý a přelétavý. Opustil rodinu a doslova zapomněl na existenci své dceru. Potkali se až po mnoha letech na natáčení filmu Kardinál, kdy ani neprojevil lítost, že se nevídali. 

Magda Schneider těžce nesla ponižující vztah své dcery. „Dělal si s ní všechno, co chtěl, týral ji fyzicky i psychicky,“ nechala se slyšet později.

Kytice čených růží

Herecká kariéra obou hlavních aktérů tohoto dramatu lásky se dál rozvíjela. Oba se stali vyhledávanými herci.

V roce 1962 dostala Romy nabídku z Hollywoodu hrát ve filmovém zpracování Kafkova románu Proces. Právě tam se dozvěděla o Delonově další nevěře. Pod titulkem „Flirt nebo láska?“ upoutala její pozornost fotografie novinách, kde Alainovi sedí na klíně krásná blondýnka. Okamžitě po zveřejnění Alain telefonoval Romy a obvinil ze všeho novináře, kteří se honí za senzacemi, a ujistil ji o své lásce.

Romy měla ale španou předtuchu. Když se vrátila domů do Paříže, našla prázdný byt. Na stole stála kytice černých růží a pod nimi vzkaz: „Byli jsme jako manželé, přitom jsme se nestačili vzít. Skoro jsme se už neviděli, potkávali jen na letištích. Vracím ti svobodu a nechávám ti svoje srdce.“ Krátce poté se Delon oženil s blondýnkou z fotografie – herečkou Nathalií Barthélemy.

A to je konec příběhu lásky, která neměla šanci.

Oba bývalí partneři pak dál žili své vlastní životy. Oba dvakrát vstoupili do manželství a oba se dvakrát rozvedli. Romy později zlomil srdce smrtelný úraz čtrnáctiletého syna Davida. 29. května 1982 byla nalezena mrtvá ve svém pařížském bytě. Jako příčina smrti byl uveden infarkt myokardu. Herečka byla silná kuřačka a není tajemstvím, že kombinovala alkohol s léky na uklidnění.

Alain Delon řekl: „Je to požehnání, že zemřela včas, protože svoje stáří by nepřežila.“


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Édith Piaf a její muži

Édith Piaf a její muži

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 22. 10. 2020 0:05

Édith byla nejen zpěvačkou, ale především velkou milovnicí. Celý život doufala, že v nějakém muži…

Angelina Jolie a Brad Pitt: Říkali jim „Brangelina“

Angelina Jolie a Brad Pitt: Říkali jim „Brangelina“

Autor: Hana Lorencová, Datum: 24. 9. 2020 0:05

Seznámili se při natáčení filmu Pan a paní Smithovi, kde si zahráli rozhádané partnery. Rozvod,…

Hana a Edvard Benešovi: Prezidentský pár s přirozenou noblesou a elegancí

Hana a Edvard Benešovi: Prezidentský pár s přirozenou noblesou a elegancí

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 15. 9. 2020 0:05

Bylo to šťastné, i když bezdětné manželství. Hana a Edvard Benešovi byli na dlouhá čtyři desetiletí…

Barbara a George Bushovi: 72 let šťastného manželství

Barbara a George Bushovi: 72 let šťastného manželství

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 27. 8. 2020 0:05

„Miluji tě, Barbie,“ říkal podle vnučky Jenny bývalý americký prezident George Bush st. každý…

Edward (56) a Sophie (55): Nenápadný pár britské královské rodiny

Edward (56) a Sophie (55): Nenápadný pár britské královské rodiny

Autor: Luboš Y. Koláček, Datum: 11. 8. 2020 0:05

Relativně dlouhých šest let trvala známost prince Edwarda, nejmladšího syna britské královny…

Nancy (†94) a Ronald (†93) Reaganovi: Z podprůměrných herců prezidentským párem

Nancy (†94) a Ronald (†93) Reaganovi: Z podprůměrných herců prezidentským párem

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 6. 8. 2020 0:05

Celých osm let brilantně zvládali role prezidenta USA a první dámy. Ačkoli se říkalo, že Nancy měla…

Tom Hanks (63) a Rita Wilson (63): Hvězdný Tom Hanks s manželkou zvítězili nad koronavirem

Tom Hanks (63) a Rita Wilson (63): Hvězdný Tom Hanks s manželkou zvítězili nad koronavirem

Autor: Luboš Y. Koláček, Datum: 7. 7. 2020 0:05

Epidemie koronaviru se nevyhnula ani v současnosti nejvýdělečnějšímu herci světa (filmem zatím…

Tom Cruise (58) a Katie Holmes (41): Manželství se sektou v zádech

Tom Cruise (58) a Katie Holmes (41): Manželství se sektou v zádech

Autor: Hana Lorencová, Datum: 29. 6. 2020 0:05

Poprvé si Tom Cruise všiml krásné tmavovlásky na premiéře filmu Batman začíná (2005). Začínající…