Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Morče: roztomilý chlupáček
pxhere.com
Domácnost / Mazlíčci

Morče: roztomilý chlupáček

datum: 21. 7. 2019 11:25 autor: Jitka Vlasáková
Morčátko je malé, milé, hebké, nenáročné, dá se snadno ochočit i přepravovat, vydrží den dva bez vaší péče a navíc se rádo mazlí.

Tito domácí mazlíčci se k nám dostali ze zámoří, kde dodnes žije jejich bohatě rozvětvené příbuzenstvo. Na rozdíl od našich chovatelů však ve své domovině nemají na růžích ustláno. Platí tam totiž za vítanou pochoutku upravovanou na několik způsobů.

Ideální mazlíček

Naše morče domácí je na tom o poznání lépe. Díky tomu, že j po všech stránkách nenáročné, je ideálním zvířátkem pro případ, že chcete, aby se vaše dítko naučilo pečovat o jiného tvora se všemi povinnostmi i radostmi, jež k tomu patří. Než mu pořídíte psa či kočičku, s nimiž je mnohem víc práce, zkuste začít morčetem.

Je přítulné, chlupaté, velmi brzy se naučí rozpoznávat hlas svého „pána“ a radostně na něj reaguje jakýmsi kvikotem. Pravda, zároveň tak vyjadřuje naději, že dostane něco na zub, ale malého chovatele to potěší. Zároveň netrpí na časté nemoci, nemusí se venčit (i když občasný výběh v bytě či na trávníku uvítá), nepotřebuje finančně náročná očkování a co do stravování i obydlí, je poměrně skromné.

Zařizujeme domeček

Morče si nevybírá. Pořídíte-li mu plastový kontejner s průhledným odnímatelným nástavcem z plastu nebo pletiva, je mu celkem jedno. Potěšíte ho však dřevěným domečkem či budkou, neboť morče je hlavně zpočátku hodně plaché a má ráda soukromí. Jakmile se ochočí, projeví i jinou svou vlastnost -zvědavost. Tu pak ukojí ze střechy svého obydlí, odkud má přece jen lepší výhled.

Podstatné je, aby základní vana kontejneru byla vyšší, aby nevypadávala podestýlka (a krmivo zároveň), tj. sláma nebo seno. Kvůli hygieně můžeme slámu či seno podložit ještě novinami a přisypat k nim piliny. Jedinou nevýhodou těchto chlupatých mazlíčků je totiž fakt, že je nikdo nikdy nenaučí chodit konat potřebu na jedno místo. Ale vzhledem k tomu, že tihle tvorečkové toho moc nesnědí, není ani množství trusu velké. Proto stačí vyměňovat podestýlku jednou týdně. Není to příliš složité, takže to za mírné podpory jednoho rodiče zvládne i šestileté dítě.

A čím morčátka krmit? Hlavně čerstvou zeleninou, zejména mrkví, hlávkovým salátem (v malém množství jim můžete nabídnout i květák, květákové listy, brokolici apod.), na jaře pak pampelišky, jitrocel a jetel. Stejně ráda si však morčata smlsnou na ovoci (kromě hrušek, ty je nadýmají), tvrdém chlebu, ovesných vločkách, piškotech a speciálních směsích, které koupíte v každém obchodě s krmivy pro domácí zvířata.

Jde ochočit?

Až si z obchodu se zvířectvem přinesete domů malé morče, bude na vás hledět roztomilý, al vyděšený čumáček, který se bude snažit někam schovat. Proto je lepší nechat ho pár dní v klidu a jen na něj mluvit. Brzy si zapamatuje hlas toho, kdo o něj takto „pečuje“ a zároveň mu nosí ty zajímavé dobroty.

Za krátký čas se nechá pošimrat za uchem, podrbat na hřbetě a zanedlouho i uchopit a pochovat, aniž by přitom mělo zoufalý pohled. Vzhledem k tomu, že se tito roztomilí hlodavci dožívají většinou šesti až osmi let (výjimkou však nejsou ani desetiletí rekordmani), je dobré je už od malička navykat na některá potřebná ošetření. Patří sem hlavně zastřihávání drápků, ty jim totiž časem začnou přerůstat a kroutit se, takže je potřeba opatrně je odstranit nůžtičkami.

Nemáte-li k tomu odvahu a bojíte se, že jim namísto pomoci ublížíte, zajděte do veterinární ordinace nebo do obchodu, kde jste morčátko koupili. Ochotně vám pomohou. Veterinář vašemu morčeti také v případě nutnosti zkrátí hlodavé zuby. Pokud by mu totiž přerostly, nemohlo by jíst a mohlo by pojít.

Jsou zdraví a plodní...

Pokud jde o zdraví morčat, je třeba hlídat jen několik ukazatelů: zda mají lesklou srst bez lupů a lysin, lesklá očka, zda nemají vši a zda na lysých místech (tedy na nožkách) mají zdravou a hladkou kůži. A pak je dobré hledět na totéž, co u ostatních miláčků, a sice nepřekrmovat je (a ani je nenechat hladovět, což většinou nehrozí).

Mužští jedinci z řad morčat jsou o něco agresivnější než samičky. Nestojíte-li o to, mít časem morčátek kupu, nepořizujte svému jedináčkovi kamaráda či kamarádku. Jejich pohlaví totiž pozná jen opravdový znalec!

Pohlavně dospívají morčata kolem 30. dne věku. Březost trvá 60 až 70 dní. Většinou vrhnou čtyři až pět mláďat, napoprvé však jen jedno až dvě. Při porodu si matka vše zařídí sama včetně závěrečného ošetření mláďat vlastním jazykem. A pozor! Novopečená matka může být znovu oplodněna u přibližně 100 hodin po porodu!


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Pojedete s pejskem na hory?

Pojedete s pejskem na hory?

Autor: -vls-, Datum: 17. 1. 2020 10:00
5 tipů, než si opatříte psa

5 tipů, než si opatříte psa

Autor: -vls-, Datum: 29. 12. 2019 11:00
Pes: Jak přežít Vánoce a silvestr

Pes: Jak přežít Vánoce a silvestr

Autor: -vls-, Datum: 17. 12. 2019 10:00
Tip šéfredaktorky

10 věcí, které by měla každá žena udělat jednou ročně

9. 1. 2020 10:00 autor Hana Lorencová