Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Matka Adama Dalglishe
Wikimedia Commons
Inspirace

Matka Adama Dalglishe

datum: 20. 8. 2018 7:47 autor: -jf-
Dožila se čtyřiadevadesáti let, byla doživotní členkou britské Směnovny lordů za Konzervativní stranu. Nejvíc však proslula jako "matka" inspektora Adama Dalglishe.

Touhu psát v sobě nosila od dětství, ale z řady důvodů s napsáním svého prvního románu Zahalte jí tvář otálela. Rukopis byl ale natolik výborný, že již první vydavatel, kterého James v roce 1962 oslovila, souhlasil s jeho publikováním. Zajímavostí je, že když se rozhodla používat pro psaní iniciály P.D.James, lidé si často mysleli, že se jedná o mužského autora. Do té doby totiž nebylo obvyklé, aby příběhy s kriminální tématikou psala žena - tedy s výjimkou nekorunované královny detektivek Agathy Christie. Snad ale právě tato záměna pomohla spisovatelce v samotných začátcích.

Svou první knihu Zahalte jí tvář spisovatelka vydala v roce 1962.

Z úřednice spisovatelkou

Dříve, než se tak stalo, musela P.D. James ujít velmi dlouhou cestu. Phillis Dorothy James se narodila 3. srpna 1920 v Oxfordu ve Velké Británii. Kvůli nepříznivé finanční situaci rodiny a otcově názoru, že vyšší vzdělání není pro život důležité, odešla v 16 letech ze školy. Tři roky pracovala na berním úřadě, po nějaké době si našla práci jako asistentka divadelního režiséra. V roce 1941 se provdala za Ernesta Connora B. Whitea, studenta medicíny. Když však byl coby lékař povolán do války, vrátil se z ní jako naprosto jiný člověk. Zlomený a psychicky zničený strávil zbytek života po psychiatrických ústavech. Do jeho smrti v polovině šedesátých let, působila Jamesová jako úřednice na ředitelství nemocnic. Později, a to do svého odchodu do důchodu v roce 1979, pracovala jako administrativní pracovnice v kriminalistickém oddělení na ministerstvu vnitra. Právě tato zkušenost jí inspirovala natolik, že se rozhodla sepsat svůj první detektivní příběh s ústřední postavou Adama Dalglieshe. Postupem času ho „obsadila“ do čtrnácti románů a skoro stejného počtu filmových adaptací. Jeho typický britský humor, sklon k melancholii, pozorovací talent a básnické ambice z něj utvořily charismatického protagonistu vážně konkurujícímu například Herculu Poirotovi.

Babičko, zpomal!

Než se slavné autorce 27. 11. 2014 naposledy ve svém domě v Oxfordu zavřely oči, mohla zavzpomínat na svůj bohatý život a spoustu radostných okamžiků, které prožila. Stala se také čestnou členkou britské Sněmovny lordů, obdržela titul baronka z Holland parku a získala mnoho prestižních literárních cen. Nejznámější knihou jsou Potomci lidí, Záhady Slavičího domu či Pachuť smrti.

Zanechala po sobě dvě dcery, pět vnoučat a osm pravnoučat. Její vnoučata si na ní nejvíce cenila vášně, s jakou se vrhala do další a další práce. Často jí dokonce říkala: „Babičko, zpomal.“ Vzhledem k tomu, že ke sklonku života vlastnila několik domů, měla nutkání svou rodinu finančně zabezpečit. „Nestěžuji si, měla jsem plnohodnotný a šťastný život.“ Skoro už to tak vypadá, že tato sympatická dáma strávila všechny své volné chvíle za psacím stolem. Na rozmazlování si však P.D. James také dokázala najít čas. Ve své oblíbené restauraci si ráda dopřávala pečenou kachnu s čerstvě sklizeným hráškem a brambory. Úplně nejvíc si však pochutnávala na malinách se zmrzlinou.


Další články z rubriky

Katka Polanská: „Vím, čím hříchy v jídle napravovat.“

Katka Polanská: „Vím, čím hříchy v jídle napravovat.“

Autor: Eva Zelinková, Datum: 19. 6. 2019 0:03
Meryl Streep slaví sedmdesátiny!

Meryl Streep slaví sedmdesátiny!

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 17. 6. 2019 0:05
Sarah Jessica Parker (54): Herečka nebo supermodelka?

Sarah Jessica Parker (54): Herečka nebo supermodelka?

Autor: Tereza Sovová, Datum: 29. 5. 2019 0:02
Štěpánka Štěpánková „Pes vás miluje víc než sebe!“

Štěpánka Štěpánková „Pes vás miluje víc než sebe!“

Autor: Eva Zelinková, Datum: 30. 4. 2019 0:03
Tip šéfredaktorky

Monacká kněžna Grace (†52): Žila opravdu „jako v pohádce“?

11. 6. 2019 0:04 autor Luboš Y. Koláček