Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
7 zastavení se Stevenem Spielbergem (72): Podivín, nebo génius?
Flickr
Inspirace / Osudy

7 zastavení se Stevenem Spielbergem (72): Podivín, nebo génius?

datum: 15. 4. 2019 0:02 autor: Jana Vavřinová
Světoznámý režisér, který má na svém kontě dva Oscary, už si ve svém životě několikrát sáhl na dno. Kromě šikany zažil i stalking a mediálně ostře sledovaný rozvod.
  1. Šikana „Byl jsem nepopulární hubeňour, takové to divné kostnaté děcko s akné,“ zavzpomínal Steven na své ne příliš veselé dětství, během něhož si moc kamarádů nenašel. „Nikdy jsem se nesžil sám se sebou, nikdy jsem taky nepatřil k většině.“ Ode dne, kdy se nechal přeprat duševně postiženým chlapcem, mu v sousedství neřekli jinak než „retarďák“. Možnost tzv. zapadnout a najít si přátele mu také komplikovali rodiče, kteří se s ním často stěhovali. Společnost dělalo chlapci hlavně osm papoušků, o které se doma staral.
  2. Zvídavý od dětství „Vzpomínám si na den, kdy otec přišel domů, přinesl tranzistor a povídá mi: ,Synku, toto je budoucnost.‘ A tak jsem si ho dal do úst a součástku spolkl. Otec nemohl pochopit proč...“ svěřil se s příhodou ze svého dětství Spielberg, který se už od útlého věku zajímá o techniku a vědecké pokroky. Kuriózní je také fakt, že se coby malý kluk snažil chytit rozhlasové vlny na své plomby!
  3. Odvážný špion K filmu ho to táhlo snad odjakživa. Už ve čtrnácti letech natočil svůj první plnohodnotný amatérský film. O pět let později se poprvé podíval do filmových studií Universal. K tomu se váže vtipná legenda: Prý se tajně vzdálil od skupiny s průvodcem a zmizel kamsi mezi kulisy. Tehdy dostal budoucí režisér nápad, že bude předstírat, že je tamním zaměstnancem. Našel si opuštěnou místnost a bez špetky studu v ní začal „úřadovat“. A aby toho nebylo málo! Na dveře si vyvěsil cedulku „Steven Spielberg, místnost 23C“. „V aktovce jsem neměl nic než sendvič a dvě čokoládové tyčinky,“ zasmál se Spielberg své troufalosti. Během své špionážní akce natrefil i na Alfreda Hitchcocka, a tak měl skvělou příležitost nahléhnout pod pokličku vzniku opravdového bijáku.
  4. Ach, ten česnek Na začátku 80. let randil Spielberg s herečkou Valerií Bertinelli. Jejich krátkému románku odzvonilo z důvodu, který určitě nemá v dějinách rozchodů obdoby! „Jednoho dne jsem mu vařila večeři a zrovna jsem šla krájet česnek,“ svěřila se Valerie. Když si režisér všiml, co vaří, vykřikl: „Jen to ne, žádný česnek!“ Valerie mu na to prý udiveně řekla: „Opravdu? No tak dobře.“ Jakmile tato slova vyřkla, v hlavě ji prolétla myšlenka, že přeci nemůže žít s člověkem, který nesnáší česnek, a dala Stevenovi košem.
  5. Život ve stínu fobie Fobie, jimiž tento renomovaný režisér trpí, se rozhodně nedají spočítat na prstech jedné ruky. Na seznam „věcí“, které ve Stevenovi vzbuzují pocity úzkosti, patří hadi, hmyz, krysy a žraloci (Ano, i z těch, přestože natočil film Čelisti!). To ale není všechno. Strach má i z vody a výtahů. Nejkurióznější Spielbergovou fobií je ale fobie z nábytku na nožičkách. „Čekám, kdy se sebere a odejde z místnosti,“ popisuje režisér své obavy.
  6. Rozvod za všechny peníze Být bohatý má svá úskalí a to zejména tehdy, když se rozvádíte. Mezi nejdražší rozvody v dějinách Hollywoodu se zapsal i ten Spielbergův. Když se po čtyřech letech manželství sešel režisér se svou ženou Amy Irvingovou u rozvodového stání, oháněl se předmanželskou smlouvou. Jelikož ale byla napsána jen na jakémsi ubrousku, nebyla shledána platnou. Steven tak musel své „drahé“ ženušce při finančním vyrovnání vyplatit 100 milionů dolarů.
  7. V hledáčku slídilů Coby slavná osobnost musel Spieberg čelit několika pronásledovatelům. V roce 1998 byl zadržen jistý Jonathan Norman, který se potuloval kolem režisérova domu. Policie u něj i v jeho autě našla množství zajímavých věcí, jako např. pouta, chloroform, krokodýlí svorky, lepící pásky, žiletky nebo počítač plný fotek režiséra, jeho manželky Kate i jejich sedmi dětí. U soudního přelíčení řekl, že se chtěl Stevena před jeho rodinou znásilnit... Dostal 25 let vězení. Kolem roku 2001 byl zase v hledáčku bývalé sociální pracovnice Diany L. Napolis. Psychicky narušená žena ho obvinila z toho, že je členem satanistického spolku, který ji voperoval do mozku mikročip, díky kterému s ní manipuluje. „Prohlašuji, že neřídím tělo ani mysl paní Napolisové,“ nechal se slyšet Spielberg. Po opakovaných výhružkách požádal režisér soud o zákaz styku. Diana se k němu a jeho rodině nesmí přiblížit na 150 metrů.
Další zajímavosti

⇒ Na svět doposud přivedl 5 potomků a k tomu dva adoptoval.

⇒ Některé zdroje tvrdí, že trpí lehkou formou autismu, tzv. Aspergerovým syndromem.

⇒ V roce 2017 bylo jeho jmění odhadnuto na 5,41 bilionů dolarů!

⇒ Obdržel Řád britského impéria.

⇒ Jeho nejúspěšnějšími filmy jsou Schindlerův seznam, Jurský park, Zachraňte vojína Ryana nebo akční filmy o Indiana Jonesovi. 


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

7 slavných, kteří se ocitli na hranici života a smrti

7 slavných, kteří se ocitli na hranici života a smrti

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 17. 10. 2019 0:05
Alan Rickman (†69): Padesát let žil na psí knížku

Alan Rickman (†69): Padesát let žil na psí knížku

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 14. 10. 2019 0:05
Ken Follett: Muž, který rád vypráví příběhy

Ken Follett: Muž, který rád vypráví příběhy

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 10. 10. 2019 0:05
Tip šéfredaktorky

Příběh Ludmily (42): Kopie mého muže

21. 9. 2019 0:05 autor podle příběhu Ludmily O. napsala Lada Sychrovská