Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Nancy a Ronald Reganovi
Inspirace / Slavné páry

Nancy a Ronald Reganovi

datum: 15. 10. 2018 0:45 autor: Markéta Vavřinová
Celých osm let brilantně zvládali role prezidenta USA a první dámy. Ačkoli se říkalo, že Nancy měla hodně blízko ke zpěvákovi Franku Sinatrovi a že Ronald to s věrností nepřeháněl, vždy působili dojmem šťastného a stále zamilovaného páru.

4. března 1981, v den výročí svatby, Nancy Reaganová obdržela dopis, který začínal: „Moje nejdražší první dámo! Jako prezidentu Spojených států je mi ctí poděkovat ti za to, že celých 29 let jsem díky tobě tím nejšťastnějším mužem na světě…“  

 

Osud jménem Nancy

 

Když si jedenačtyřicetiletý Ronald Reagan bral svou osudovou ženu, byla Nancy Davisová druhým měsícem těhotná.

 

Ann (Nancy) Francis Robbins se narodila v New Yorku 6. července 1921, později si dva roky „ubrala“ a uváděla jako datum narození rok 1923. Matka Edith Luckette byla málo známou a ne moc úspěšnou herečkou, která se s vlastním otcem malé Ann Kennethem Seymourem Robbinsonem rozvedla krátce po jejím narození. Dvouletou Nancy svěřila do výchovy sestře a pokusila se znovu nastartovat kariéru. Když se jí to nedařilo, využila příležitosti a provdala se za do té doby nepříliš známého neurochirurga Loyala Davise, kterému díky svým známostem pomohla vybudovat bohatou klientelu. Davis si Nancy velice oblíbil, adoptoval ji a celý život jí byl skvělým otcem.

 

Nancy Davisová se vydala cestou své matky a po studiu na Smithově College se rozhodla, že bude herečkou. V hollywoodské „továrně snů“ získala menší role v devíti filmech, ale bez většího ohlasu. Ambiciózní dívka se ale chtěla proslavit za každou cenu. Do jejího hledáčku se dostal v té době také ne příliš úspěšný herec béčkových filmů, ale za to začínající politik a předseda Sdružení filmových tvůrců Ronald Reagan.

 

Poprvé se potkali na podzim roku 1949. Ronalda právě opustila první žena Jane Wyman, se kterou vychovával dvě děti, Maureen a Michaela, a Nancy se podařilo dostat do Sdružení filmových tvůrců, kde pozorně poslouchala jeho monology. Prý to byla láska na první pohled… Ronniemu se znovu do chomoutu moc nechtělo. Ale Nancy dokázala, že 4. března 1952 řekl „ano“ v malé kapli na předměstí Los Angeles.

 

Po narození dcery Patricie (1952) Nancy opustila práci a zůstala v domácnosti. Ronald Jr. se narodil o šest let později (1958). 

 

Vzhůru do politiky!

V té době Ronald Reagan moderoval populární televizní show finacovanou koncernem General Electric. Jeho zájem o politiku sílil. V roce 1962 se stal členem Republikánské strany a brzy se stal jedním z nejdůležitějších osobností v ní.

V roce 1966 vyhrál volby v Kalifornii a usedl na křeslo guvernéra tohoto státu. Přes noc se pak stal politickou hvězdou první velikosti, a to nejen v Kalifornii. Pro něj existovala jen jedna hvězda, Nancy: „Jsi mou nejkrásnější hvězdou, jedinou hvězdou, kterou miluji více než cokoli jiného na celém světě.“ 

 

Při příležitosti 20. výročí svatby (1972) se Ronald veřejně označil za „nejvíce ženatého muže na světě“ a řekl, že „žádný guvernér si nezaslouží takové štěstí“. Kolegové nicméně nemohli uvěřit, že nikdy neměl s Nancy větší rozpory a že se nikdy nehádali. Samozřejmě, že byly věci, na kterých jsme se neshodli,“ řekla Nancy. Ale díky naší lásce bylo naše manželství vždycky tak šťastné ...“ 

 

Na guvernérském postu strávil Reagan 8 let, tedy dvě volební období. Jeho úspěchy však nebyly nijak přesvědčivé. Na rozdíl od předvolebních slibů se daně značně zvýšily, počet státních zaměstnanců se nezmenšil. Nicméně, guvernér jasně zapůsobil na voliče projevy o návratu ke staré, dobré morálce a právo. V roce 1967 průzkum veřejného mínění prokázal nárůst jeho popularity v celostátním měřítku. To umožnilo Ronaldovi účastnit se boje o nejvyšší státní úřad ve Spojených státech. Ve volbách však ztrati hlasy s Richardem Nixonem. 

 

Situace se změnila koncem sedmdesátých let. Na první pohled měl Reagan malé šance. Američané však věřili vysokému, hezkému muži, který se svým chováním ukázal, že je stejný jako oni, že nevěděl, co se děje v Bílém domě, ale chtěl na to přijít.

