Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Bydlí s námi želva
VisualHunt.com
Domácnost / Mazlíčci

Bydlí s námi želva

datum: 26. 8. 2018 17:00 autor: Jitka Vlasáková
Roztomilé tvorečky v krunýři na rozdíl od chlupáčů lze jen těžko ochočit. Mají na to právo. Spolu s ještěry a krokodýly jsou jediné, kdo ještě pamatují dinosaury.

Želvička je zvíře poměrně nenáročné, ale když jí věnujete potřebnou péči, může vás provázet životem až 60 let. U nás jsou nejčastěji k vidění i dostání želvy suchozemské. Že je ta, kterou jste si vybrali mezi ostatními v teráriu, zdravá, poznáte podle toho, že má (kromě hodně mladých želv) pevný krunýř, nepoškozenou kůži na hlavě, na dotek okamžitě reaguje zatažením do svého ochranného krunýře, že má čisté a jasné oči a suché nozdry. 

Co potřebují

K životu želvy potřebují především teplo. Ideální je ubytovat želvičku v teráriu, do něhož instalujete tepelné tělísko (vyhovuje teplota 20-20 stupňů, v noci snese o něco nižší teploty). Stejně tak ocení světlo, stačí bodové, případně UV zářivku, tak ji pak nahradí nedostatek sluníčka.

I když se nám zdají být tito tvorové líní a neohrabaní, není to tak docela pravda. Jen jim zkuste vytvořit v teráriu terénní úpravy a uvidíte, jak jsou obratné a pohyblivé. Ti, kdo šikovnost želv podcení, jsou pak často překvapeni, když jim zvířátko uteče z nízkého bydliště. To se stává zejména tehdy, když jim chcete poskytnout tzv. letní výběh. A věřte, že dovedou hodně rychle zmizet.

Větvičky, kořeny, větší kamínky a směs propravného písku a rašeliny nebo tzv. lesní hrabanka jsou podle chovatelů tou nejlepší podestýlkou. Ta se musí často čistit.

Želvy mají rády všechny druhy „lupení“ - saláty, trávy, pampelišky, jetel, jitrocel, ale i seno, nejrůznější ovoce, některé luštěniny. Některé druhy žel jsou zvyklé mít občas na talíři maso. Dokrmujte je kousky syrového, libového hovězího nebo drůbežího. Pochutnají si i natvrdo uvařeném žloutku. Krmit se mají 2-3x týdně, mláďata pak denně. Nejlepší se podívat jakýsi mix, tedy směs všeho, co by želva měla jíst včetně pamlsků (piškotů) či minerálů a vitaminů. Nezapomínejte na dostatek čisté vody!

Zvyky a řeč těla

Některé druhy suchozemských žel jsou zvyklé zimu hezky prospat a nabrat sil do dalšího života. I když se zdá, že želva postrádá snad všechny smysly, je to omyl. Má výborně vyvinutý čich, který ji spolehlivě dovede jak k potravě, tak k pohlavně žádoucímu partnerovi, a také zrak, především do dálky. Překvapivě želva i slyší, byť mnohem lépe rozeznává hlubší tóny, takže se vyplatí mluvit na ně hlubším hlasem. Je tu naděje, že časem na něj třeba začne i reagovat.

Želva sice nedovedou vyjádřit zvukem to, co umí různí „chlupatci“, tedy lásku, hlad, bolest apod., ale i ona má svou řeč těla, podle níž lze poznat, co právě cítí. Stoj na čtyřech se vzpřímenou hlavou znamená, že je pěkně zvědavá, co se kde děje. Opakem je zatažení všech nohou a hlavy – to má strach nebo jasně říká: Klid, prosím, chci si schrupnout. Pochoduje-li želva kolem stěn terária a vy máte pocit, že by chtěla odejít jinam, je to pravda. Zkrátka její (většinou nové) bydlení se jí moc nezamlouvá. Proto se doporučuje nedělat želvě v „jejím“ obýváku častou přestavbu. Tento 180 milionů let starý tvoreček je zkrátka konzervativní víc než britské impérium. Na což má ovšem, jak už bylo řečeno, vzhledem ke svému věku nezadatelné právo.


Další články z rubriky

5 rad, jak správně skladovat granule pro psa

5 rad, jak správně skladovat granule pro psa

Autor: -vls-, Datum: 28. 10. 2020 10:00

Jednou z důležitých, ale často velmi přehlížených věcí při výživě psa, je skladování granulí.…

Roztomilá „myška“ osmák degu

Roztomilá „myška“ osmák degu

Autor: Jitka Vlasáková, Datum: 26. 10. 2020 10:00

Nejde o žáka osmé třídy s neobvyklým křestním jménem (někdy se mu říká také chilská veverka), ale o…

Jak cvičit psa doma

Jak cvičit psa doma

Autor: -vls-, Datum: 18. 10. 2020 11:00

Přestože v poslední době vzniká stále více a více hřišť, kde můžete cvičit vaše chlupáče, v…

Jak posílit imunitu psa (nejen) v době koronaviru

Jak posílit imunitu psa (nejen) v době koronaviru

Autor: -vls-, Datum: 13. 10. 2020 15:00

Pravý podzim s plískanicemi a sychravými dny, které strávíme zabalení v posteli pod dekou se…

Králíček je živý plyšák

Králíček je živý plyšák

Autor: Jitka Vlasáková, Datum: 26. 9. 2020 11:00

Zakrslý králík je nenáročný domácí prima parťák. Společnost vám tento živý plyšák může dělat pět až…

6 rad, jak se starat o pejska s chřipkou

6 rad, jak se starat o pejska s chřipkou

Autor: -vls-, Datum: 15. 9. 2020 12:50

S nástupem podzimního počasí přichází i sezóna nachlazení a chřipek. Ohrožení nejsou jen lidé, ale…

7 rad při výběru a pořízení štěněte

7 rad při výběru a pořízení štěněte

Autor: -vls-, Datum: 2. 9. 2020 10:00

Přivezli jste si domů štěňátko? První měsíce jsou klíčové pro zdravý růst, správnou imunitu i…

Víte, že je dnes Mezinárodní den psů?

Víte, že je dnes Mezinárodní den psů?

Autor: -vls-, Datum: 26. 8. 2020 10:00

Většina lidí považuje svého čtyřnohého miláčka za člena rodiny. Svou náklonnost a oddanost nám…