Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Vládce Zeměplochy žil s Alzheimerem
Wikimedia Commons
Inspirace / Osudy

Vládce Zeměplochy žil s Alzheimerem

datum: 27. 8. 2018 1:54 autor: -jav-
Terry Prachett tvrdil, že psaní knih je největší legrace, jakou si může člověk užít sám. Jeho koníčkem pak bylo pěstování masožravých rostlin.

Když se 12. března 2015 objevila na Twitteru zpráva, že Terry přijal Smrťovo rámě a prošel s ním dveřmi do černé pouště pod nekonečnou nocí, bylo všem Pratchettovcům jasné, že je jejich oblíbený autor mrtev.

Narodil se 28. dubna 1948 v britském Beaconsfieldu jako Terence David John Pratchett. Po studiu na střední chlapecké škole pracoval v několika regionálních novinách. Začátkem osmdesátých let se stal tiskovým mluvčím elektrárenské společnosti. Jeho nejznámější série Úžasná Zeměplocha, v originále Discworld, začala vycházet v roce 1983. Roku 1986 dal Pratchett výpověď v elektrárně a naplno se věnoval psaní.

Život s Alzheimerem

Blízkost smrti jako takové si začal uvědomovat v roce 2007, kdy mu lékaři diagnostikovali Alzheimerovu chorobu. Původně si však mysleli, že se jedná posteriorní kortikální atrofii, která narušuje prostorové vnímání a posuzování vzdálenosti. S nemocí spisovatel bojoval statečně a neztrácel smysl pro humor. Jak mu ale v posledních letech ubývala energie, snažil se k psaní využívat i alternativní metody. Pracoval se záznamníkem a programem, který mu jeho příběhy přepisoval. Takto vznikla i jeho poslední kniha Long Mars, která vyšla 9 měsíců před jeho smrtí, v červnu 2014.

Chtěl podstoupit eutanázii

Jelikož na svou budoucnost nenahlížel skrze růžová skla brýlí, nechal se v roce 2009 slyšet, že chce podstoupit eutanázii. Tedy ještě dříve, než se nemoc dostane do kritického stadia. Aby svůj postoj k dobrovolnému opuštění světa obhájil, sepsal manifestační text, který zamýšlel přednést na univerzitním lékařském zasedání v Londýně. Jeho zdravotní stav mu však nedovolil se zúčastnit, a tak, jako cenu útěchy, byla jeho přednáška s názvem Potřást si rukou se smrtí vysílána na radiu BBC. Stejná stanice s ním natočila i dvoudílný televizní dokument o vlivu nemoci na jeho profesi i soukromý život. Kromě nadprůměrné sledovanosti činící téměř čtyři miliony diváků, získal pořad i cenu BAFTA v kategorii. K tématu Alzheimerovy choroby se Pratchett rozhodl přispět také finančně. Na její výzkum daroval horentní částku - 19 milionů korun.

„Svět není dokonalý, ale pořád se ještě otáčí.“

Více než dvacet let se také aktivně angažoval v nadaci na záchranu orangutanů. Několikrát proto navštívil Indonésii.

Svět na želvím krunýři

Ačkoliv byl spisovatel v některých ohledech realista, velkou měrou trávil svůj život mimo lidský časoprostor, ve fiktivním světě ležícím na hřbetu želvy, která pluje vesmírem. Místo, o kterém je řeč, je Úžasná zeměplocha. Právě tam spisovatel situuje svou knižní sérii, který zahrnuje přes čtyřicet knih, povídek a publikací. Mezi nejznámější díly Zeměplochy se řadí Zloděj času, Muži ve zbrani či Lehké fantastično. I když jsou jeho příběhy zasazeny do vybájeného světa plného mágů, čarodějek, a trpaslík, autor se skrze ně snažil reflektovat svět skutečný. Svérázně tak například popisoval nástup mobilní technologie, počátky filmu anebo rokenrol. Vlastně ani kritika byrokracie a rasismu mu nebyla cizí. Pratchett měl kromě talentu také neuvěřitelný dar, přenést své myšlenky na papír ve velice čtivé, chytré a vtipné formě.

V celém světě prodal na 85 milionů knih ve 37 jazycích, včetně češtiny.

Kromě statisíců věrných fanoušků zasáhl jeho skon jeho nejbližší rodinu. Zejména jeho ženu Lyn, se kterou žil dlouhých 47 let, a dceru Rhiannu, která se „potatila“ a je také novinářkou a spisovatelkou.

 


Další články z rubriky

Patrick Duffy (70): Ve stínu nemilosrdného osudu

Patrick Duffy (70): Ve stínu nemilosrdného osudu

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 20. 6. 2019 0:05
François Mitterrand (†79): Záletný prezident a jeho dvě ženy

François Mitterrand (†79): Záletný prezident a jeho dvě ženy

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 14. 6. 2019 0:03
5 x Rozvod za všechny prachy

5 x Rozvod za všechny prachy

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 12. 6. 2019 0:05
Tip šéfredaktorky

Monacká kněžna Grace (†52): Žila opravdu „jako v pohádce“?

11. 6. 2019 0:04 autor Luboš Y. Koláček