 

První dáma

V roce 1980 se bývalá první dáma Kalifornie stala první americkou dámou. Fakt, že se stal prezidentem,“ vzpomínala Nancy, „Ronnieho vůbec nezměnil ... Samozřejmě na něj padla velká odpovědnost a on to cítil. Ale pokud to bylo možné, snažili jsme se zachovat naše zakořeněné návyky.“ 

Od prvního dne se Nancy cítila v Bílém domě jako ryba ve vodě. Změnila všechno: od nábytku k pokojovým rostlinám, platilo se rozpočtovými penězi a sponzorskými dary. Neměla problém přijmout jako dar drahé šaty a šperky z módních domů a klenotnictví. Výsledkem bylo, že žádná z manželek prezidentů nebyla tak neoblíbená jako Reaganova manželka.

Trvalá přítomnost Nancy vedle jejího manžela, její rozhodující vliv na manžela ve všech důležitých záležitostech podráždily zaměstnance Bílého domu, členy kabinetu a obyčejné Američany. Například během jednoho z rozhovorů se Reagan dlouho zamyslel nad tím, co může Amerika udělat, aby „přivedla Rusy na vyjednávací stůl“. Nancy, která se rychle podívala na svého manžela, zašeptala: „Udělá všechno možné.“ Prezident začal a s úsměvem opakoval: „Udělá vše, co je možné“. 

Takové „nedobrovolné“ stopy však vstoupily do praxe. Postupem času se administrace naučila oceňovat vliv Nancy na Reagana. Je známo, že Ronald byl velmi pověrčivý. Každé ráno si do kapsy vložil cennou minci a zlatý amulet, hodil si přes rameno sůl, pokud se něco rozlito, vyhýbal se schodům atd. 

Kartářky věštily osud

O tom, jak první dáma důvěřovala věštitelům, zůstaly legendy. Všechno to začalo v roce 1981, kdy věštitel předpovídal pokus o atentát na prezidenta a za chvíli se Reagan stal obětí psychicky nemocného fanouška filmu Jodie Fosterové. Nancy přežila nejtěžší psychologický stres a za pár dní ztratila 16 kg. Ale všechny dny, až se její manžel úplně zotavil, byla vedle něj a opakovala: „Jsem blízko. Miluji tě.“

Kulka vystřelená teroristou byla kousek od srdce prezidenta. Ačkoli se to nedostalo do tisku, Ronald byl na pokraji smrti. Nicméně v tomto stavu si vzpomněl na svou ženu: když Nancy vstoupila do nemocničního pokoje, kam byl umístěn hned po zranění, zvedl kyslíkovou masku a řekl: „Zlato, představ si, zapomněl jsem se ohnout.“ Jeho tvář byla bílá jako papír a v koutcích rtů mu zůstala zaschlá krev. Reagan se nakonec zotavil poměrně rychle.

Navíc Nancy byla vždy prvním člověkem, kterého Ronald informoval o politických plánech, ale také prvním poradcem v těchto záležitostech.

Takzvaná „Reaganomika“, „konzervativní revoluce“ společnosti Reagan umožnila snížení daní, zjednodušení nebo úplné odstranění vládních předpisů, které brání investicím do upozorňuje Američany na nemocné lidstvo, a proto by Američané, vycházející z národních zájmů, měli vést „křížovou výpravu“ proti silám zla.

V roce 1983 byla zahájena „strategická obranná iniciativa“, běžněji známá jako program Star Wars, začalo se rozmístění raket středního doletu v západní Evropě a tajným službám byla poskytnuta úplná svoboda jednání při podpoře protikomunistických sil v zemích třetího světa. Těsně před odchodem Reagana z Bílého domu ve Spojených státech vypukla krize na prodej zbraní do Íránu a také na využití finančních prostředků na financování nikaragujských kontras.

V listopadu 1994 Reagan řekl svým spoluobčanům, že trpí nevyléčitelnou mozkovou nemocí, známou jako Alzheimerova choroba. O šest let později jeho osobní lékař D. Hatton připustil, že zdravotní stav bývalého prezidenta se stále zhoršuje. Teď je pro něj jen Nancy,“ zdůraznil Hutton. 

„Je pro mě velmi těžké zabránit tomu, že Ronnie už mě nepoznává, ale náš šťastný společný život a láska mi dává sílu,“ řekla. 

Ronald Reagan, 40. prezident Spojených států amerických, zemřel 5. června 2004. Jeho žena Nancy ho přežila téměř o 12 let. Zemřela 6. března 2016.


Další články z rubriky

Bill a Melinda: Gatesovi letos oslavili 25. výročí svatby

Bill a Melinda: Gatesovi letos oslavili 25. výročí svatby

Autor: Tereza Sovová, Datum: 22. 5. 2019 0:03
Eleanor a Franklin Rooseveltovi: Manželé jen „naoko“

Eleanor a Franklin Rooseveltovi: Manželé jen „naoko“

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 8. 5. 2019 0:02
Barbora Celská: manželka, milenka i děvka krále Zikmunda

Barbora Celská: manželka, milenka i děvka krále Zikmunda

Autor: Luboš Y. Koláček, Datum: 2. 5. 2019 0:05
Tip šéfredaktorky

Nová SOUTĚŽ o 3 poukázky do obchodu pro baculky!

20. 5. 2019 11:00 autor -red-